Kosa na kiere

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Cerber
Posty: 4
Rejestracja: środa 20 lip 2016, 18:20
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Kosa na kiere

Post autor: Cerber »

Taka sprawa, mój staruszek jakiś czas temu sprawił sobie dziką lampkę na rowerek,
SolarStorm X3
Na początku był zadowolony, teraz wiadomo przykrótko mu świeci .
Zastanawiam się jak mu podrasować to marne światełko, bo jak na 3x xml to świeci cieno
producent w specyfikacji mocno przesadził w lumenami.
- między pigułą a obudową jest słaby kontakt, dużo powietrza co pewnie sprawia że diody się ostro gotują wewnątrz,
jeśli ktoś taką przerabiał lub macie gotowe patenty,
chętnie przytulę porady, fotki..
-zakładam że pakiet akumulatorków wykonany jest bez żadnego balansera pomiędzy akusami co powoduje że
np. jeden chiński aku jest przeładowany a drugi niedoładowany albo już pewnie któryś zdechł .
Pierwsze co poprawi jej wydajność to świeże japońskie ogniwa plus balancer
i tu kolejne pytanie jaki?
Myślałem o czymś ... :evil: ... prostym aby działało jak np. to;

http://mdiy.pl/bardzo-prosty-balancer-do-ogniw-li-ion/



Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek 25 lip 2016, 11:35 przez Cerber, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Cerber
Posty: 4
Rejestracja: środa 20 lip 2016, 18:20
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: Cerber »

Pyra
wybacz za mój nietaktowny język, cham ze mnie ;-)

piciex
Podziękował za wstawkę, jednak trochę inna konstrukcja ale się przyda..
Brakuje informacji na temat balansera do ogniw
liczyłem na jakieś propozycję waszego autorstwa lub opinię na temat
wyżej wklejonego..
Czy jest sens taki robić, może coś zmienić lub kupić gotowca..?
kobert
Posty: 45
Rejestracja: środa 15 cze 2016, 14:17
Lokalizacja: 52.25N, 21E

Post autor: kobert »

Cerber pisze:na temat balansera do ogniw
liczyłem na jakieś propozycję waszego autorstwa lub opinię na temat
wyżej wklejonego..
Czy jest sens taki robić, może coś zmienić lub kupić gotowca..?
Sposobem na obejście tego problemu może być stosowanie pojemnika na ogniwa
(przykładowy link) i ładowanie ich ładowarką do pojedynczych ogniw.
Uwaga jednak na wariant pojemnika z dodatkowym wyjściem USB: ze względu na zauważalny prąd rozładowania nie nadaje się do przechowywania ogniw.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Nie wiem czy jest sens żebyś kombinował z balancerem skoro tu masz za grosze. http://www.bto.pl/B2CProdukty.aspx?kategoria_wielopoziomowa_id=241&kategoria_wielopoziomowa_nadrzedna_id=&kategoria_wielopoziomowa_nazwa=7-2V-7-4V-2S Sam mam z tego sklepu kilka sztuk i są ok. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

kubaswiatelka, to nie balansery a układy zabezpieczające, które w większości nie posiadają wbudowanego układu balansującego ogniwa.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

ElSor pisze:kubaswiatelka, to nie balansery a układy zabezpieczające, które w większości nie posiadają wbudowanego układu balansującego ogniwa.
U mnie w pakietach spełnia swoją rolę. Ogniwa się nie rozjeżdżają i ładuje ładnie do wartości jakie mają być. Rozładowywanie też ok. Troche w sumie za nisko odcina ale nie ma to większego znaczenia dla ogniw. Trzymają parametry dobrze.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Bo pakiety budowane z nowych identycznych ogniw potrafią bardzo długo pracować bez rozjeżdżania napięć. Ale te układy nadzorujące absolutnie nic nie robią w kwestii balansowania, one jedynie rozłączą wyjście aby nie dopuścić do uszkodzenia aku.

Najłatwiej ładować aku w zewnętrznej ładowarce a potem wsadzać w koszyki. Albo też można się pomęczyć i zrobić balansery DIY/kupić moduł BMS na odpowiednią ilość cel, i kupić moduł ładowarki CC/CV o regulowanym napięciu i prądzie, i w ten sposób ładować akusy szeregowo. Np takie coś http://www.banggood.com/LED-Driver-Char ... 39196.html
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

U mnie w pakietach spełnia swoją rolę. Ogniwa się nie rozjeżdżają i ładuje ładnie do wartości jakie mają być. Rozładowywanie też ok. Troche w sumie za nisko odcina ale nie ma to większego znaczenia dla ogniw. Trzymają parametry dobrze
Jedynie co dotyczy tych układów to odcinanie przy zbyt niskim napięciu, co jak napisałeś robią za nisko i tak. Reszta zależy już tylko od pakietu a raczej od dobrze dobranych ogniw. Do zabezpieczenia przed najgorszym się to nada ale o ogniwa trzeba zadbać w inny sposób, np ładowarką z balanserem i sterownikiem z kontrolą napięcia.
ODPOWIEDZ