Strona 1 z 1

Zasilanie żarówek LED

: czwartek 12 cze 2008, 08:44
autor: DeeM
Witam,
wie ktoś może jak zasilane są takie żarówki LED zasilane napięciem ~230V?
Obrazek
Pozdrowienia

: czwartek 12 cze 2008, 09:15
autor: Bocian
Na wstępnie pojęcie żarówki LED :roll: jest z lekka nietrafne. Bardziej pasuje diodowy zamiennik żarówki na trzonek E14 :wink: Co do zasilania to w środku pod LEDami jest przetwornica czyli na bank transformator, prostownik i układy stabilizujące (rezystory? :twisted: ). Szczerze to nigdy nie kupiłbym takiego prysznica LEDowego bo ani to mocno świecić nie będzie ani równomiernie (że o wątpliwej trwałości/żywotności już nie wspomnę). Lepiej kupić sobie:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13552
I eksperymentować z Power LEDami :mrgreen: Więc rozwińmy temat dlaczego tanie zamienniki są robione właśnie na bazie dziesiątek małych LEDów. Otóz pomijając fakt że w Chinach są tańsze od ryżu to nie wymagają chłodzenia. Link do drivera jaki Ci podałem zapewne super zasili nam powiedzmy diodę Cree bądz SSC prądem 700mA ale diodę tak zasilaną trzeba chłodzić już sporym metalowym radiatorem (oszczędniej i mniej energostratnie byłoby te 700mA podzielić równolegle na 3 emiterki-sporo większa sprawność ale koszt instalacji też się zwiększa :wink:) . Są takie ledowe zamienniki żarówek z Power LEDami ale ich cała obudowa wokół emitera jest aluminiowa i stanowi powierzchnię radiacyjną dla wydzielanego ciepła. Należy pamietać że taki umieszczony pod sufitem zamiennik nie ma łatwego życia gdyż jak każde dziecko z fizyki w szkole podstawowej wie ogrzane, ciepłe powietrze leci do góry i dodatkowo grzeje nam LEDa :mrgreen:

: czwartek 12 cze 2008, 09:24
autor: Calineczka
...Deem, bardzo proszę umieszczać obrazki na naszym serwerze bądź innym ale takim, gdzie te foty poleżą.Podałeś linka do foty z allegro-za niedługi czas nie da się jej obejrzeć.
Co do zasilania...myślę, że jest "po taniości", spodziewał bym się pod spodem układu typu rezystor+kondensator z jakimś układem prostującym...jeśli dobrze dobrali wartości to może obudowa nie stopi się po kilku godzinach pracy....

: czwartek 12 cze 2008, 09:28
autor: Miodosław
Nie sądzę, żeby był tam klasyczny transformator, raczej jakaś przetwornica podobna do tej z DX (nowość! :-) ). Po doświadczeniach z setką ( ;-) ) diod w szeregu (temat znów dziś wypłynął) wiem, że tyle diod też będzie się grzać! 60 diod ma moc ok. 4W (dla prądu ok. 20mA na diodę). Sprawność ich jest podobna (pewnie nawet gorsza od powerLEDów), więc i ciepła dużo, co na pewno też dobrze nie wpływa na nie.

: czwartek 12 cze 2008, 09:37
autor: Bocian
Miodosław pisze: Sprawność ich jest podobna (pewnie nawet gorsza od powerLEDów), więc i ciepła dużo, co na pewno też dobrze nie wpływa na nie.
Co do sprawności to szczerze bym polemizował porównując tanie chińskie emiterki 20mA do dobrych, markowych Power LEDów zasilanych niewielkim prądem ~200mA, 300. Pomijając zapewne tęcze kolorów z 60ściu (jak znam życie) niesegregowanych pod względem temperatur barwowych diod. :wink: Dochodzi jeszcze efekt domina :wink: (czyli padania w czasie diod w węzłach równoległych i wykańczania tym samym sąsiednich automatycznie większym prądem).

: czwartek 12 cze 2008, 10:01
autor: Miodosław
Przecież napisałem, że "pewnie nawet gorsza"! ;-) Nie wiem, czy te 100, które kupiłem w DX były segregowane, czy nie, ale świecą równo :-) Były jedynie(?) dwie uszkodzone :-( Widziałem taniutkie chińskie latareczki, które rzeczywiście świeciły wszystkimi odcieniami bieli ( ;-) ), ale myślę, że w przypadku takiego diodowego zamiennika żarówki na trzonek E14 ( ;-) ) powinno być lepiej.

: czwartek 12 cze 2008, 10:09
autor: Bocian
Sorki źle przeczytałem :wink: Człowiek jeszcze zaspany z rana.

: czwartek 12 cze 2008, 10:58
autor: Calineczka
Bocian pisze:Sorki źle przeczytałem :wink: Człowiek jeszcze zaspany z rana.
Ehh, szczęśliwy człowiek, rano to mi sie o 6tej zaczyna :mrgreen:
Wieczorkiem jak mógł bym posiedzieć i podłubać w elektronice to już ledwo widzę, główka też gorzej pracuje...starzejemy się.... :mrgreen:

Tak sobie myślę, że ponieważ sprawność maleje z przyrostem mocy, to dobry markowy mały led w ilości dużej powinien mieć większą sprawność niż power led puszczony np. na 0,35A przy tej samej mocy konsumowanej....
Chce się komus to sprawdzić, liczyć?

: czwartek 12 cze 2008, 11:04
autor: Bocian
Co do sprawności to masz rację Arku zapewne (chociażby dla markowych 5mm Nichia albo Seoul). Jakiś czas temu modowałem "świnię taktyczną" :wink: na Nichia 5mm i Seoul 5mm i świecą o niebo lepiej niż w oryginale. Nichia to był ten sam model który siedzi w tym małym Fenixie (E01 zdaje się) tylko to światło za zimne trochę jak dla mnie (Seoulek za to był fajny - biel podobna jak w SSC bin U). 5mm SSC można nabyć w sensu tylko koszt jednostkowy ~3, 4zł za sztukę więc w aplikacji ~60 takich diod przelicznik jest trochę niekorzystny :twisted:

: piątek 13 cze 2008, 11:57
autor: Bocian
Tu masz coś ciekawego od razu z wbudownym driverkiem :mrgreen: :
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13666

: piątek 13 cze 2008, 15:32
autor: DeeM
Bocian pisze:Tu masz coś ciekawego od razu z wbudownym driverkiem :mrgreen: :
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13666

Cena podobna, tylko nie wiadomo jaka temp. barwowa bieli... :sad: