Lampy metalohalogenkowe w domu

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

cbanan pisze: Np. tu http://allegro.pl/oprawa-...4989708815.html

Rx7S IP65 dostępne w wersjach od 70W do 400W w wydaje mi się całkiem niezłej cenie.
Całkiem niezła oprawa ale jeśli ma być oświetlony plac to lichutko, do warsztatu bardzo dobra. Świeci bardzo szeroko, tak o, przed garaż.

http://www.luxmarket.pl/asortyment/kanl ... -1000w/764
Trzeba zmniejszyć rozstaw trzonków i efekt jest świetny. Jednak jeżeli nie masz wysoko i krótki dystans to można spróbować to co kolega wyżej zalinkował.
PawelPe
Posty: 67
Rejestracja: niedziela 04 lis 2012, 10:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: PawelPe »

A może coś takiego:
http://allegro.pl/naswietlacz-asymetryczny-vickers-ii-rx7s-70w-i4970972607.html?source=mlt
Zintegrowany układ zapłonowy, IP65, asymetryczny. Tylko brać i montować : -)

Ja sam upolowałem to:
http://allegro.pl/naswietlacz-projektor-metalohalogen-bega-okazja-i4963748979.html
Mam zamiar położyć to na szafie w pokoju.
lucky
Posty: 345
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lucky »

Zbychur pisze:Świeci bardzo szeroko, tak o, przed garaż.
Właściwie to nawet rozważałem montaż lampy przed garażem ale tutaj rozważałem koncepcję sterowania oświetleniem z pilota po to by np. sobie drogę doświetlić po wyjściu z garażu i wyłaczyć będąc już pod domem. Do takich celów lepszy będzie zwykły halogen bo nie trzeba czekać aż się "rozpali".
Zbychur pisze: Jednak jeżeli nie masz wysoko i krótki dystans to można spróbować to co kolega wyżej zalinkował.
Co rozumiesz przez krótki dystans? 10m, 20m,100metrów?
Miejsc do oświetlenia będzie pewnie co najmniej kilka. Póki co rozglądam się bo jeszcze tego dobrze nie rozplanowałem a same prace pewnie wykonam jak się zrobi przyjemniej na zewnątrz :)
Zbychur pisze:Trzeba zmniejszyć rozstaw trzonków
Jest regulowany czy trzeba "rzeźbić"?
PawelPe
Posty: 67
Rejestracja: niedziela 04 lis 2012, 10:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: PawelPe »

Ja sam upolowałem to:
http://allegro.pl/naswietlacz-projektor-metalohalogen-bega-okazja-i4963748979.html
Mam zamiar położyć to na szafie w pokoju.
"Przyszło", założyłem nową OSRAM HCI-TS 70W/942, uruchomiłem i... pierwsze koty za płoty. Efekt ciekawy, ale nie na tyle by mogło to być podstawowe oświetlenie pokoju.
Pokój około 4m x 4m, naświetlacz leżał na szafie w narożniku. Sam naświetlacz to kawał grzmota. Trudno go estetycznie ukryć.
Mimo asymetrycznej budowy, (w miarę) dużo światła jest jedynie na połowie pokoju.
70W to jednak trochę mało jak na oświetlenie pokoju światłem odbitym. Widzę że znacznie lepiej byłoby użyć dwóch takich naświetlaczy w narożnikach po przekątnej. Widać że pojedynczy MH sprawdzi się znacznie lepiej w centralnym punkcie pomieszczenia i niezbyt blisko sufitu.
Światło odbite od sufitu jest specyficzne. Bardzo fajnie rozproszone, ale jednocześnie pokój jest doskonale widoczny dla obserwatorów z zewnątrz, co przeszkadza małżonce.
Na koniec barwa - 6700lm o temperaturze barwowej 4200k mnie odpowiada idealnie, żona narzeka że za zimna. A z cieplejszych 70W z trzonkiem RX7s znalazłem jedynie barwę 830.
Teraz zastanawiam się czy brnąć w 70W 830 czy wymienić osprzęt na 150W/942. Raczej to pierwsze.
Podsumowując, czeka mnie jeszcze wiele eksperymentów.
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 cze 2013, 14:29
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marooned »

Mam dwie 942 i dwie 830 i zdecydowanie preferuję 4200K. Cieplejsze nie dają już tak dobrego światła (moim zdaniem oczywiście), są za żółte i wydają się jakby ciemniejsze.
Potwierdzam, że jedna 70W odbita od sufitu jest za ciemna do pracy. Najczęściej włączam reflektor padający na biurko stanowisko obok. Do prac precyzyjnych odpalam świecący na moje stanowisko.

Ostatnio zmontowałem sobie przenośny montaż takiej lampy do piwnicy - sporo miałem malowania detali. Żarówka zwykła znika totalnie. Nie ma różnicy czy jest zapalona czy nie :mrgreen:
"In the brave new world of the year 2000, a kiss can still break your heart." - Program from Cirque du Soleil's Alegría

Nad tymi gwiazdami jest wszechświat szybujących potworów! Wiedziałaś?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Jeżeli ktoś chce mieć ładne ale jednak ciepłe światło, to przy MH nie ma się co szczypać i stosować tylko 930, a nie tak niskim CRI jak przy 830. Mam jedną 830 (35W) i WDL (150W) i kilka 930 (70W i 35W), jakość światła na korzyść 930 jest bezdyskusyjnie lepsza. 942 też mam, ale tutaj piszę tylko o ciepłych.

No a sama temperatura to rzecz gustu. Oczywiście natężenie też ma znaczenie, jak chcemy mieć bardzo duże natężenie, to zdecydowanie lepiej mieć chłodniejszą barwę (4200K, albo nawet 5000K+).

Nieraz różne modele (firmy) lamp o niby tej samej barwie (np 930) mają ciut inne światło. Philips wydaje mi się ciut bardziej żółty (ale ładny), a Osram bardziej różowy - jeszcze ładniejszy. Mówię o mocach 70W, bo z 90+CRI nie miałem do czynienia z mocniejszymi, a 35W mam tylko jedną.

Tak, że ja każdemu proponuję kupienie i takiej i takiej, lampy drogie nie są jak się chwilę poczeka na allegro (ok 30zł), jak się jakaś barwa nie spodoba, to ktoś inny w sklepiku chętnie odkupi.

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
p.stradowski
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 15:00
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: p.stradowski »

Ja zdecydowałem się na przeróbkę 40 centymetrowego plafonu firmy Nowodvorski kupionego za ~78 zł w Obi.
Zamontowałem Tridonica i Philipsa CDM-T 150W/942 na suficie:
Obrazek

Po założeniu klosza wygląda to tak:
Obrazek

Żona dośc dziwnie przyjęła moje zabawy z MH, natomiast gdy zobaczyła efekt, zażyczyła sobie takie samo oświetlenie w salonie. Zrobię je też na plafonach 40 cm, natomiast w środek włożę jedną normalną żarówkę E27 i MH 70W - Philipsa CDM-T albo Osram HCI-T - mam podwójne wyłączniki, więc będę mógł mieć światło szybkie i światło ładne :-)

Pozdrawiam
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Mam 930 o mocy 70 i 150W. Moc większa niż 70W to zbyt dużo ciepłego światła. Wtedy koniecznie trzeba przejść na światło zimne, 4200K lub wyżej. Godną polecenia lampą z ciepłym światłem jest Osram Shoplight 70/930 albo Philips Evolution CDM-T 930 (zarówno 35, jak i 70W).
arkus
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 04 sie 2013, 15:43
Lokalizacja: kieleckie

Post autor: arkus »

Zakupiłem lampy PHILIPS CDM-T 70W/930 ELITE opisane przez sprzedającego jako nowe.
Na bańce w okolicy kuli widać wyraźne odymienie.
W środku kuli jakieś żółte plamki.
Czy lampa w takim razie jest używana?
edyta - zdjęcie
Obrazek
pzdr
a
Ostatnio zmieniony środa 04 lut 2015, 23:13 przez arkus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

O ile się nie mylę, to żółte plamki, to nic złego, po prostu zestalone substancje, które podczas pracy lampy parują. Za to przy moich używanych lampach widać w bańce ciemny nalot, właśnie takie odymienie, i to odymienie może świadczyć o używaniu lampy, ale czy musi to nie wiem. Odymienie może byś spowodowane osadzeniem się części elektrod, które się upaliły/odparowały.

Lepiej wrzuć zdjęcie, to ktoś z większym doświadczeniem odpowie z większą pewnością.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Dziad
Posty: 31
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 09:09
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Dziad »

Lampa na zdjęciu jest nowa lub prawie nowa. Lampy już w fabryce są "sezonowane" stąd te opalenia na bańce zewnętrznej. Żółte plamy to zestalone jodki - lampa pracowała trzonkiem do góry.
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

Na tridonici i same MH polujecie tylko na allegro (głównie tego typu linki w wątku) czy są jakieś polecane sklepy z dobrą ceną/asortymentem?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

arkus, Możliwe, ze była odpalona dla sprawdzenia, ale taki nalot jest często też na nowych lampach.
arekm pisze:jakieś polecane sklepy z dobrą ceną/asortymentem?
Dobra cena w sklepie za samą lampę MH to 60zł (+/- 10 zł zależnie od mocy), elektroniczny układ zapłonowy w okolicach 150zł to bardzo dobra cena w stacjonarnym sklepie, często nie schodzą wiele poniżej 200zł.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Można popolować i za 40-60 zł mieć kompletną oprawę sufitową z układem zasilania. Ostatnio kupiłem na elledrogo sufitowe 70W (takie z możliwością wysunięcia - "kolanka" i obrotu) po 50 zł, a jakiś czas temu cylindryczne z doczepionym "pudełkiem" (podobne do kinkietów) 35W po 35 zł.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

Wrzuć fotki albo linki jeśli jeszcze działają coby można było się zorientować czego wypatrywać/jak to wygląda.
ODPOWIEDZ