Lampy metalohalogenkowe w domu

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

Wolę nie oszukiwać termistora, statecznik ma tam po prostu za gorąco i wolałbym walczyć z przyczyną niż z objawem.
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

U mnie 150W w kinkiecie, co prawda otwarty od góry. Statecznik "leży w pionie" 5-8 cm od lampy, na stateczniku podwójna folia aluminiowa. Nie owinięty tylko osłonięty od lampy. Chciałem jeszcze od strony statecznika dać centymetrową warstwę styropianu, ale z folią daje rade. Świeci po kilka godzin dziennie i jest OK.

mauzer, może odsuń to od sufitu na 2 cm + jakaś szpara od dołu.
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

Na szparę nie ma szans bo na suficie mam dobre 3cm tynku kruszącego się od dotknięcia, więc długich kołków mi nie starcza na odsunięcie :D ale samo światło bardzo ożywiające, od dobrych 2 lat czaiłem się na emha. Zgaśnie mi jeszcze z 10 razy, aż poziom mojej motywacji wzrośnie do odpowiednio wysokiego poziomu, by coś z tym zrobić :twisted:
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

fotorondo pisze:Chciałem jeszcze od strony statecznika dać centymetrową warstwę styropianu
Styropian nie lubi ciepła. Albo się stopi, albo po prostu zniknie. Może lepiej silikon :roll:
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

Fakt, zapomniałem o tym wspomnieć. Ja zapewne rozwiążę to watą szklaną opakowaną w folię aluminiową.
PawelPe
Posty: 67
Rejestracja: niedziela 04 lis 2012, 10:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: PawelPe »

Moje poszukiwania w internecie nie powiodły się, więc chciałbym posiłkować się Waszą wiedzą.
Czy znacie modele lamp MH o następujących parametrach:
1. o mocy 20W i ze światłem 942 (lub chociaż 842),
2. o mocy 70W, ze światłem 942, świecące dookoła (nie spoty) i nadające się do opraw otwartych?
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

20W - Philips i Osram produkował tylko 830. Niedawno pojawiły się także 930 ale barwy zimnej nie ma w ich wykonaniu. Była barwa zimna CDM-T/HCI-T na trzonku G12 w mocy 35W (942, które tak naprawdę miały Ra=89).
70W:
- Powerball HCI-TT 70 NDL (942). Trzonek E27. Kod 4008321688972 . W praktyce najlepiej działa na stateczniku elektronicznym.
- w wersji powlekanej i bańce eliptycznej HCI-E/P 70/942 NDL kod 4050300637631. uwaga do statecznika jak wyżej
- Philips Mastercolour CDM-TT 70/942 kod 8711500209658. uwagi jak wyżej
- Sylvania Metalarc MCP70/C/U/MED/940 PB
Ze względu na temperaturę pracy oraz ciśnienie w jarzniku lampy te formalnie wymagają zamkniętej oprawy. Niestety. W praktyce jednak bywaja eksploatowane w oprawach półotwartych pod warunkiem użycia statecznika elektronicznego z wykrywaniem końca życia lampy. Stanowią wtedy funkcjonalny odpowiednik lampy sodowej wysokociśnieniowej.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Panowie, wybaczcie jeśli nie pamiętam, czy można zasilać układem zapłonowym 35W lampy 70W? Z jakim skutkiem? Co na to jarzniki?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Calineczka, nikt nie odpowiada, to napiszę tylko, że nigdy nie czytałem/słyszałem o takiej możliwości, raczej czytałem, że moc musi się zgadzać. Na mój chłopski rozum, mocniejsza lampa słabszym układem się nie zapali wcale, albo nie wejdzie na odpowiednie obroty.

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Odpowiedź brzmi raczej nie. Palnik potrzebuje określonej wartości prądu żeby procesy wewnątrz przebiegały poprawnie.
Dodatkowo układ zapłonowy może wykrywać przeciążenie przy mocniejszym palniku.
Są układy zapłonowe przystosowane do 35 i 70W, ale wyjścia na lampy mają osobne, np tridonic pci35/70 pro.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Jakiś czas temu kupiłem cały karton lamp/stateczników MH. Znalazłem w paczce statecznik jeden statecznik 50W. Sprzedawca/elektryk stwierdził że mogę podłączyć żarówkę 70W i będzie działać bez problemu. I faktycznie działała ale:
maciex93 pisze:Palnik potrzebuje określonej wartości prądu żeby procesy wewnątrz przebiegały poprawnie.
O ile dobrze pamiętam, nasz forumowy ekspert gdzieś o tym wspominał.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Dzięki Panowie :)
Gdzieś na necie znalazłem informację, że zapali się, ale barwa może być inna z racji pracy z mniejszą niż dedykowana mocą.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Dawno mnie nie było, sorry. Lampa wystartuje, rozpocznie się wyładowanie ale nie osiągnie pełnej mocy, a zatem nie odparują wszystkie sole metali ziem rzadkich i nie będzie optymalnego ciśnienia. Będzie świecić niebieskawo, będzie się długo nagrzewać i nigdy nie osiągnie normalnej barwy. Rzecz w tym, że przy tym będzie słabe obciążenie termiczne jarznika i niska temperatura pracy elektrod. Wtedy trwałość lamp metalohalogenkowych niestety spada. Możesz się także spodziewać gaśnięcia i ponownego zapalania lampy. To dotyczy jednak głównie starszych lamp.
Nowe lampy Philipsa z serii Evolution zostały zaprojektowane tak, by osiągały nominalne ciśnienie przy mniejszej mocy - lampa 70W może działać ze statecznikiem 50W, a także przy znamionowej mocy 70W. Będzie mieć tę samą barwę światła w granicach tolerancji, tylko nieco mniejszy strumień. Zjawisko to stosuje się też przy układach redukcji mocy oświetlenia ulicznego zawierających właściwe źródła światła.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

dziękuję za odpowiedź :)
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

amisiek, A jak sprawa wygląda przy "zwykłym" xenonie? Czy tam można obniżać moc bez uszczerbku na żywotności?
ODPOWIEDZ