NAS - gotowiec czy składak

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

NAS - gotowiec czy składak

Post autor: tOmki »

Wstępnie wybrałem Netgear ReadyNas Duo v2 RND2000 ale cały czas chodzi mi po głowie skłądany serwer na Atomie.
Główne wymagania to LAN 10/100/1000 i RAID (sprzętowy).
Co do cen, to wygląda to tak:
- płyta - 300
- pamięć 2 GB - 50
- kontroler raid – 70 (patrz niżej)
- obudowa – 180
- zasilacz – 180

RAZEM – 780
Wszystkie ceny z wysyłką

Synology Ds212j kosztuje – 750 z wysyłką.
Netgear ReadyNas Duo v2 RND2000 kosztuje 650 z wysyłką.

Niby na allegro podają że płyta obsługuje RAID, ale na stronie intela w zestawieniu piszą ż nie ma RAID.
http://ark.intel.com/compare/56462,5646 ... 6455,48951

Przykładowy sprzęt:
http://allegro.pl/mini-komputer-intel-d ... 69283.html
http://allegro.pl/goodram-2gb-1333-cl9- ... 79306.html
http://allegro.pl/unitek-pci-express-2x ... 49675.html
http://allegro.pl/obudowa-fractal-desig ... 24338.html
http://allegro.pl/zasilacz-ac-dc-100-24 ... 83642.html
Ostatnio zmieniony poniedziałek 16 lip 2012, 12:16 przez tOmki, łącznie zmieniany 2 razy.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Poczytaj o testach tego NASa. Obecność karty 1GB nie gwarantuje szybkich transferów. I tak np. Zyxel w cenie rzędu 300zł jest wooolny ale do domu wystarcza (opnia kolegi który go posiada). Na pewno łatwo ci będzie nim zarządzać, ale możliwości masz ograniczone do tego co oferuje producent.

Składak to większa elastyczność (rozbudowa), większe możliwości ale zależne od twoich umiejętności konfiguracji systemów linuxowych. Nie wiem na co pozwoli moc obliczeniowa atoma. Trzeba by poczytać.

Wszyskto zależy od tego czy lubisz grzebać, dłubać czy raz ustawić i zapomnieć.
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Sam spokojnie złożę. Linux'a troszkę znam, w razie coś ma znajomego co siedzi parę lat na
linux'sie.

Odnośnie LAN'a, to domu cała sieć śmiga na 1Gb - i powiem że czuć różnice.

PS. Zapomniałem dodać że ma być na 2 dyski.
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Nie wiem jak w Polsce, ale w Irlandii HP sprzedaje HP Microserver N40L ze 120E cash-backiem. W Dabs-ie np. ten serwerek kosztował 296E - 120E=176E - czyli jakieś 700zł. Transfery jakie na nim mam to 80-90MB/s na fabrycznej karcie. Akurat miałem dual Gbit Intela i na próbę włożyłem to spokojnie macierz ciągnęła 170MB/s. Komputerek ma fabrycznie 2GB RAM i 4 sloty na HDD, z których jeden jest zajęty fabryczną 250GB ale po włożeniu przejściówki 5.25" na 2x3.5" wchodzi 6 dysków 3.5" (tak właśnie mam zrobione). Bez żadnego kombinowania można włożyć kieszeń 5.25" na 1xHDD 3.5" i np 1xslim DVD. Dostępnych fabrycznie jest 5xSATA II + 1 ESATA (który można właśnie wykorzystać do podłączenia szóstego dysku). Na płycie jest specjalne gniazdo USB do bootowania systemu właśnie z USB (unRaid, jakiś Linux - cokolwiek). Dostępne są też dwa sloty PCI-E - 1x16 i 1x1 (który dzieli miejsce z własnościowym HPkowym PCI-Ex4, do którego można np. włożyć kartę zdalnego zarządzania). Mi się jeszcze udało kupić go w promocji "zwracamy VAT", więc cała maszynka kosztowała mnie (bez dysków) 124E...

Z jeszcze bardziej budżetowych rozwiązań polecam Netgeara Stora - można go kupić za 60-70E, z tymże tam się trzeba trochę nabawić, bo domyślnie jest na nim RedHat, który jest naprawdę głupio skonfigurowany (stąd ta cena). Należy go wywalić (albo chociaż powyłączać "ułatwienia" w stylu brak możliwości konfiguracji 2 niezależnych dysków - maszyna po włożeniu drugiego natychmiast go sformatuje do RAID-1, ew jeśli rozmiar się nie zgadza, spróbuje go dokonfigurować jako JOBD w ten sposób, że nie masz kontroli co jest zapisywane na który dysk). Prędkości nie są zabójcze - 30MB/s to jest max.
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

HP - fajny serwerek, ale ja potrzebuję coś tańszego, bo to do domu ma iść na filmy, mp3 i zdjęcia.
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

To dlaczego z Twojego postu wynika, że szukasz czegoś w granicach 800 zł? BTW, tego Siliconowego RAIDa "sprzętowego" to sobie odpuść. Jego jedyną zaletą jest cena. RAIDy zrobione na tym chipsecie są bardziej podatne na pady niż pojedyncze dyski. A jakbyś chciałbyś na nim ZFSa zrobić, to niestety procek nie ten. Może napisz czego właściwie oczekujesz od takiego NASa? Bo cenowo to Ci napisałem - Story nic nie przebije a patrzę, że w tej chwili kosztuje 325zł z 3-letnią gwarancją.

A tego HP kupiłem właśnie do domu. Różnica w kulturze pracy między nim a wcześniej posiadanymi urządzeniami (DNS-323, Netgear Stora, pecet na P III) jest po prostu kolosalna. Nie, nie jestem przedstawicielem HP. Nawet generalnie nie lubię firmy, po prostu ten serwerek im wyszedł.
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Store jakoś nie wzbudza we mnie zaufania :]
Test Stora'y tutaj:
http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/nas/ne ... /index.php

Każdy benchmark to końcówka stawki.

A szukam coś w cenie 700 +/- 50
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Chciałeś tanio ;)

Sprawdź, czy HP Polska też ma cashback na tego N40L - tutaj on kosztuje w sklepie 330E (i 130 cashback) w UK widziałem za 270£ (i 110£ cashback) - więc mieściłby ci się +- w granicach, które podałeś.

Z serii 212, to tylko 212+ jeśli chcesz RAIDa.
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Teraz dopiero spojrzałem na zasilacz tego HP N40L - 150W, szukam czegoś mniej prądożernego.
Awatar użytkownika
waldek.leg
Posty: 105
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 00:52
Lokalizacja: Legnica

Post autor: waldek.leg »

tOmki pisze:Teraz dopiero spojrzałem na zasilacz tego HP N40L - 150W, szukam czegoś mniej prądożernego.
Polukaj na to : QNAP TS-212 ja używam QNAP TS-112 jak dla mnie rewelacja.
z pozdrowieniami Waldek,
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

tOmki pisze:Teraz dopiero spojrzałem na zasilacz tego HP N40L - 150W, szukam czegoś mniej prądożernego.
To oznacza, że może maksymalnie oddać 150W, nie że non stop wpiernicza 150W ... Tomku, z całym szacunkiem - doczytaj trochę, doszukaj i wtedy jak będziesz wiedział czego chcesz i o co pytać - pytaj. Takie rzucanie się i strzelanie kończy się bezsensownym wydaniem kasy (jak choćby Twoja propozycja tego SILa jako kontrolera RAID), frustracją jak w sytuacji awaryjnej zabezpieczenia nie zadziałają i frustracją ze względu na osiągi.

Zacznijmy od potrzeb. Potrzebujesz czegoś, co pociągnie 2 dyski, bez możliwości rozbudowy z programową, bądź lepiej sprzętową obsługą RAID-1 w cenie do 750 zł i jeśli Stora jest dla Ciebie za wolna, to o transferach powyżej 40MB/s w trybie RAID-1. Nic nie napisałeś o pojemnościach tych dysków. Nie napisałeś też, czy chcesz zastosować identyczne dyski, czy NAS ma mieć obsługę dysków różnych producentów w trybie RAID-1.
Nie napisałeś nawet, jakie dyski planujesz zastosować.
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Dyski będą z nowej serii WD Red - dedykowane zastosowanie to NAS.

Z tym RAID na SIL to była tylko propozycja, bo szukałem komponentów żeby złożyć coś w cenie gotowego NAS'a.
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

WD Red - czyli Green z firmwarem, który powie kontrolerowi "już jestem gotowy" jak talerze się jeszcze rozkręcają i potrafiący w tle przemapować uszkodzony sektor, bez powodowania "device disconnected". Chociaż w sumie powinien być ok do macierzy dwudyskowej, gdzie głównie będziesz składował media - do większych macierzy jego czas dostępu na poziomie tragicznym i wolny transfer są po prostu za słabe. Na plus przemawia też trzyletnia gwarancja.
Z wyboru dysku wynika, że nie zależy Ci jednak na szybkości i czasie dostępu. Synology 212 (nawet 212j) będzie ok. Sprawdź tylko, czy firmware będzie te dyski obsługiwać, choć WD właśnie w m.in. Synology 212+ je testował.
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Netgear ReadyNas Duo v2 RND2000 - 650zł
Marvell 1.6 Ghz, 256 MB PC2700 DDR-SDRAM SO-DIMM (możliwość rozbudowy)

QNAP TS-212 - 700zł
Marvell 1.2 GHz, 256 MB DDR RAM

Synology DS212j 750zł
Marvell 1.2 GHz, 256 MB DDR II

Co wybrać ?
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Zdecydowanie DS212j.
ODPOWIEDZ