czołówka 1W sporo pytań i wątpliwości

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
ŻaQ
Posty: 4
Rejestracja: piątek 17 cze 2011, 12:01
Lokalizacja: JG

czołówka 1W sporo pytań i wątpliwości

Post autor: ŻaQ »

Witam, jestem nowy na forum.
Potrzebuję czołówki 1W jednak przeglądając oferty gotowych rozwiązań zostałem przerażony ich cenami. Do tego w większości konstrukcji za zasilanie odpowiadają baterie AAA, co dyskwalifikuje je w moich oczach. Trafiłem na to forum po kilku godzinach przeglądania forum elektrody, kolejne kilka godzin spędziłem na zgłębianiu tutejszych tematów. Zostałem przytłoczony taką ilością informacji, że właściwie już nic nie wiem, więc pytam mądrzejszych. Pomoc jakiej oczekuję to raczej podpowiedzi w jakich kierunkach poszukiwać choć gotowe rozwiązania jak najbardziej mile widziane :grin:

Do rzeczy, czyli czego wymagam od mojej wyimaginowanej latarki:
Czołówka ma być do zastosowań "turystycznych" czyli pokręcić się koło namiotu w nocy, spojrzeć na mapę, żadnych nocnych marszów.
- zasilanie najchętniej 3xAA (miło by było jakby driver akceptował także akumulatorki)
- moc diody 1W
- kąt świecenia 70* bez kolimatora (nie wiem czy taki kąt nie jest zbyt duży)
- barwa ciepła biel, prawie żółty (ponoć po zmroku oko ludzkie lepiej widzi w takim świetle)
- 2 stopniowa regulacja prądu
- czas świecenia 15h (nie mam pojęcia czy to realne, proszę o ewentualne sprowadzenie mnie na ziemię)

Zauważyłem, że na forum popularne są diody cree, ale przeglądając oferty kilku sklepów nie znalazłem żadnego modelu o mocy 1W. Z drugiej strony słyszałem że luxeony nie są wcale takie dobre jak o nich się mówi, a to jedyne dwie firmy jakie znam, więc pytanie nr1:
Jakiej firmy dioda?
pytanie nr 2:
Jaki driver? przejrzałem kilka stron tematów o driverach i szczerze mówiąc nie mam pojęcia co wybrać.
pytanie nr 3:
Właściwie już padło, czy 70* to za duży kąt świecenia i konieczne jest stosowanie kolimatora?
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

ŻaQ, witaj.
Ile chcesz wydać i czy za granicą też kupisz? Z ciepłym kolorem będzie problem, to istotny warunek?
ŻaQ
Posty: 4
Rejestracja: piątek 17 cze 2011, 12:01
Lokalizacja: JG

Post autor: ŻaQ »

100 zł absolutne max, w tej cenie chciałbym kupić driver, diodę + ewentualnie jakiś tani kolimator. Wiem, że jak na forumowe standardy to bardzo mała kwota. Z lutownicą jestem obeznany, w ostateczności mogę sam wykonać pcb do drivera i go zlutować, choć z smd nie miałem jeszcze do czynienia. Kolor diody jak najbardziej może być inny. Najlepiej by było kupować w Polsce.

A jeszcze chciałbym zaznaczyć, żeby nie było niedomówień, za podaną kwotę nie oczekuję cudów, do estetyki nie przywiązuję żadnej wagi. Dobrze rozumiem, że żeby to jakoś wyglądało to lista elementów nie skończyłaby się na diodzie i driverze.
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

Chcesz sam wykonać czołówkę czy kupić gotową bo trochę zakręcony ten opis
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
ŻaQ
Posty: 4
Rejestracja: piątek 17 cze 2011, 12:01
Lokalizacja: JG

Post autor: ŻaQ »

No może piszę niezbyt zrozumiale :razz:
Chcę sam wykonać
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Mam pomysł ;)
Czołówka, którą przerobiłem i używam.
Recenzja
Modyfikacja

W Twoim przypadku, mod był by nawet prostszy, gdyż polegał by na wymianie diod ultrafioletowych , na białe ciepłe, tudzież diody głównej XR-E na ciepłą.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ŻaQ
Posty: 4
Rejestracja: piątek 17 cze 2011, 12:01
Lokalizacja: JG

Post autor: ŻaQ »

Dzięki Pyra za odpowiedź.
Po lekturze kolejnych tematów, zauważyłem że zagraniczny sklep dealextreme cieszy się tu dużą popularnością, do tego ceny ma dość konkurencyjne w porównaniu do rodzimych sklepów. Znalazłem tam taką latareczkę
http://www.dealextreme.com/p/flood-to-t ... -aaa-32878
Modyfikacja wydaje się nawet prostsza niż zaproponowana przez Ciebie, zmieniłbym tylko koszyk na 3xAA. Wie ktoś czy ten wynalazek ma jakiś driver czy tylko rezystor w szeregu z diodą?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ