pogaduchy o "lampach" Nixie

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Flora pisze:Co jakiś czas pojawiają się na aukcjach układy K155ID1, które podobno lepiej znoszą pracę z lampami.
He he, "ni gniotsa ni łamiotsa", stare dobre produkty CCCP.
Analizowałem wpisy o awaryjności tych układów i wychodzi na to, że zdecydowana większość uszkodzeń ma miejsce w układach z multipleksowaniem. Nixie maja swoją pojemność, a diody zawarte w strukturze, ograniczoną zdolność rozpraszania mocy (60V 0,5mA). Częsty proces ładowania i rozładowywania, może prowadzić do przegrzania struktury... takie są moje przemyślenia.

Pozdrawiam
PS: Nixie to nie lampy ;)
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Flora
Posty: 221
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 13:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Flora »

Z P.S. bym polemizował: lampa cyfrowa
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Eeee tam, to taka sama lampa jak próbnik neonowy czy podświetlanie wyłącznika, tyle że świecą cyferki... Na zachodzie nazywają to vacuum tube, choć "vacuum" to one nie za bardzo. No odpuśćmy sobie gazotrony... ;)
Dla mnie lampa elektronowa ma wartość użytkowo elektryczną, a to jest "tylko wyświetlacz"
Coś jak dioda vs LED, niby to samo, a jednak zastosowanie nieprzystające do głównej grupy.
Wiki też się myli, przeczytaj opis... Lampa cyfrowa
Zresztą wynalazca nadał nazwę szeregując wyrób... ""NIX I", an abbreviation of "Numeric Indicator eXperimental No. 1"
W "erze lamp" nikt NIXIE lampą nie nazywał, teraz się tak przyjęło, nobilitując ją jakoby do roli analogicznej do "magicznych" lamp elektronowych używanych do budowy wzmacniaczy audio. Kto zna "Florka" to zrozumie o co biega ;)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Flora
Posty: 221
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 13:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Flora »

Pyra pisze:Zresztą wynalazca nadał nazwę szeregując wyrób... ""NIX I", an abbreviation of "Numeric Indicator eXperimental No. 1"
Prawda jest taka, że w 'erze lamp' nikt nie nazywał lampami baniek z jakimiś drutami w próżni. Co ciekawe wynalazcą lampy był znany dziś na całym świecie polski chemik. To dzięki niemu do powszechnego użytku trafiły lampy LN1K, które z oświetleniem mają znacznie więcej wspólnego niż zachodnie 'tuby z próżnią' :mrgreen:

A tak na poważnie to muszę przyznać Ci rację. Nawet na opakowaniu widniał napis 'wskaźnik jarzeniowy', a do tego przypomniałem sobie jak bardzo denerwuje mnie nazywanie telewizorów 'ledowymi'.

P.S. Może w takim razie warto zmienić temat wątku
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Od jakiegoś czasu zauważyłem taki wysyp "lampowych" projektów, jak np. bufory, które de facto wprowadzają tylko zniekształcenia. Przypominam sobie też, że któryś z dalekowschodnich producentów sprzętu "marketowego" wyprodukował wzmacniacz z lampami, ciekawostka polegała na tym, że chyba nawet żarzenia nie było podłączone, tylko LEDy je od dołu podświetlały. Hehe ilu ludzi słyszało, "wyraźną poprawę" po zainstalowaniu markowych lamp :rotfl:
Podobnie z LED, ilu ludzi na forum pisze "dioda LED" choć skrót to "light-emitting diode".
Wracając do tematu, wczoraj sobie zdłubałem na płytce prototypowej licznik sekund na jednej nixie, zadziwiło mnie migotanie. Rozumiem, że pokój jest oświetlony MH ze statecznikiem elektromagnetycznym, ale wskaźnik zasilany jest z przetwornicy z "wygładzaczem" 47µF. Jak to mój Mistrz mówi: "Kontemplacji w tym temacie poddam się"
Jeszcze muszę sobie przypomnieć jak robiłem multipleksowanie i coś już będę myślał.
Flora pisze:... jak bardzo denerwuje mnie nazywanie telewizorów 'ledowymi'
To jest dokładnie to samo co w latarkach, ważne że klient ma świadomość posiadania "najnowszej technologii" :mrgreen:
Flora pisze:P.S. Może w takim razie warto zmienić temat wątku
W sumie.... aby wilk był syty i owca cała ;)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Pyra pisze: Od jakiegoś czasu zauważyłem taki wysyp "lampowych" projektów, jak np. bufory, które de facto wprowadzają tylko zniekształcenia.
W sumie w tym polega cały zamysł bufora. Wprowadzić parzyste harmoniczne w sygnał dzięki czemu można odczuć ocieplenie dźwięku. Małe amatorskie lampiaki na podłych transformatorach wyjściowych typu "ze starego telewizora/radia" dają zniekształcenia rzędu kilku nawet klikunastu % i grają bardzo przyjemnie właśnie dzięki parzystym harmonicznym które dominują nad nieparzystymi.
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Flora pisze: Może w takim razie warto zmienić temat wątku
Zauważyłeś że słowo lampa napisane jest w cudzysłowie :?:
Nie dajmy się zwariować roztrząsając znaczenie słów ponieważ nie wszyscy używają fachowej terminologi i nie muszą jej nawet znać, inaczej mówiąc..... wygląda jak lampa :?: więc to jest lampa :mrgreen: tyle tytułem żartu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
megabit pisze:W sumie w tym polega cały zamysł bufora.
"Wim Pane wim"... ;)
MariuszB. pisze:
Flora pisze: Może w takim razie warto zmienić temat wątku
Zauważyłeś że słowo lampa napisane jest w cudzysłowie :?:
Po tym poście już tak :mrgreen:

Powinniśmy przynajmniej starać się stosować terminologię jak najbardziej fachową...
Bardziej chodziło mi o zwrócenie uwagi na potoczność tego określenia, niż walkę z wiatrakami, pamiętam jakie zdziwienie na twarzy koleżanki wywołałem, kiedy po jej zdaniu: "posprzątałam elektroluxem całe mieszkanie" odpowiedziałem, "niesamowite, jak Ty wsadziłaś mieszkanie do pralki?" :mrgreen:

A propos Mariusz, czy zestaw dwóch połączonych płytek z przetwornicą umieszczoną razem z częścią logiczną jest optymalna? Zastanawiam się nad umieszczeniem przetwornicy na płytce HV, czyli ze wskaźnikami. Zrobił bym ją w SMD i zmieściła by się pod spodem.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Pyra pisze: Powinniśmy przynajmniej starać się stosować terminologię jak najbardziej fachową...
Bardziej chodziło mi o zwrócenie uwagi na potoczność tego określenia, niż walkę z wiatrakami :mrgreen:
Wiem Panie, wiem :mrgreen: ...... ale głową muru nie przebijemy skoro wszędzie używa się terminologii "lampa" ..... nawet za zachodnich portalach TO słowo oznacza właśnie TĘ lampę :mrgreen:
Pyra pisze: A propos Mariusz, czy zestaw dwóch połączonych płytek z przetwornicą umieszczoną razem z częścią logiczną jest optymalna? Zastanawiam się nad umieszczeniem przetwornicy na płytce HV, czyli ze wskaźnikami. Zrobił bym ją w SMD i zmieściła by się pod spodem.
Pozdrawiam
Pewnie że tak możesz zrobić, choćby dla własnej wygody, przy większej produkcji stosuje się na osobnych płytkach część główną czyli przetwornica wraz z całą elektroniką a na drugiej płytce jak na pewno zauważyłeś część ze wskaźnikami- lampami (umówmy się że będę używał tej terminologi :razz: :mrgreen: )ma to na celu obniżenie kosztów produkcji ponieważ przygotowuje się jedno wspólne PCB z elektroniką dla wielu modeli a podstawia się tylko różne lampy z odpowiednią płytką :idea: przy indywidualnym wykonaniu pojedynczych egzemplarzy masz pełne pole manewru i praktycznie wolną rękę ponieważ zastosujesz określony model lampowych wskaźników :mrgreen:
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
W związku z tym, że i tak leżę ( :evil: ) zacząłem sobie przypominać multipleksowanie itp.
Napisałem krótki programik zliczający godziny i minuty w tempie sekund ;) i małą procedurę multipleksowania na przerwaniu timer1. Pojawiły się duchy. Zmieniłem więc procedurę wyświetlania i aktualnie jest tak, że przerwania są zliczane do 5, pierwsze załącza odpowiednią cyfrę a ostatnie wszystkie wyłącza, mam więc jedno przerwanie całkiem ciemne pomiędzy cyframi. Duchy znikły. Teraz tylko dopracować czasy... choć i teraz ładnie wyświetla.

Pozdrawiam

PS: W miedzy czasie miałem małą wpadkę, w anody wstawiłem rezystor 1k, co zaowocowało prądem 16mA i zmianą koloru mosfeta, oraz małym dymkiem :roll:
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Widzieliście najnowszy zegar nixie na elektrodzie :)

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2473509.html
elektroda.pl
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Pyra, szybkiego powrotu do zdrowia życzę i :ok:

Tiaaaa..... na alledrogo wisi już od jakiegoś czasu, z tego co pamiętam to cena coś pomiędzy 450 a 480 zł.

[ Dodano: 20 Styczeń 2013, 21:23 ]
...... znalazłem..... cena 449 zł
http://allegro.pl/zegar-nixie-electroni ... 05700.html
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Popatrzyłem ;)
Mnie niestety estetycznie nie podchodzi, z jednej strony wyświetlacze jarzeniowe a z drugiej w przezroczystej obudowie SMD, ale o gustach się nie dyskutuje... ;)
Druga sprawa, to... forma wycięła, firma wyfrezowała, firma wytrawiła, gdzieś tu zagubiła się idea DIY.
Za to bardzo spodobał mi się pomysł zaprzęgnięcia procka do wszystkich czynności, za to duży plus.

Pozdrawiam

PS: Moje typy na obudowy:
Pająk
Maszyna
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Dziś usiadłem i zmontowałem wszystkie wskaźniki. Na razie działa program testowy, ale multipleksowanie działa już prawidłowo.

Obrazek
Obrazek
Dobrze że kabelki można wtykać w płytkę, bo na lutowanie w łóżku lub na kanapie raczej nie mogę liczyć...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Zrobił zegar pod komercję i tyle, gdyby robił tylko dla siebie to pewnie wyglądałby całkiem inaczej :wink: :mrgreen:

Pyra, rozumiem że zegar robisz na 4 wskaźnikach i bez przecinka:?: ..... tak, taka płytka podczas choroby to super sprawa, o ile nie masz gorączki, bo wówczas każdy ma wszystko w 4 literach :-( .... trzymam kciuki za powodzenie całej konstrukcji, a zwłaszcza obudowy której jest bardzo ciekaw.
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
ODPOWIEDZ