kibloświatełko...

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
piXelRider
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 10 lut 2008, 21:01
Lokalizacja: Gdańsk

kibloświatełko...

Post autor: piXelRider »

Chcę w końcu rozwiązać w naszym łączniku (akademik) problem "jarającego po gałach światła w kiblu, gdy wchodzisz tam w nocy" ;)

Obmyśliłem sobie takie wymagania co do układu:
- oświetlenie na LEDach: cyjanowe (rozproszone na suficie lub podłodze) + fioletowe/czerwone (strumień pionowy z sufitu na kibelek i drugi na umywalkę)
- warunki załączenia: ciemność + "detektor osoby_w_potrzebie"
- doświetlenie włącza się płynnie przez X sekund
- czas doświetlenia: ok. 3 minut
- zasilanie: bateryjne/akumulatorowe, później sieciowe

O ile sprawdzenie warunku "ciemności" nie jest problemem, to wykrycie, że ktoś wchodzi do kibelka sprawia mi pewien problem - nie wiem jaką metodę wybrać:
- czujnik (bariera?) IR
- czujka ultradźwiękowa

Druga opcja wydaje mi się o tyle atrakcyjna, że mogę takie coś zamontować w niemal dowolnym miejscu.

Narazie chcę ominąć zastosowanie uC w tym projekcie - nie mam jeszcze programatora i... skila :P Czasowe wyłączanie zrobię na 555.

Pytanie do was: widzieliście może jakieś przydatne do czegoś takiego schematy, ew. gotowe podzespoły (np. detektor IR/u-dźw. odbiciowy)?

Znalazłem BPU-1640TOAH12 ale raczej jednocześnie w obu trybach nie działa...

Jak tak sobie pomyślę, to gotowy układ znajduje się zapewne w tych detektorach ruchu stosowanych w systemach alarmowych - jak coś wykrją, to na chwilę zapala się dioda (przy wyłączonym alarmie) :mrgreen:
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...no wlasnie.
Rozejrzyj sie za czujkami alarmowymi, teraz to chyba dosc tanie jest i masz gotowca, no chyba ze wolisz sam cos poskladac.

...a ze tak sobie zazartuje, 3min to z jakiejs statystyki wziales? :mrgreen:
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Szybki :D
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
piXelRider
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 10 lut 2008, 21:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: piXelRider »

Wolałbym sam poskładać - może prymitywne będzie, ale satysfakcja... :) A 3 minuty, to tak orientacyjnie - pewnie jeszcze przycisk przy kibelku z opcją "Zostanę tu dłużej - poświeć z pół godziny" będzie :P

EDIT: hmm... cena kusi...

EDIT2: kurcze, szczerze to nie myślałem, że to takie "tanie" jest :P

Wychodzi na to, że gotowa czujka jest tańsza niż sam detektor w detalu - chyba zamówię czujkę i ją przerobię :P Wystarczy mi 0,5m zasięgu :)
Awatar użytkownika
johndoe
Posty: 175
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 19:51
Lokalizacja: Chełmża

Post autor: johndoe »

A po co wyważać otwarte drzwi, przecież można kupić gotowe przekaźniki czasowe, z regulowanym (w pewnym zakresie) czasem.
Np taki:
http://www.allegro.pl/item366545337_ele ... _cena.html
Awatar użytkownika
piXelRider
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 10 lut 2008, 21:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: piXelRider »

johndoe - toć to bycze jest :P A taki układzik na 555 to tyci zrobi się :) No i koszt...

Przemyślałem, poszperałem i zrobię jednak czujkę na IR - najpierw zobaczę jak się sprawi jako odbiciowa*. Jeżeli nie będzie zaskakiwała ładnie, to zrobię "barierę IR" :)

* chcę wtedy umieścić ją na górnej krawędzi framugi drzwi - ciekawe czy to co odbije się od włosów/ramion wystarczy ;)
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Przycisk w ... środku, to dobry pomysł! Byłem ostatnio w eleganckim hoteliku na prowincji, toaleta lśniąca, światło włączyło się automatycznie, wszedłem do kabiny, zasiadłem i po chwili widziałem ... ciemność ( ;-) )! Gdyby nie 602C w kieszeni, to ... ;-)
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Może drugi wyłącznik w desce klozetowej był popsuty :mrgreen:
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Serkules
Posty: 323
Rejestracja: sobota 19 sty 2008, 21:16
Lokalizacja: Świdnica Śl.

Post autor: Serkules »

toaleta lśniąca, światło włączyło się automatycznie, wszedłem do kabiny, zasiadłem i po chwili widziałem ... ciemność
Miałeś dużo szczęścia. Przy zbyt długim "posiedzeniu" włącza się tryb katapulta. :mrgreen: Tym razem pewnie nie zadziałał. :wink:
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Właśnie! Jak do tej pory nigdzie nie spotkałem sie z włącznikiem w desce! Świetny pomysł! Tylko ..., jak ktoś zobaczyłby druciki wystające stamtąd, to myśl o zamontowanej tam katapulcie jest najłagodniejsza! ;-)
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
piXelRider
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 10 lut 2008, 21:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: piXelRider »

Doszły do mnie częsci, zatem wprowadzam projekt w życie ;)
Poniżej zamieszczam schemat nadajnika IR - pierwszy 555 generuje impulsy z częstotliwością 1kHz i wypełnieniem 50%. Triggeruje on drugi 555, który generuje impulsy o częstotliwości 38kHz. Moje pytanie do Was: dobrze wrzuciłem ten tranzystor przy wejściu triggera w drugim 555? Czy może wrzucić pomiędzy wyjście IC1 a tranzystor jakiś rezystor? Jeszcze nie dokopałem się ile tam pójdzie prądu, ale wiem, że maksymalnie może to być 200mA...
Obrazek

Wartości dobrane za pomocą programika wrzuconego przez któregoś z Was tutaj lub na elektrodzie - nie pamiętam :P
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Awatar użytkownika
piXelRider
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 10 lut 2008, 21:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: piXelRider »

Heh, dzięki - jak chciałem zapisać, to się okazało, że to mam - muszę posprzątać w materiałach :P
Teraz powinno być OK:
Obrazek

BTW: macie do Eagla bibliotekę z ne555 (ST) w obudowie SO8? Jakoś znaleźć nie mogę na elektrodzie :/ Ostatecznie sam dorobię...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Awatar użytkownika
piXelRider
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 10 lut 2008, 21:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: piXelRider »

O jaa... Dzięki - szukałem po firmie i numerku.
ODPOWIEDZ