NiteCore Smart PD z....lepszym software ;-)

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

NiteCore Smart PD z....lepszym software ;-)

Post autor: Calineczka »

Witajcie ;-)
Korzystając z przedświatecznych promocji zanabyłem sobie NiteCore Smart PD, bo zawsze byłem ciekaw jak działa ten dziwny przycisk...Piston Drive czy jakoś tak go zwą:
https://www.4sevens.com/product_info.ph ... cts_id=550

wczesniej troszkę poczytałem o samym sterowniku tu:
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... stcount=39

więc Attiny na pokładzie...jak miło ;-)

Okazało się że latareczka z zewnątrz jest przesympatyczna, natomiast elektroniką się zawiodłem. Nie zawsze działała jak instrukcja opowiada. W dodatku wyłączona latarka pobierała około 480µA pradu, ciut sporo.

Pogadałem z darkiem i na podstawie jednej z wersji zakrętkowych napisał mi szybciutko sofcik. troszkę trzeba było jednak pomieszać kabelkami, bo naszym zdaniem producent zawalił z głębokim uśpieniem procka. I chyba nawalił, po przeróbce z 480µA zrobiło się 110µA...zawsze to 4 razy mniej ;-)

Soft jest ciekawy, ma funkcjonalnośc polegająca na tym, że gdy świecę w trybie ciągłym innym niż high, robię 3klik to włącza mi się "doświetlenie" polegające na tym, że gdy przycisk jest puszczony-swieci np. MID, gdy go wciskam to na czas trzymania mam HIGH.

Gdy zrobię 3klik w najwyzszym trybie, latarka przestaje świecić i świeci tylko wtedy, gdy trzymam przycisk wcisnięty-mogę nadawać morse-a ;-). 3klik przełącza do normalnego uzytkowania.
Wreszcie moja SmartPD robi to, co jej każę ;-)
Dzięki Ci Darku wielkie ;-)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

[youtube]http://youtube.com/watch?v=B26L7L1CYho[/youtube]
Awatar użytkownika
Dex-ter
Posty: 716
Rejestracja: piątek 11 sty 2008, 18:17
Lokalizacja: wracają Litwini?

Post autor: Dex-ter »

Latareczka sama w sobie bardzo ciekawa, ale po zmianie softu masakra :D. Nie wiedziałbym nawet jak wykorzystać połowę z jej trybów, a co dopiero mówić o spamiętaniu który jak się włącza :mrgreen:. Niemniej jednak gratulacje za soft i za MODa ;). Prawdziwy maniak :mrgreen:.

P.S. Filmik także interesujący :D.
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

I po raz kolejny widać że POLAK potrafi. Heh nie można tak od początku było zrobić?
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

ha, ja właśnie skończyłem z Df rozmawiać. Tryby jak w standardowej wersji by Df&cali tu są, ale dochodzi kilka extrasów...no ale może jak ta wersja się rozwinie to coś się pochwalimy.Np.ochrona akku... :wink:

EDYTA
Nie mogłem się oprzeć, musiałem przy okazji nocnego Hani karmienia zmierzyc ile pradu żre w najniższym trybie, no cóz, ze 2mA ciągnie, zapowiada się ponad miesiąc świecenia...na Eneloopach 2000mAh :mrgreen:
Awatar użytkownika
df
Posty: 307
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 15:38
Lokalizacja: z nienacka
Kontakt:

Post autor: df »

Najwyraźniej koledzy elektronicy z nitecore`a niezbyt dobrze przemyśleli swoje rozwiązanie i popełnili kilka błędów:
- mało ekonomicznie zarządzają energią MCU (wprowadzają go w płytki Idle, zamiast w głęboki) - różnica w poborze energii odpowiednio: ok. 300uA vs 0,5uA (600x). Oznacza to, że oryginalna pozostawiona w stanie wyłączonym latarka (2xAA) sama rozładuje się do połowy po czasie 2500mAh/2/0,4mA = 130 dni, a wersja na Li-Ion odpowiednio po 900/2/0,6 = 31 dni, a więc już po miesiącu. Jednym prostym ruchem można ten czas wydłużyć co najmniej o 4x.
- niezbyt szczęśliwie wybrali piny sterujące - co uniemożliwiło budzenie procesora z power-off`a switchem, co z kolei przenosi się na wyższy pobór energii
- słabo oprogramowali obsługę przycisku - z opisu Arka, wynika, że nie zadbali ani o programowe ani sprzętowe (blokowanie kondensatorkiem) przeciwdziałanie odbiciom styków i niekontaktowaniem styku, przez co kliki są przekłamywane
- w Arka wersji najprawdopodobniej nie ma pomiaru stanu zasilania (brakuje jednego z rezystorów dzielnika napięcia zasilania)
- w wersjach Li-Ion`owych dzielnik ten ma w sumie 100k co zupełnie niepotrzebnie daje dodatkowe 30-40uA permanentnego zużycia energii (ja bym tam dał rezystory o rząd wielkości wyższe i zablokował kondensatorem port wejściowy przetwornika ADC - układ pracuje mocno impulsowo, więc na zasilaniu pojawia się sporo zakłóceń, które będą wpływać na dokładność pomiaru na ADC - podwójnie całkującym)
- w wersji Li-Ion dla w pełni naładowanego ogniwa (powiedzmy 4,2V), układ pracuje na granicy - LED jest zasilany przez cewkę, schottky`ego (-0,3V), mosfeta oraz 0,15om, co przy LEDzie o niższym Vf spowoduje popłynięcie przez niego dość sporego prądu - niemalże DD. Być może diody w tym układzie są selekcjonowane i wybierane te z wyższym Vf, niemniej jednak układ pracuje dość blisko niebezpiecznej granicy.

Wnioski te pochodzą wyłącznie na podstawie obserwacji zachowania się układu (w tym pomiarów) oraz konstrukcji elektrycznej układu (PCB).

Jak już wspomniał Arek, wczoraj w dość prosty sposób z niewielka ilością zmian został przeniesiony nasz najnowszy soft z v4.1.016 (wersji sterowanej mikroswichem) do latarki Nitecore D20 stanowiący jego w pełni funkcjonalną alternatywę dający znacznie lepszy performance (niższe zużycie energii) oraz nasze własne UI ze wszystkimi jego dobrodziejstwami (programowanie trybów, konfigurowalna pamięć ustawień, trybami specjalnymi oraz kilka zupełnie nowymi, unikatowymi i bardzo przydatnymi funkcjami jak np. momentary-on, morse, boost, true shut-down, itd.)

Za moment wersja ta będzie posiadała dodany pomiar napięcia akkusów z ostrzeganiem o niskim poziomie energii i auto power-off`em (opcja konfigurowalna przez użytkownika).

Więcej na temat softu w wersji 4.1 (zakrętkowej), a więc również i funkcji, które w pełni zostały przeniesione do firmware`u stanowiącego pełny zamiennik oryginalnego softu Nitecore`a znajdziecie w wątku http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=483 jak również w opisie działającego w pełni funkcjonalnego prototypu koncepcji v4.1, którym się od przeszło pół roku cieszę: http://flagiusz.republika.pl/flashlight ... ght_9.html ;-)
Flagiusz
ODPOWIEDZ