na ile wiarygodny jest pomiar pojemności ( turnigy )

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
m-blue
Posty: 385
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 02:39
Lokalizacja: Częstochowa

na ile wiarygodny jest pomiar pojemności ( turnigy )

Post autor: m-blue »

witam,
może ktoś mnie oświecić na ile wiarygodny jest pomiar pojemności przez turnigy accucell 6?
Nie wiem na ile błędne może być wskazanie turnigy a jakimś prof. sprzętem...
Zakładam pomiar przy rozjechaniu pakietu do zera ( w sensie odcięcia przez pcb - napięcie na celę około 2.8V ).
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Amperomierz w łapki i sprawdź, czy jeśli rozładowuje prądem 1A, to faktycznie jest to 1A. Jeśli miernik wskaże Ci np. 1,07A, to oznacza, że wynik pomiaru pojemności z wyświetlacza ładowarki musisz pomnożyć przez 1,07.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
m-blue
Posty: 385
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 02:39
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: m-blue »

Rozładowywałem żarówką:) na piechotę to wiem, że się da, ale bardziej liczyłem na info ad poprawnej kalibracji turnigy, czy są jakieś dane w tym temacie, może już ktoś to przerabiał czy faktycznie to się zgadza z rzeczywistością.
Pozdrawiam,
Michał
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

To chyba nie jest na tyle profesjonalny sprzęt, aby był kalibrowany przez producenta. Więc jakiś rozjazd na pewno jest, ale zapewne każdy egzemplarz będzie miał inny.

Tak jak greg napisał, jak zmierzysz rzeczywisty prąd to będzie wiadomo jak duży to rozjazd.
Awatar użytkownika
m-blue
Posty: 385
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 02:39
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: m-blue »

Z prądem to też tak jest, że mniej więcej widać różnicę, dokładnie ciężko dojść bo się zmienia przy ładowaniu, z amperomierzem kombinowałem. Co do profi sprzętu, to pytanie co jest na tyle prof. żeby było kalibrowane... skalibrować można samemu, tyle, że nie każdą się da.
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Co to znaczy "dokładnie ciężko dojść"? Podłączasz amperomierz i sprawdzasz, czy wskazania z wyświetlacza ładowarki różnią się od wskazań miernika. Co kombinujesz... ;)
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Macio
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 28 gru 2008, 23:52
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Macio »

Istnieje możliwość kalibracji Turnigy Accucel-6
Wduszamy jednocześnie przyciski ''-'' oraz ''enter''
ładowarka wchodzi w tryb kalibracji, mierzymy rzeczywiste napięcie baterii multimetrem, potem podłączamy baterie do ładowarki i przyciskami ''+'' ''-" korygujemy, następnie '' enter'' i następuje restart ładowarki,

Z tym że nie wiem jak to się ma do trafności określania pojemności, ale zrobić na pewno warto.
Awatar użytkownika
fredek
Posty: 372
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2010, 13:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fredek »

Macio pisze:Z tym że nie wiem jak to się ma do trafności określania pojemności, ale zrobić na pewno warto.
Największy błąd przy pomiarze pojemności wynika z pomiaru prądu, której to wartości nie da się skalibrować (bez grzebania w elektronice ładowarki), można tylko sprawdzić z amperomierzem. Akurat kalibracja napięcia, taka jak w menu serwisowym czyli w zakresie +/- 30 mV w praktyce na dokładność pomiaru pojemności nie wpłynie ;)
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Pomiar prąd oczywiście można skalibrować. Jak każdy pomiar pomiar prądu, tu także odbywa się on na rezystorze pomiarowym, na którym mierzony jest de facto spadek napięcia. Należy ten rezystor odpowiednio dopasować, zwiększyć bądź zmniejszyć rezystancję, przez dolutowanie w szereg lub nalutowanie równolegle odpowiedniej wartości, lub przez jego wymianę na precyzyjny 0,1%
ODPOWIEDZ