Projekt oświetlenia ostrzegawczego do rowerów R Kwadrat

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Kwestia sterownika ,jest nieco uzależniona od typu i ilości LEDów, tak więc dobrze by było na początek ustalić, co mamy sterować.
midi mnie wyprzedził, mam podobny pomysł, tylko 3xXP-G. Jedna czerwona, jedna niebieska i jedna biała, z tym, że biała miała by możliwość pracy jako błyskacz, oraz zwykłe oświetlenie.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

rkwadrat pamiętaj tylko że inne kolory LED niż biały mają inne napięcia przewodzenia , z soczewka wieloledową dobry pomysł . Można wtedy dać każdego leda na osobnym mcpcb chyba że znajdiesz takie z niezależnymi wyprowadzeniami każdego leda.

Pyra nie ma kolorowych XP-G :mrgreen: tylko XP-E są . . . a szkoda ,szkoda bo sam bym łynkął dobrze dającą po oczach niebieską albo royal blue
elektroda.pl
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

Witaj,
rkwadrat pisze:Zastanawiam się tylko, czy oświetlenie nocne jest nam potrzebne. Patrole rowerowe nie jeżdżą po zmroku. No chyba, że chodzi o ten 10 minutowy powrót do bazy po dyżurze. Chociaż tutaj i tak jedzie się oświetlonymi ulicami i jedynym potrzebnym oświetleniem byłby czerwony migacz z tyłu i biały z przodu.
Poczytałem o inicjatywie waszej fundacji i jest naprawdę OK, ale czy to zwalnia kolegów z respektowania przepisów kodeksu drogowego? Białe światło migające jest zabronione w ruchu po drogach publicznych.
Awatar użytkownika
rkwadrat
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 09 sty 2011, 16:12
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: rkwadrat »

Witam,

Świetlik, oczywiście, że nie. Moje uchybienie - miało być czerwony migacz i pozycyjne światło białe lub barwy żółtej z przodu.


Muszę się zdać na Was w kwestii doboru optyki i rodzaju emitera. Midi pisał o trzech diodach XP-G, które dadzą 1200lm w max. Jeżeli chodzi o 1200 lumenów białego światła to chyba nie jest to konieczne na spełnienie wymogów prawnych. W kombinacji Niebieska, biała, czerwona myślę, że jak najbardziej pomysł jest godny uznania w tym projekcie. Do tego jedna kompaktowa obudowa.


O różnicy napięć na diodach ze względu na kolor nie pomyślałem, także dziękuję.

Z diodami na osobnych mcpcb będzie można zsynchronizować diodę niebieską z czerwoną?

:arrow: :idea:
Myślę, że wiem już czego potrzebujemy:

Sterownik:
- 3 diody (czerwona XP-E, biała ?, niebieska XP-E),
- Tryby: stroboskop - czerwona miga 3x, następnie niebieska miga 3x, biała jako światło pozycyjne (tryb maksymalny, tryb 50%).
- przycisk zewnętrzny na kablu - nie na płytce.
- zasilanie z aku - o parametrach wg. uznania konstruktora.

Główne założenie - wycisnąć wszystko co się da z diody czerwonej i niebieskiej.


Czy ktoś podjąłby się wykonania sterownika do projektu?
Kwestię cenową omówimy na PW.
Awatar użytkownika
ledmocy
Posty: 151
Rejestracja: sobota 13 lis 2010, 11:00
Lokalizacja: W-w

Post autor: ledmocy »

Jak tam kolego ktoś się podjął stworzenia tego dzieła? :)
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Przepraszam, że się nie odzywałem, ale najwidoczniej mój były instruktor zmienił nr telefonu,
także dostęp do drogówki jest nieaktualny z mojej strony :( Strasznie mi przykro!

Jeśli będą kolorowe diody z białą w jednej obudowie, to czy błyski będą rozróżniane?
Chodzi o to, że jak ktoś zostanie oslepiony przez białe światło, to czy będzie w stanie dostrzec to czerwono-niebieskie?
Druga sprawa to taka, że taki "błyskacz" będzie widoczny tylko z przodu. Przydałoby się coś na tył, tak żeby dawało po oczach ze wszystkich stron.
Takie jest moje zdanie, chyba że źle zrozumiałem inicjatywę :wink:

Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Mnie się wydaje, że wystarczą mrygacze z przodu, gdyż ich podstawowym zadaniem będzie "rozganianie tłumu" i torowanie sobie drogi, z tyłu wystarczy standardowe czerwone. W każdym razie tak bym zrobił.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
rkwadrat
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 09 sty 2011, 16:12
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: rkwadrat »

Niestety, nikt się jeszcze nie zgłosił do realizacji projektu.
Sam mam ostatnio mały zawrót głowy przez ilość pracy, dlatego taki przestój w projekcie powstał.

Dioda czerwona powinna być chyba oddalona od niebieskiej, żeby był efekt przeskakiwania. Diody biała z przodu i czerwona z tyłu mają spełnić tylko swoje zadanie podczas późnych powrotów do bazy. Byłoby raczej nie ergonomicznie montować dodatkowe lampki rowerowe przy możliwości zabudowania tego w jedną całość.

Rowery są oznakowane, ubiór ratowników również nie budzi wątpliwości, więc raczej niebieskie światła z tyłu nie są potrzebne.
Przepraszam, że się nie odzywałem, ale najwidoczniej mój były instruktor zmienił nr telefonu,
także dostęp do drogówki jest nieaktualny z mojej strony Strasznie mi przykro!
DNF, nie bardzo rozumiem, o jakiego instruktora chodzi i jaką drogówkę?


Pozdrawiam
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Heh, rkwadrat, chodziło o to, że chciałem się dowiedzieć jak to od strony prawnej wygląda, co by wszystko na 100% było legalne.
Mój instruktor prawa jazdy, które robiłem już 1.5roku temu pracował również w drogówce :)

Ja bym jednak rozdzielił te światła z przodu. Ale to moje osobiste zdanie :)

Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
rkwadrat
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 09 sty 2011, 16:12
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: rkwadrat »

Rozumiem, nic nie szkodzi. Za to odpowiedzialne są inne osoby.

Jeżeli chodzi o wykonanie obudowy to rozmyślałem o czymś w rodzaju Waszych projektów tzw. dwururek. z tym, że byłyby to trzy rurki, biała dioda w środku. Zresztą jak będziemy mieli działający prototyp, to będziemy myśleć w co to upchnąć.

Żyję nadzieją, że zgłosi się ktoś, kto zechce wykonać elektronikę do projektu.

Pozdrawiam
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Moim zdaniem, elektronika to najmniejszy w sumie problem :)
Najważniejsze, to dobrze wszystko przemyślec technicznie.
Czyli zamontowanie diody do radiatorów, odpowiednia optyka, zasilanie, sekwencje błysków.
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
rkwadrat
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 09 sty 2011, 16:12
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: rkwadrat »

Od czegoś trzeba zacząć. :)

Dostałem propozycję od jednego z użytkowników forum, by przemyśleć takie rozwiązanie obudowy: Światła do jazdy dziennej led 507


Obawiam się o chłodzenie w tym rozwiązaniu. Napomknę jeszcze, że jest to bardzo zbliżone do rozwiązania firmy Axixtech, wspomnianego już wcześniej.

Nie mając pojęcia o wielkości elektroniki i modułów led z soczewkami oraz potrzebnymi radiatorami ciężko mi wymyślić obudowę - brakuje mi doświadczenia, by robić to w ciemno. Dlatego wydawało mi się, że od sterownika trzeba zacząć.


Pozdrawiam
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

rkwadrat, ostatnio tak myślałem o projekcie i wymyśliłem coś takiego.
Z DXa kupić 3 lampki(na jeden rower), dwie z nich przerobić na koguty tzn.
Niebieska dioda w jednej, czerwona w drugiej, do tego nakładki rozpraszające światło.
Można by je wytoczyć z jakiegoś materiału, może jakaś mleczna plexa?
Tak co by się całe podświetlały. Myślałem o czymś na kształt walca i długości, ja wiem, ok 3cm.
Trzecia lampka służyłaby do oświetlania drogi przed rowerem.
Całość podpiąć pod sterownik, który np by był w saszetce pod siodełkiem, a zasilanie np w bidonie, lub też w saszetce.
Latarki można zamontować na uniwersalnych uchwytach rowerowych, na DXie są i kosztują coś ok 1.5$ za sztukę.
Co do lampek na tyl-to to już najmniejszy problem.
Nie doczytałem tylko lub nie pamiętam-czy na wszystko potrzebna jest faktura?
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

na przód coś w tym stylu by można przerobić
http://www.dealextreme.com/p/ssc-p7-2-x ... uded-36018
tylko widziałem gdzieś wersję za 30$ bo ta cena trochę zabija
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
Awatar użytkownika
leszekw
Posty: 164
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2009, 15:39
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: leszekw »

I dalej pozostanie problem widzialności z boku :)
Pozdrawiam,
Leszek W.
ODPOWIEDZ