Przednia lampka ~120zł

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
mik2
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 15:08
Lokalizacja: Warszawa

Przednia lampka ~120zł

Post autor: mik2 »

Witam wszystkich!

Zima nadchodzi, wcześnie robi się ciemno, a ja wciąż mam ochotę jeździć rowerem, stąd też potrzebuję czegoś dzięki czemu nie zginę.
Aktualnie posiadam lampkę no-name na 3xAAA (o, taką!) która co prawda świeci długo, ale jadąc ciemnym lasem widzę na 10m przed siebie. Przydało by się coś o znacznie większym zasięgu, ponieważ lubię raczej szybką jazdę. Musi również mieć możliwość szybkiego demontażu oraz zmienne tryby świecenia.
W temacie oświetlenia czy elektroniki jestem zupełnym laikiem, chcę po prostu mieć w nocy jasno, także nie uzywajcie jakiś skomplikowanych terminów : )

Powiedzcie mi proszę, co najlepiej zakupić w cenie ok. 120zł? Początkowo chciałem wydać połowę tej kwoty, jednak po przeczytaniu paru artykułów objeżdżających tanie światełka od góry do dołu zrezygnowałem.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Ravir
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek 20 wrz 2010, 19:42
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Ravir »

Polecam na przykład Solarforce L2 - teksturowany reflektor i dioda XP-G - to dobry i nie drogi sprzęt - w 120 zł spokojnie się mieści. Opcja troszkę droższa to dołożenie i zakup Solarforce z diodą XM-L - tu dostajemy prawdziwą moc :mrgreen: Musisz sobie odpowiedzieć jak mocna ma być latarka - różnica między XP-G a XM-L to niebo a ziemia. Sam używam Deree z diodą XM-L (gabaryty bardzo zbliżone do Solara) na rower i daje bardzo dużo światla.
Poczytaj parę wątków na forum jak są ludzie zachwyceni Solarem z diodą XM-L - Greg i parę innych osób z forum ma je w ofercie :mrgreen:
Awatar użytkownika
bulwa11
Posty: 305
Rejestracja: niedziela 04 wrz 2011, 00:43
Lokalizacja: Brzesko

Post autor: bulwa11 »

ja miałem budżet jeszcze mniejszy (100zł bodaj) ale dołożyłem/dozbierałem na właśnie Solarforce'a i nie żałuje żadnej wydanej złotówki. Mimo że sprzęt użytkuje już od Września to i tak każdorazowe włączenie zadziwia mnie ilością światła... Do tego lampa świetnie nadaje się na latarkę do użytku codziennego. No naprawdę polecam dozbierać i kupić solara - jeśli nigdy nie widziałeś światła z latarki z diodą XM-L to będziesz w szoku ;)
Obrazek

Solarforce L2 XM-L T5 4B mod Grega || X1 XM-L2 T6 3C mod Grega || 3x MH 150W @CDM-T 942 || MH HQI-BT 400W/D
mik2
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 15:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mik2 »

Dzięki za odzew ; )
Rozumiem, że ten model to najlepsze co mogę dostać w tej cenie?
Mówiąc o solarforce z dioda XM-L macie na myśli to-> http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=5861&start=0 ?
No i skąd polecacie takie latareczki kupować - allegro, jakieś sklepy internetowe? Na allegro znalazłem coś z tą diodą XP-G, ale było napisane iż jest tylko 1 tryb świecenia - co mnie nie urządza. Z drugiej strony wydawanie ponad 200zł (no bo rozumiem, że trzeba dokupić jeszcze akumulatorki) na światełko to troszeczkę za dużo jak na kieszeń niezarabiającego ;)
Chciałbym się również zapytać, jak wygląda z czasem pracy - czy latarka z tą gorszą diodą będzie dłużej trzymać od mocniejszej? Bo, co by nie było, godzinka to trochę mało, a wydawanie jeszcze większej ilości pieniędzy na zapasowe ogniwa mi się nie uśmiecha.
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

mik2 pisze:no bo rozumiem, że trzeba dokupić jeszcze akumulatorki
Tak tylko koledzy zapomnieli o tym :)
mik2 pisze:tylko 1 tryb świecenia
Możesz kupić w innej wersji z kilkoma trybami
mik2 pisze:czy latarka z tą gorszą diodą będzie dłużej trzymać od mocniejszej?
Tak będzie dłużej trzymać nawet 2-3 krotnie dłużej

Moim zdaniem kup sobie na początek to : http://www.dealextreme.com/p/ultrafire- ... nput-10853 lub droższa C2 HA-III http://www.dealextreme.com/p/ultrafire- ... 6v-9v-6177
z czasem przerobisz sobie ją na XM-LT6
2 Aku HI-MAX 2600
i ładowarka : http://www.dealextreme.com/p/ultrafire- ... 240v-11076
za całości ci wyjdzie ok 130-140zł

Sądzę że to ci w zupełności wystarczy z czasem przerobisz sobie C2 lub komuś zlecisz do przeróbki na XM-LT6 jest to dobra baza
Ostatnio zmieniony czwartek 10 lis 2011, 22:37 przez Nightmare, łącznie zmieniany 1 raz.
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
mik2
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 15:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mik2 »

Hmmm, w takim razie chyba bardziej bym się skłaniał ku "gorszej" diodzie (która po przejsciu z latareczki no-name i tak mnie pewnie oślepi), jeśli dałaby mi dodatkowy czas pracy. Teren po którym jeżdżę nie jest bardzo wymagający, zwykła leśna w miarę prosta ścieżka, chyba więc da radę?
No i ponowię pytanie - gdzie najlepiej kupować, co polecacie, i jaki konkretny model z tą diodą? I to samo z akumulatorkami :)

@up - dzięki za linki. Co to jednak jest za sklep? : D Czy nie da rady zakupić tego w kraju, bo przesyłka by chyba wyszła taniej, nie?
No i - co masz na mysli mówiąc, że przerobię? : )
Ostatnio zmieniony czwartek 10 lis 2011, 22:39 przez mik2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

mik2 pisze:No i ponowię pytanie - gdzie najlepiej kupować, co polecacie, i jaki konkretny model z tą diodą? I to samo z akumulatorkami
Patrz wyżej :)
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
Awatar użytkownika
bulwa11
Posty: 305
Rejestracja: niedziela 04 wrz 2011, 00:43
Lokalizacja: Brzesko

Post autor: bulwa11 »

ja też jestem nie zarabiający, a nawet więcej powiem - student :P. Na allegro szukaj użytkownika 'cafel' to właśnie forumowy Greg :), tutaj masz aukcje z Solarforce L2 http://allegro.pl/latarka-solarforce-l2 ... 57631.html
Trybów możesz mieć ile chcesz - ustalasz to z Gregiem, tak samo jak barwę/odcień diody, reflektor.
Rzeczywiście trzeba jeszcze doinwestować w aku + ładowarkę do nich i ewentualnie uchwyt. Ja za latarkę + 2 porządne ogniwa + ładowarkę + uchwyt dałem 260 zł. Cena może odstraszać rzeczywiście no ale naprawdę jest to sprzęt niezawodny, na lata.

Oczywiście jeśli nie da rady z budżetem to pewnie koledzy co innego doradzą ale zastanów się dobrze ;).

Jeszcze co do świecenia/czasu. W trybie max rzeczywiście czas świecenia wynosi ok. godziny, ale jeżeli będziesz korzystał z trybu np. 60% do ten czas wydłuża się do (o ile pamięc mnie nie zawodzi coś pomiędzy 2 a 3 godz. Proszę mnie poprawić jeżeli źle mówię). Więc mając dwa ogniwa (jedno zapasowe zmieści się do każdej kieszeni więc nie ma problemu) można spokojnie pojeździć 4-5 godzin przy super świetle, lub całą noc przy trochę słabszym ale wciąż użytecznym (!) światłe. No i oczywiście 3 możliwość - 2 godziny na trybie świateł 'długich' ;P

Mam nadzieję, że trochę pomogłem ;)
Pozdro
Obrazek

Solarforce L2 XM-L T5 4B mod Grega || X1 XM-L2 T6 3C mod Grega || 3x MH 150W @CDM-T 942 || MH HQI-BT 400W/D
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

mik2 pisze:dzięki za linki. Co to jednak jest za sklep? : D Czy nie da rady zakupić tego w kraju, bo przesyłka by chyba wyszła taniej, nie?
Przesyłka kosztuje 2 centy :)
mik2 pisze:o i - co masz na mysli mówiąc, że przerobię? : )
Podmiana drivera, podmiana diody zmostkowanie sprężynki i voila
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

bulwa11 pisze:Jeszcze co do świecenia/czasu. W trybie max rzeczywiście czas świecenia wynosi ok. godziny, ale jeżeli będziesz korzystał z trybu np. 60% do ten czas wydłuża się do (o ile pamięc mnie nie zawodzi coś pomiędzy 2 a 3 godz. Proszę mnie poprawić jeżeli źle mówię).
Pozdro
Czasy świecenia masz tu: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=6903 :)
Pozdr.
Pikom
mik2
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 15:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mik2 »

@bulwa11, dzięki za link - 160zł wydaje się być już bardziej osiągalną kwotą.

@Nightmare, jak już wspominalem, wiele z elektroniką wspólnego nie mam, tym samym bałbym się coś zepsuć ; )

@Pikom, w Twoim porównaniu nie łapię tego:
gdybym zdecydował się na nieco niższy prąd miałbym dłuższy czas działania
Możesz rozjaśnić co i jak? : )

Jeszcze takie pytanko - jakie są ceny tych ogniw 18650, od najtańszych do najlepszych? Oraz takie trochę "poboczne" pytanko - one mają rozmiary baterii AA, tak?

Cóż, trochę mnie przekonaliście do wyłożenia dodatkowej kasy, jednak z drugiej strony... Jesli kupiłbym model z diodą XM-L i używał na tych 60%, to czy czas działania i jasnosć nie była by porównywalna do XP-G na maksymalnej jasności? :)
Awatar użytkownika
bulwa11
Posty: 305
Rejestracja: niedziela 04 wrz 2011, 00:43
Lokalizacja: Brzesko

Post autor: bulwa11 »

ogniwa 18650 są większe od AA. rozmiary są zawarte w nazwie. Długość 65mm, a średnica18mm ;)
Obrazek

Solarforce L2 XM-L T5 4B mod Grega || X1 XM-L2 T6 3C mod Grega || 3x MH 150W @CDM-T 942 || MH HQI-BT 400W/D
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

mik2 pisze:Jeszcze takie pytanko - jakie są ceny tych ogniw 18650, od najtańszych do najlepszych? Oraz takie trochę "poboczne" pytanko - one mają rozmiary baterii AA, tak?
Dobre ogniwo ok 20-25zł/szt(Hi-Max/ Soshine/ Solarforce) gorsze ok 25zł za 2szt (tzw ogniste) jeszcze gorszych nie podaję :)
są sporo większe od AA
mik2 pisze:czy czas działania i jasność nie była by porównywalna do XP-G na maksymalnej jasności?
Tego tak nie można określić ze względu na inny rozkład światła i zależy jaki prąd jest dostarczony bo te 60% to może być ok 1000mAh lub ok 1600mAh zależy u kogo to i wtedy różnie bywa z czasem działania
Teoretycznie:
XM-LT6 przy 700mA da do 280lumenów (max 3000mA)
XP-G R5 CW przy 700mA da do 278lumenów (max 1500mA)
Ale już np XR-E Q5 CW przy 700mA da do 214lumenów (max 1000mA)
Praktycznie:
przy prądach ok 1000mA XP-G R5 będzie dawało więcej światła ze względu na większe skupienie ale mniej równomierne rozproszenie
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Nightmare pisze: Teoretycznie:
XM-LT6 przy 700mA da do 280lumenów (max 3000mA)
XP-G R5 CW przy 700mA da do 278lumenów (max 1500mA)
[...]
Praktycznie:
przy prądach ok 1000mA XP-G R5 będzie dawało więcej światła ze względu na większe skupienie ale mniej równomierne rozproszenie
Nie do końca, a nawet inaczej ;)

XM-L T6 przy 700mA, 280lm (przy nierealnej temperaturze złącza 25°C), rezystancja term. 2.5°C/W
XP-G R5 przy 700mA, 260lm (przy nierealnej temperaturze złącza 25°C), rezystancja term. 4°C/W

Realnie, przy prądach 700mA i powyżej, XML jest znacznie jaśniejsza ze względu na sprawność i znacznie niższą temperaturę złącza (rezystancja term. XM-L 2.5°C/W vs 4°C/W dla XP-G). Im wyższy prąd, tym różnica ilości światła na korzyść XM-L jest większa.

Kąt świecenia nie ma żadnego wpływu na wartość strumienia świetlnego :)
mik2
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 15:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mik2 »

Niestety, te liczby, napięcia, czy inne rezystancje nic mi nie mówią. Jak to wszystko ma się do tego o co zapytałem, czyli różnica pomiędzy ~60% z XM-L a 100% z XP-G? Czy w ogóle jest to do porównania, no i co byście dla mnie polecili?

Tak poza tym - czy istnieją latarki z tymi diodami o zmiennym skupieniu, czyli żebym mogł sobie na przykład kręcić czy przesuwać główką zmieniajac skupienie światła? Czy w ogóle się tego nie stosuje poza latarkami za 50zł?
ODPOWIEDZ