Oświetlenie akcentowe na diodach LED

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Oświetlenie akcentowe na diodach LED

Post autor: KaszeL »

Witam wszystkich serdecznie.

Planuję zbudować sobie na diodach LED oświetlenie akcentowe do domu. W chwili obecnej używam do tego reflektorków PAR-36 (z żarówkami 6V/30W) i kolorowych filtrów. Niestety sprawuje się to średnio, a kolor niebieski świeci po prostu słabo.

Domyślam się, że diody LED sprawią się w takim zastosowaniu dużo lepiej. Pytanie tylko jakie diody wybrać, oraz gdzie można je w sensownych cenach kupić? Na razie przeglądałem allegro, i znalazłem taką oto aukcję: http://allegro.pl/item392158593_niebies ... uxeon.html czy to będzie dobre rozwiązanie? Może gdzieś można dostać diody nieco większej mocy? 3 lub 5W?

Oczywiście poza samymi LEDami będę potrzebował także soczewki oraz zasilacze do nich. W temacie diod jestem niestety zielony. Bardzo proszę zatem o pomoc przy doborze takiego rozwiązania. Z góry dziękuję.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witaj:)
Przedstaw nam jeszcze, jaka kwota dysponujesz, jak dlugo takie lampy beda pracowac, ile ich chcesz zlozyc?
Jesli finanse nie odgrywaja za duzej roli to mozesz pomyslec o diodach RGB + jakis sterownik do tego.
Powiedz tez, czy zakupy poza granicami Polski rowniez wchodza w gre.
To bardzo ulatwi zadanie:)
Pozdrawiam
DNF
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Witam serdecznie.

Lampy chciałbym używać w domu, więc będą pracowały pewnie nie więcej niż 100h miesięcznie. Potrzebuje kilka sztuk. Nie więcej niż pięć. Zakupy wolałbym zrobić w Polsce, chyba że zagranicą można kupić dużo taniej. Budżet oczywiście jest ograniczony, ale nie jakoś specjalnie mocno. Muszę się tylko przekonać do sensowności takiego rozwiązania. Odnośnie diod RGB to z tego co słyszałem, mają dość słabą skuteczność. Generalnie dowolna zmiana koloru była by atrakcyjna, aczkolwiek nie jest mi to jakoś specjalnie potrzebne. Wszystko zależy od strumienia jaki można uzyskać. Oczekuję około 500lm od punktu.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witam.
No to sprawa sie klaruje. Uwierz, ze 500lm to dosc sporo jak na kolorowe diody. W 3W RGB ilosc swiatla (zalezna od koloru) nie przekracza 70lm czyli liczac srednio, to na lampe potrzebujesz 10 diod RGB. Teraz dochodzi optyka i straty sa wieksze, czyli ladujemy jakies 15 diod(moje przypuszczenie, ze tyle potrzeba). Jedna 3W dioda potrafi niezle ciepla wytworzyc, ale 10 czy 15 diod to przeciez kaloryfer bedzie. Potrzebujesz do tego spory radiator z wentylatorem.
W Polsce na allegro dioda 3W RGB kosztuje ok 25zl wiec 15 diod na lampe i 5 lamp daje nam 1875zl na same diody:) Na DX jest didoa RGB no-name za 6.2$ czyli w sumie kupujac tam daje nam to: ok 1013,70zl (zalezy od kursu dolara.
To co, nadal sie pakujesz w RGB? :) Czy moze lepiej biale diody z kolorowymi filtrami?
Pozdrawiam
DNF
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Witam ponownie.

Jeśli chodzi o ceny. To przy tych kwotach, trzeba się liczyć z nałożeniem cła (+9% wartości) oraz podatku VAT (+22% wartości) do kosztów. Co z całkiem przyjemnej kwoty około 1000zł, robi tak na prawdę kwotę na poziomie 1350zł. Zakładam, że w tej cenie nie ma względnych kosztów przesyłki? Dlatego kwota zamówienia za granicą zaczyna się mocno zbliżać do tej, którą podałeś przy zakupach z polski :( Ale zostawmy może na razie w spokoju ceny. Wolałbym, żebyśmy się skupili na technologi :)

Rozumiem, że te 70lm to moc poszczególnym emiterów? A nie wszystkich razem pracujących jednocześnie? W takim przypadku, myślę ze 10 ledów spokojnie mi wystarczy na jedną lampę. Nawet uwzględniając straty na soczewkach będą dawały znacznie więcej światła, niż wspomniany wcześniej PAR-36.

Zależy mi raczej na markowych komponentach, dlatego nie chciałbym kupować diod no-name. Czy mógłbyś mi wskazać sklepy, gdzie można się w takie diody zaopatrzyć? Przeglądałem allegro, ale nie znalazłem wspomnianych przez Ciebie LED RGB 3W. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że taka konstrukcja będzie musiała być dobrze chłodzona.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

Nie wiem co chcesz konkretnie osiągnąć i jak przestronnym wnętrzem dysponujesz ale IMHO 15 LED mocy RGB na jedną lampę to lekkie przegięcie - kiedyś trafiłem na stronę, gdzie jakaś firma sprzedawała takie panele do podświetlania elewacji bydynków... Diody RGB mają tą zaletę, że nie tłumisz większości światła żadnymi filtrami i dlatego w stosunku do żarówki z filtrem świecą kilkakrotnie razy jaśniej nawet przy mniejszej ilości lumenów. Najlepiej kup 1 taka diodę i sam sprawdź jaka ilość światła Ci wystarcza. Co do filtrów na białe diody - to raczej nie ma większego sensu - one nie emitują ciągłego widma jak żarówka - głównie są ta dwa "piki" na barwie niebieskiej(złącze diody) i żółtej (luminofor). Wiec jeśli chcesz filtrować białe LEDy to tylko na niebieski i żółty - zielonego prawie wcale nie uzyskasz, czerwonego będzie mało. Pozostają Ci albo diody RGB albo osobno 3 kolory (to ma taką zaletę że możesz je łączyć szeregowo - większość diod RGB ma wspólna 1 elektrode - innych nie widziałem ale ponoć są).

Innym wyjściem są gotowe żarówki, np.:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.2710
16 kolorów, na pilota, 5W powinno świecić całkiem nieźle.
Są też podobne żarówki na innych trzonkach, bez pilotów itp.

W jakim dużym pomieszczeniu planujesz to umieścić? Jaka jest wysokość sufitu, światło ma sie odbijać od sufitu czy świecić bezpośrednio?

Skąd wynika wymaganie 500lm/punkt?
Porównujesz do białej żarówki? AFAIK lumeny dla źródeł kolorowych liczy się inaczej - to jest jednostka subiektywna - nie wynika z fizycznych własnośći promieniowania tylko z "oddziaływania na oko obserwatora normalnego (odniesieniowego)" (za http://pl.wikipedia.org/wiki/Strumień_świetlny).
Może ktoś się na tym zna i by się wypowiedział jak to jest z tymi lumenami dla kolorów?


K.
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Witam serdecznie.

Widzę, że się nie zrozumieliśmy. Napiszę zatem raz jeszcze.

Chciałbym zbudować sobie lampy do akcentowego oświetlenia pokoju, przy pomocy diod LED dużej mocy. Początkowo myślałem o zastosowaniu diod niebieskich i czerwonych ponieważ na tych kolorach zależy mi najbardziej. Natomiast Twoi przedmówcy z forum zasugerowali diody RGB.

Nie chcę filtrować światła z diod w żaden sposób, zdaję sobie sprawę że nie miało by to żadnego sensu. Filtry używam w chwili obecnej do reflektorków PAR36, które delikatnie rzecz biorąc nie sprawdzają się.

Wracając zatem do sedna. Szukam diod dużej mocy (1, 3, 5W) czerwonych lub niebieskich. Interesuje mnie sprawdzony producent, nie chce inwestować w produkty no-name. Potrzebowałbym symbolu, oraz namiarów na sprawdzony sklep gdzie można je dostać w sensownej cenie.

Jeśli istnieje taką możliwość, to mogę zainteresować się diodami RGB, ale tylko w przypadku gdy cena całego zestawu nie zwiększy się wielokrotnie.

Odnośnie ilości diod, to te 15 sztuk zasugerował jeden z przedmówców. Ja nie mam żadnych preferencji do do ich ilości. Zależało by mi natomiast na uzyskaniu około 500lm na punkt. Zakładam oczywiście dane katalogowe, zdaje sobie sprawę z charakterystyki ludzkiego oka.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

Nie wiem dlaczego myślisz, że Cię nie zrozumiałem. Mój post nie był tylko odpowiedzią na Twoje pytanie ale także komentarzem do postów DNF (on sugerował 15 diod, a później filtry na białe diody) - wyraziłem swoje zdanie na temat w/w pomysłów. Podałem Ci też gotowe rozwiązanie - co o nim myślisz? Lampa z takimi 2-3 takimi żarówkami powinna dać sporo światła. Ceny w Polsce (na monopolistycznym serwisie aukcyjnym) za to samo są średnio 50% wyższe. Generalnie tanie diody są na dealextreme.com i kaidomain.com, w Polsce np sensu.pl.
Jeśli chodzi o sprawdzone marki diod to CREE, Seoul Semiconductors (SSC), Edison Opto, Lumileds. Sugeruj się przede wszystkim strumieniem świetlnym przy wyborze konkretnego modelu.

Nadal nie odpowiedziałeś na pytanie skąd się wzięło wymaganie 500lm na lampę. Ile będzie lamp i jaki duży jest pokój w którym będą użyte? Chcesz uzyskać nastrojowe światło, czy dużo większe natężenie - jak do czytania? (JAK - bo czytanie przy takim świetle bardzo męczy oczy).

K.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Nie chciało mi się ale widzę, że musze. Generalnie chłopaki zabrali się do tematu od D strony... :mrgreen:

500 lumenów punkt nie stanowi jakiegoś problemu do zastosowania najlepiej wybrać wydajne ledy Cree XR lub Cree XR-E.
http://www.allegro.pl/item392159863_cze ... uxeon.html
http://www.allegro.pl/item392158593_nie ... uxeon.html

Do tego zasilacz :
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13691
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13690

Pozostaje skalkulować sumaryczne napięcie przewodzenia dla ledów i dobrać ich ilość - czerwone 2V na 320mA niebieskie 3V na 320mA. 10 ledów zapewni ci ok 500 lumenów światła w danym kolorze.

Teraz dobierz do tego obudowę na 10 starów i kawał radiatora, kóry się tam zmieści.
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

Dominik pisze:Nie chciało mi się ale widzę, że musze. Generalnie chłopaki zabrali się do tematu od D strony... :mrgreen:
Czemu ?
Dominik pisze: 500 lumenów punkt nie stanowi jakiegoś problemu do zastosowania najlepiej wybrać wydajne ledy Cree XR lub Cree XR-E.
Zgadzam się, ja tylko próbowałem ustalić czy faktycznie te 500lm jest potrzebne.
Chyba, że źle pojmuję ideę "oświetlenia akcentowego". Poza tym wydaje mi się, że KaszeL nie do końca zdaje sobie sprawę z tego ile to jest 500lm kolorowego światła. Sam napisał że na diodach się nie zna. Myślisz Dominiku że żarówka 30W z jakimś kolorowym filtrem daje więcej światła niż dioda 3W ? Szczerze wątpię.
Dominik pisze: Pozostaje skalkulować sumaryczne napięcie przewodzenia dla ledów i dobrać ich ilość - czerwone 2V na 320mA niebieskie 3V na 320mA. 10 ledów zapewni ci ok 500 lumenów światła w danym kolorze.
Ta niebieska CREE z allegro to na 700mA da te 50lm - a i to jak będzie miał szczęście.

K.
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Witam ponownie.

allonitium Założyłem, że odpowiadasz tylko na mój post. Przepraszam za zamieszanie. Jeśli chodzi o rozwiązania sklepowe, to w przypadku takich małych lampek jestem bardzo sceptyczny. W opisie nie ma podanych żadnych danych technicznych, nie mam zielonego pojęcia ile światła mogę z czegoś takiego uzyskać, a cena nie zachęca. Dlatego chciałbym te lampy zbudować sam, znając ich parametry techniczne.

Jeśli chodzi o te 500lm, to jest to tylko i wyłącznie moje założenie. Widzę, że szczególnie z kolorem niebieskim będzie problem. W sklepie sensu znalazłem diody 5W, które dają 30lm w przypadku koloru niebieskiego, oraz 114lm w przypadku koloru czerwonego. Oto link do opisu: http://sensu.pl/?go=product_coll&id=12&cat_id=65 natomiast sprzedawca z aukcji, która podałem już w pierwszym poście, chwali się że 1W dioda Cree daje 23-30lm. Różnica jest jak widać niemal pięciokrotna. Pytanie tylko, czy gość z aukcji ściemnia, czy te diody są faktycznie tak dobre?

W chwili obecnej PAR-36 daje mi jakieś 300lm światła o temperaturze 3200k. Po przefiltrowaniu do niebieskiego jest _znacznie_ mniej, strzelam że pewnie nie więcej niż 30lm.

[ Dodano: Pon Lip 07, 2008 4:20 pm ]
Widzę, że kontrowersje wzbudza ilość światła, jaką podałem jako wymaganą.

Panowie, proszę uwierzcie mi. Wiem co mówię. Pasjonuję się oświetleniem. W tej chwili moje główne źródło światła w pokoju o powierzchni około 20m daje 18000lm (trzy lampy, w każdej po dwie świetlówki T5 HE 28W). Jeśli potrzebuje dużo światłą do precyzyjnej pracy, zapalam lampę metalohalogenkową o mocy 400 lub 1000W. Te lampy dają 38 i 90klm odpowiednio. To dopiero jest dużo światła. Jako oświetlenie nocne używam spota MH 35W (Lampa CDM-R). Ta lampa z kolei daje 2000lm. Świeci sobie po ścianie w rogu i przy tym tworzy na prawdę fajny klimat.

Także te 500lm światła w kolorze, na który oko jest najmniej czułe będzie odpowiednie.

Mój problem polega na tym, że nigdy nie miałem do czynienia z power LED. Nie znam ani odpowiednich producentów, ani sklepów. Wiele jestem sobie w stanie doczytać, ale w niektórych sprawach chciałbym polegać na waszym doświadczeniu :)
Z poważaniem
Tomasz Stiller
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

Witam,

co do rzetelności sprzedającego z allegro - to ta dioda niebieska jest pewnie z binu J i ma min 23,5 lm, następny bin K ma minimum 30,6lm (specyfikacja tutaj: http://www.cree.com/products/pdf/XLamp7090XR-E_B&L.pdf, strona 14)
Sprzedający nie podał binu diody, ale z danych tak wynika. Zamieścił też rzeczywiste linki do specyfkacji diod, a nie przerabiane screenshoty z pdfów jak to robią nierzetelni sprzedający. Więc o ile faktycznie ta dioda to CREE XR-E to mniejszej wydajności nie może mieć. CREE produkuje jeszcze diody kolorowe XR-C, które maja mniejszą wydajność lecz identyczne obudowy i chyba nie można ich od siebie odróżnić.

Lampy 500lm na diodach będą dosyć duże gabarytowo ze względu na radiator, który musi odprowadzić znaczną ilość ciepła. Nie wiem czy nie taniej i wygodniej byłoby zastosować kolorowe świetlówki, gdzie taką ilość światła można osiągnąć z 1 sztuki i nie trzeba się przejmować ciepłem, a wydajność świetlna też będzie porównywalna.

Ta kolorowa "żarówka" z linku trochę kosztowała bo była na diodzie RGB 5W, miała sterowanie IR i kilka zaprogramowanych efektów świetlnych. Jasność pewnie też w granicach kilkudziesięciu lm na kolor.

K.
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Witam serdecznie.

Zakładając że zdecydował bym się na te diody cree - czy istnieje możliwość jednoznacznego stwierdzenia z którego binu (rozumiem, że to jest partia?) dioda pochodzi? Lub inaczej, czy gdzieś w Polsce można zamówić te diody z określonego binu?

Świetlówki odpadają, dają fatalnej jakości światło. Czerwona świeci na różowo, niebieska na jasno błękitny. Jedyna alternatywa do LED, to neon wypełniony określonym gazem - ale tutaj cena jest jeszcze wyższa.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

Bin diody to nie jest partia - to pewien przedział jasności. Rozrzut jasności danego typu diod jest dość duży, do tego dochodzi postęp technologiczny, dlatego diody są dzielone na biny - kazdy bin ma określoną dolną i górną granice jasności. Konkretne wartości masz w linku z poprzedniego postu. Nie ma z reguły możliwości sprawdzenia jaki bin masz - musiałbyś zmierzyć całkowity strumień świetlny diody, a to proste nie jest. W przypadku niektórych diod można wywnioskować minimalny bin diody na podstawie subtelnych zmian - np białe CREE od binu P4 miały 4 druciki do rdzenia zamiast wczesniejszych 2 i troszke większą struktutre. Na tej podstawie nie można odróżnić np binu Q2 od Q4, ale przynajmniej wiadomo że to nie np. P2. W przypadku opisywanej aukcji podane dane sugerują najniższy bin - więc sprzedający nie miałby po co go zaniżać. No chyba że to nie dioda XR-E tylko XR-C - ale tego też nie stwierdzisz bez pomiaru całkowitego strumienia świetlnego. Możesz poprosić o zdjęcie nalepki producenta z dokładnym oznaczeniem diod - ale to też Ci nie gwarantuje pewnośći bo przecież sprzedający może mieć oba typy diod.
Kupując gdziekolwiek diody nigdy nie masz 100% gwarancji... Kilkunastu % różnicy nie jesteś w stanie zauważyć dopóki nie będziesz miał 2 różnych diod obok siebie

Nie wiem czy/gdzie można zamówić w Polsce kolorowe CREE z określonego binu.

Myślę, że jeśli kupisz te diody z allegro będziesz zadowolony. Skok w stosunku do filtrowanych żarówek będzie ogromny.

K.
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Dobrze, zdecyduję się zatem na diody CREE XR-E. Pozostają do wyjaśnienia trzy kwestie. Zasilanie, Optyka, Chłodzenie.

1. Zakładam, że kupię jakiś dedykowany zasilacz do zasilania LED. Powiedzcie mi proszę, jak takie diody łączy się w grupy? Czy powinienem połączyć wszystkie szeregowo i szukać zasilacza 300mA o odpowiednim napięciu? Czy może równolegle i szukać zasilacza 3.3V o odpowiednio wysokim prądzie?

2. Jaką optykę powinienem dobrać? Używane w tej chwili przeze mnie reflektorki PAR-36 mają wiązkę światła skupioną do 4 stopni. To jednak delikatna przesada, czy soczewki 10 stopni będą dobre? Czy może jednak postawić na 30 i więcej stopni?

3. Jak wygląda sprawa z chłodzeniem. Zakładam, że na jedną lampę będę miał te 10 LED, mamy zatem do rozproszenia około 10W. Czy wystarczy spory kawał aluminium z wysokimi pinami, czy jednak potrzeba będzie wentylatora? Jak wygląda sprawa zasilania LED prądem 700mA. Ich moc rośnie niemal 3 krotnie. Czy wystarczy, że będą odpowiednio chłodzone, czy w takim stanie z założenia mogą pracować tylko przez pewien okres czasu?
Z poważaniem
Tomasz Stiller
ODPOWIEDZ