Bardzo tania czołówka z kolimatorem

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
darol
Posty: 283
Rejestracja: wtorek 03 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Zawiercie

Bardzo tania czołówka z kolimatorem

Post autor: darol »

Jakiś czas temu jak spora ilość forumowych kolegów nabyłem kultową czołówkę z Biedronki. Używałem jej dość często podczas prac z lutownicą, świeciłem pod nogi łażąc wieczorem po podwórku itp. Potwornie drażnił mnie jednak rozkład światła charakterystyczny dla zoomów czyli kolisty kształt z gwałtownym odcięciem bez grama miękkiego spila na bokach.
Po bardzo dobrych doświadczeniach z kolimatorami chociażby w mojej ss x2 czy latarkach z serii s postanowiłem poszukać budżetowej czołówki z kolimatorem. Znalazłem tytułową czołówkę na fasttech i zakupiłem z kodem blf za nieco ponad 5 dolarów http://www.fasttech.com/products/1602/1 ... d-headlamp.
Na podstawie fotek produktu wydedukowałem sobie, że powinna mieć kolimator i na szczęście się nie pomyliłem.

Obrazek

Wykonanie oceniam na chińskie z plusem, plastik korpusu jest lekko gumowany - tworzywo nie jest tandetne, ale do dobrej jakości trochę jeszcze brakuje (raczej bym nią nie rzucał). Taśma jest miękka w dotyku, dobrze i wygodnie mocuje lampkę na głowie, dzięki małej masie całości uzyskano przyzwoitą stabilność. Troszkę się kiwa podczas energicznego chodzenia kiedy zmienimy kąt korpusu, by poświecić pod nogi.

Obrazek

Pokrywa baterii ma coś na kształt uszczelki i w połączeniu z metalową śrubką, która skręca całość z mosiężnym insertem ma dawać szczelność.
Nie jestem jednak przekonany czy spełnia to chociaż ułamek normy IPX.

Do dyspozycji mamy 3 tryby: low, high i red.
Tryb red to raczej żart, czerwoną diodę wrzucono do tulejki z jakąś mini soczewką.
Na upartego coś by się przy tym nawet przeczytało, ale malutki, nieregularny kształt spota mocno zniechęca.

Obrazek

Za to główne światło to już to czego szukałem - kolimator i to standardowy 20 mm. dzięki temu można ładnie modyfikować wiązkę światła.
Już z oryginalną soczewką, którą oceniam na 30 stopni jest lepiej niż w czołówce z Biedronki.
Ja póki co założyłem kolimator lekko rozpraszający o kącie 45 stopni.
Jest tak jak chciałem, wyraźniejszy jednak nie odcięty spot i miękko rozchodzący się na boki spill.

Obrazek
"biedronka"

Obrazek
"fasttech"


Na obwodzie kolimatora należy naciąć np. pilniczkiem dwa rowki pasujące na plastikowe elementy obudowy.

Obrazek

W ten sposób soczewka zapiera się o trzeci element i pozwala na dosyć sprawny montaż całości.
Wszystko trzyma się na docisk po skręceniu obudowy.

Obrazek

Jedynym radiatorem jest aluminiowe podłoże diody, której typ nie jest mi znany.
Prądy mierzone na zasilaniu to low - 120 mA, high - 380 mA, red - 30 mA.

Podsumowanie:
Czołówka nie nadaje się jako baza do spektakularnych modyfikacji. Każde podbicie prądu ze sporym prawdopodobieństwem ją usmaży.
Strumień świetlny w trybie high oceniam na jakieś 30 lumenów jest to wynik raczej w kategorii dowcip i wiem, że niektóre breloczki świecą znacznie mocniej. Zaletą jest jednak niska cena i możliwość podmiany kolimatora, cechy te spowodowały, że ją kupiłem i co więcej nawet polubiłem.

Jeżeli brakło Ci czołówek w Biedronce, albo potrzebujesz poświecić sobie na lutownicę, czy wyrzucić wieczorem śmieci, a może po prostu poszukać prawdziwej latarki w ciemnej szafie ta czołówka jest dla Ciebie :wink: .
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Darol, da się ją fajnie zrobić :) midi kilka lat temu zrobił mi taką lampkę, kolimator na zewnątrz, a do środka metalowy radiator.
Pozdrawiam
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

darol pisze:Na podstawie fotek produktu wydedukowałem sobie, że powinna mieć kolimator i na szczęście się nie pomyliłem.
Tzn. fabrycznie już ma kolimator?
Bo ja na zdjęciach nie widzę, chyba, ze źle patrzę.
Masz jakieś zdjęcie - zbliżenie stanu fabrycznego?
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

<tu była pomyłka tematu>

bardzo ładna czołówka, pozdrawiam ;)

A spill w czołówce z biedronki można uzyskać, wsadzając soczewkę odwrotnie (do środka)
Ostatnio zmieniony czwartek 24 lip 2014, 20:41 przez pegasus_sis, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

pegasus_sis pisze:Obrazek

a może taka przelotka?
A co ma przelotka do latarki ? ;)

PS-Ten led przy 380 mA ma więcej niż 30 lumenów, chińczycy już dawno poprawili swoje produkty. Możesz uzyskać koło 100 lumenów przy takim prądzie. Oczywiście puki MCPCB jest chłodne, bo po chwili pewnie parzy.
Ostatnio zmieniony czwartek 24 lip 2014, 19:49 przez skaktus, łącznie zmieniany 1 raz.
ILPT
Awatar użytkownika
darol
Posty: 283
Rejestracja: wtorek 03 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: darol »

DNF, ciekawa koncepcja z tym kolimatorem na zewnątrz - ciągle się przekonuję, że jednak nie ma światełek których nie da się przerobić
max4max, właściwie na fotkach jest stan fabryczny, pokazuję tam dwa kolimatory. Ten gładki jest oryginalny, a obecnie mam założony szerszy rozpraszający
skaktus, lumeny oszacowałem na podstawie subiektywnego porównania do 5% mocy w jednej z moich latarek, niestety w tej konfiguracji do 100 lumenów dużo brakuje tej czołówce
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

darol,
Dzięki za odpowiedź.
Więc ten po lewej - z tego zdjęcia http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... 3c2973.jpg to jest ten fabryczny jak rozumiem?
Szkoda, ze czołówka nie świeci przynajmniej z podobną mocą do tej biedronkowej , bo byłaby rewelacja.
Awatar użytkownika
darol
Posty: 283
Rejestracja: wtorek 03 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: darol »

Kolimator po lewej to ten oryginalny.
Czołówka z fasttech świeci mocniej niż biedronkowa z zoomem w najszerszym położeniu, na zdjęciach chyba udało mi się to pokazać.
Berdek
Posty: 36
Rejestracja: poniedziałek 22 gru 2014, 22:59
Lokalizacja: Polandia

Post autor: Berdek »

Panowie, jaką diodę można tak by wsadzić dla najlepszego efektu - przy tych 380 miliamperach?
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Nic lepszego niż XT-E nie ma sensu ;)
ODPOWIEDZ