pogaduchy o "lampach" Nixie

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Będzie migający dwukropek, ale na razie nie mam neonówek...
Zegarek zasilany z akumulatora 12V na razie chodzi i się testuje.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Gdybyś zdecydował się na sekundnik to dwukropek niech miga zgodnie ze zmianą sekund, inaczej to dziwnie wygląda i rozprasza..... ale to tylko moja podpowiedź :wink:

Jakie masz zamiar w dwukropku zastosować neonówki :?:
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Zobaczymy jakie dostanę, najprawdopodobniej będą to te małe, które montuje się np we włącznikach.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Gdzieś mam kilka IN-3 ale do Twoich wskaźników będą pewnie za duże...... no i nie wiem gdzie je "upchałem" :cry: ale w razie czego to są po parę groszy na alle.....
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
"Dam se rade" ;)
Właśnie pomierzyłem jak wygląda u mnie multipleksowanie.
Odświeżanie z częstotliwością 106Hz, czas okresu 9,44ms, czas aktywności wskaźnika wynosi 1,92ms, czas wyłączenia 7,52ms, czas przerwy pomiędzy załączaniem kolejnych katod wynosi 0,44ms.
Przy tej częstotliwości nie widać migotania, jasność jest wystarczająca przy 1,5mA prądu chwilowego.
Na tą chwilę nie widzę konieczności dalszego kombinowania, procedury odczytu I²C powinny mieć wystarczająco czasu, więc nie powinny się pojawiać błędy. Zresztą wyjdzie w praniu ;)
Dwukropek chcę sterować z wyjścia przerwania zegara, które jest generowane co 1s.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Postaw zegar na jakiś czas na testy i sam zobaczysz czy jest ok, jeżeli chcesz sprawdzić czy nie widać migotania to w przyciemnionym pomieszczeniu wpatrz się dobrze trochę dłużej w cyfry, oczywiście to taki prostacki sposób ale skuteczny :mrgreen: ja zauważyłem że przy tym samym sofcie, tych samych ustawieniach na małych wskaźnikach nie widać ale na większych widać minimalnie mruganie, niestety nic z tym na razie nie zrobię ponieważ jak pisałem wcześniej nie jest to moja konstrukcja i muszę "uderzyć" do osoby która dostarczyła mi gotowe PCB..... lecz jako ciekawostkę dodam że na 7 osób które obserwowały wyświetlanie cyfr tylko ja widziałem minimalne mrugnięcia :neutral: ...... jakiś dziwny jestem czy coś :?: :razz: :mrgreen:
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Czas temat ruszyć....
Niedawno układ zegarka przeszedł pomyślnie testy i został zmontowany na zaprojektowanym i wykonanym dla niego PCB.
Na razie zasilanie stanowią akumulatory zasilania awaryjnego (12V 200Ah). Na płytce walnąłem jednego babola, ale się zorientowałem podczas montażu, poprawiłem płytkę zworką i kabelkiem, a projekt przerobiłem.
Na razie jest jedna neonówka, docelowo będą dwie, bo muszę skombinować jakąś probówkę lub coś w tym stylu na obudowę dwukropka.
Zegar RTC ma swoje podtrzymanie na ogniwie 2032, więc ewentualne zaniki prądu nie są mu straszne. teraz pozostaje kwestia projektu obudowy.

Obrazek

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Gratuluję projektu oraz wykonania...... jestem ciekaw w jaki "garnitur" ubierzesz zegar.
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Przymierzam się do zegara na 4N51 z licznikami CMOS. Zanabyłem dziś liczniki binarne CD4518 i naprędce zrobiłem prosty licznik impulsów z arduino. Ledwo mi kabelków starczyło :mrgreen:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5e1358N2KL4[/youtube]
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
To teraz tylko musisz przerobić liczniki na 6 i 24...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Dobra, rozwiązałem to następująco:

- jednostki sekund zliczane przez 1/2 CD4518 a że to licznik BCD to resetu nie wymaga.
- dziesiątki sekund, zliczanie wyzwalane przez zbocze opadające "ósemki" z jednostek sekund, reset po stanie "59" wyzwalany przez sumę logiczną na bramce AND z "dwójki" i "czwórki"

Minuty to powielenie schematu działania sekund. Sygnał zegarowy do minut brany z resetu dziesiątek sekund.

Do godzin natomiast by zliczanie resetowało się po stanie "23" użyta została suma logiczna na bramce AND z "czwórki" jednostek godzin i "dwójki" dziesiątek godzin. Sygnał zegarowy z poprzedniego resetu.

Teraz zostało zmyślne rozwiązanie ustawiania czasu oraz wykombinowanie ładnego kwarcowego generatora z dzielnikiem również na CMOSach "4000" :)

EDIT:

Zmontowałem na płytce prototypowej. Wszystkie resety działają jak trzeba. Pozostało dorobić układ ustawiania godziny i generator impulsu zegarowego (na tę chwilę w tej roli ardiuno)

Obrazek
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
megabit pisze:...oraz wykombinowanie ładnego kwarcowego generatora z dzielnikiem również na CMOSach "4000" :)
Może pokusisz się o wykorzystanie DS3231 w charakterze kwarcu. Na jednym z wyjść podaje stabilny sygnał zegarowy, domyślnie 32768Hz (to i dzielniki byś mógł zrobić ;) )do 1Hz. Ma też osobne wyjście podające domyślnie sygnał 32kHz.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

A obsłużę to bez mikrokontrolera? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
megabit pisze:A obsłużę to bez mikrokontrolera? :mrgreen:
Cały numer polega na tym, że ten sygnał jest generowany automatycznie po podaniu zasilania, bez konieczności konfiguracji.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Rozumiem, że na wyjściu oznaczonym 32kHz? Co z pozostałymi wyprowadzeniami? W powietrzu czy jakoś konkretnie?
ODPOWIEDZ