Ceramiczne radiatory ?

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Ceramiczne radiatory ?

Post autor: skaktus »

Witam.

Ostatnio w sklepie, widziałem niby nowość - diodowe zamienniki żarówek z "ceramicznymi" radiatorami. Czy ktoś o takich słyszał ?

Widziałem też lampy dzienne do auta z "sztucznego tworzywa technicznego" które odprowadza ciepło tak samo jak aluminium...tutaj tez nie wiem czy to bełkot sprzedawcy czy coś nowego w tym temacie.

Ktoś o tym ma wiedzę ?
zrazik
Posty: 94
Rejestracja: środa 26 wrz 2012, 23:29
Lokalizacja: Śląsk opolski

Post autor: zrazik »

Przewodzący ciepło plastik kojarzę - ze 2 lata temu otrzymano własciwy polimer... ale to w labolatorium - więc jeśli już wszedł do produkcji to pewnie droooogi.

A ceramiczny radiator - z chłodzenia komputera - producenci np pokrywają powłoczką ceramiczną radiatory aluminiowe - nieregularna powierzchnia więc większa powierzchnia oddawania ciepła

A tak btw witam się jako nowicjusz tutaj :)
Globus
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 12:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Globus »

Miałem już w rękach żarówki LED z ceramiczną obudową. Faktycznie dobrze przewodzą ciepło, bo po chwili świecenia czuć je wyraźnie na obudowie. Poza tym ładnie wyglądają :mrgreen:
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Czyli jednak. Zawsze wydawało mi się, że ceramiczne produkty bardziej izolują ciepło niż przewodzą.
ILPT
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

A może to ceramika z pyłem metalicznym jest?
Ostatnio zmieniony piątek 12 paź 2012, 13:50 przez neutrinus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
neutrinus pisze:A może to ceramika z pyłem metalicznym jest?
Niekoniecznie, np. węgiel. Wystarczy popatrzyć na skład past termoprzewodzących.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Pyra pisze:Witam
neutrinus pisze:A może to ceramika z pyłem metalicznym jest?
Niekoniecznie, np. węgiel. Wystarczy popatrzyć na skład past termoprzewodzących.

Pozdrawiam
Tylko że pasta przy grubszej warstwie staje się izolatorem... Czy ktoś wie, jaką przewodność cieplną mają takie cuda ?
Awatar użytkownika
SISmaster
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 03 lis 2008, 12:54
Lokalizacja: Opatów

Post autor: SISmaster »

Na wachadłowcach od lat stosują płytki krzemionkowe(rodzaj ceramiki) bo wypromieniowują ciepło najlepiej ze znanych materiałów.
''Robota to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu - F.Kiepski''
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Wątpię aby Chińczycy użyli tego samego materiału do takich zamienników żarówek.
ILPT
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

W LEDowych reflektorkach Philipsa chyba też jest tworzywo. I dają 40 000h lifetime więc chyba nie wpływa na zużycie diody.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ostatnio widziałem lampy dzienne z halogenem (zespolona soczewka na H3 + 6 diod XR-E z lustrem) gdzie sprzedawca pisał że do budowy użyto tworzywa, które odprowadza ciepło tak samo jak alu, może producentowi chodziło o to samo tworzywo co w Philipsie. Sam jestem ciekaw co to za twór.

PS-Lampy hella nie mają jako takiego chłodzenia diod a producent daje prawie max czasu żywotności diod, a ile w tym prawdy to ciężko sprawdzić.
ILPT
Awatar użytkownika
pokor
Posty: 34
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 16:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: pokor »

SISmaster pisze:Na wachadłowcach od lat stosują płytki krzemionkowe(rodzaj ceramiki) bo wypromieniowują ciepło najlepiej ze znanych materiałów.
Akurat w wachadłowcach pełnią one funkcię izolatora termicznego
Totalny amator
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
pokor pisze:Akurat w wahadłowcach pełnią one funkcję izolatora termicznego
To się zgadza, ale mają jeszcze jedną cechę, doskonale przewodzą powierzchniowo, przez co oddawanie temperatury, jak i izolacja punktowego grzania jest skuteczniejsza.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
DRAGO
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2010, 11:07
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: DRAGO »

Odnośnie ceramicznych radiatorów znalazłem coś takiego jak diodę xp-g na ceramicznym pcb . W opisie podają, że ma przewodność cieplną na poziomie 24 W/m °K i jest dużo lepsza od klasycznych pcb. Może ktoś powiedzieć jak to się ma do aluminiowego oraz miedzianego mcpcb?
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Z ceramiki są np. hamulce w samolotach czy sportowych/wyścigowych samochodach przez właśnie ich świetne właściwości oddawania ciepła do otoczenia, pamietam jaki kilka lat temu w jakimś programie były testowane właśnie takie hamulce w sportowym samochodzie i były porównywane do standardowych za pomocą kamery termowizyjne, (nie pamiętam już dokładnych danych) ceramiczny układ hamowania stygły z powiedzmy 400 st. do 50 w przeciągu kilkunastu sekund co standardowemu zajmowało do 3 minut; wiec w przypadku latarek takie podłoże lepiej odda ciepło pobrane z diody na obudowę by tam wytracić energię i pozwoli na prace w lepszych i stabilniejszych warunkach pracy emiterowi.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
ODPOWIEDZ