Dużo dobrego światła do niskiej "pracowni"

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Caerm
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 23 mar 2017, 12:27
Lokalizacja: Międzyborów

Dużo dobrego światła do niskiej "pracowni"

Post autor: Caerm »

Po pierwsze to witam wszystkich.
Jak w temacie - lubię dużo dobrego światła i mam do oświetlenia 2 pomieszczenia: "pracownie brudną" i "pracownię czystą". Sam lubię dłubać, lutować, majsterkować, piłować, żona jest artystką-grafikiem, zarówno manualnym jak i komputerowym.

Od jakiegoś czasu ewoluuje pomysł lamp MH, pewnie 150W, na pewno Ra>90, temperatura jak poczytałem pewnie 4200K. Mam tylko problem nad ukierunkowaniem i poskładaniem tego. MH jako lampa główna do pracy, do przejścia będzie coś innego, więc czasy MH mi nie przeszkadzają.
Budżet - rozsądne "ile trzeba". Kilkaset zł?

"Pracownia brudna" to garaż, 3,5 x 6 x 2,5 wysokości, cały pomalowany na biało (ale na jednej ścianie dojdą jakieś szafy). Kable w suficie wychodzą w 1/3 i 2/3 długości.
I teraz problem - dobór kształtu żarówki i oprawy do tego.
Rx7s (CDM-Td/HCI-Tc) wymaga (wymaga?) czegoś w stylu halopaku, czyli całkiem mocno ukierunkowanego światła. Puszczać to na sufit?
HCI-E/P (E27 mleczna, wygląda jak zwykła żarówka) będzie mi ładnie świeciło dookoła, nie wymaga oprawy, ale to tylko 830.
HCI-TT (E27, wydłużona przezroczysta żarówka) z kolei wg producenta wymaga oprawy (kwestia drgań, czy braku filtru UV?) i nie wiem co by tutaj zastosować, żeby było niskie i nie ukierunkowywało za bardzo tego światła.
Patrzyłem u 3 producentów na ich gotowe lampy MH, ale to ogromny (60 cm!) podwójny klosz, do zawieszenia kilka metrów nad podłogą. Do hali się nada, nawet z wyglądu, do domu nie ma szans. Nawet przez chwilę rozpatrywałem kupienia naświetlacza LED (bodajże) Philipsa 100W 10000lm, ale 600 zł to troszkę dużo. No i jakoś nie czuję kupowania tego typu żródła światła i kierowania go na sufit.

Jak będzie dobrane (kupione) to, to będzie można powalczyć z "pracownią czystą". Pokój dokładnie na garażem, czyli wymiary podobne, ale z dachem dwuspadowym, czyli: ściana kolankowa ok 1m i skos wyłożony zaolejowanymi deskami (czyli względnie jasne, ale nie białe) do szczytu (ok 4m wysokości). Wada - na wysokości ok 2,5m są 4 jętki na których jest wyciągnięty prąd. Na upartego da radę go pociągnąć wyżej.

Więc prośba o pomoc w doborze oprawek/żarówek, żeby to jakoś ładnie równo mi świeciło.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Zastanowił bym się nad oprawami na świetlówki liniowe z elektronicznymi statecznikami i do tego świetlówki o Ra>90 I Osram i Philips mają takie w ofercie i wcale nie mówię o HiEnd CRI, czyli Colorproof Graphica które mają CRI ok 98 ale mniejszą sprawność, ale o "zwykłych" Ra>90 ...

Świetlówki pozwolą przy niskim powieszeniu bardziej równomiernie rozprowadzić światło.

Nie skreślam MH, bo sam je używam, ale raczej w samodzielnie robionych oprawach. Np. dla mnie dobrze sprawdza się rozproszenie światłą MH za pomocą klosza od plafonu + jednoczesne puszczenie połowy światła na sufit, jak tutaj: https://get.google.com/albumarchive/106 ... source=pwa nie sugeruję wykorzystanie deski, tylko pokazuję, jaki klosz daje radę.

Kolegam mam MH pod sufitem i tylko (większy) klosz od plafonu na tym i też jest zadowolony, ale to w pokoju ;)

Ogólnie, żeby dobrze oświetlić, to trzeba zastosować kilka punktów, na takie pracownie jak powyżej to conajmniej 4 punkty fajnie by było mieć.

Lepiej kilka punktów o mniejszej mocy, niż mniej o większej.

Jeżeli ważna jest cena, to najtaniej na allegro daje się kupić lampy MH na G12 w mocach 35,70,150W (za ok. 30zł) przy czym w tym przypadku 35W nie ma sensu kupować. Układy zapłonowe 70W są tańsze i łatwiej dostępne niż 150W.

Układy zapłonowe celowałbym tylko w elektroniczne, bo elektomagnetyczne "mrugają", lekko bo lekko, ale zawsze, szczególnie z ceramicznymi lampami. Najlepiej Tridonic, Osram, Philips (choć używki Philipsa trafiałem piszczące, ale to używki były). Układy 70W kupowałem w cenie 40-70zł.

Gotowych małych opraw na MH, które by nie dawały punktowego światła, tylko rozproszone dookólne z tego, co wiem, to nie ma.

W garażu mam oświetlenie mieszane, 2 oprawy świetlówkowe i 2 oprawy MH. Ładnie się uzupełniają :) Można też pomyśleć na takim zastosowaniem, złe nie będzie.

Mam też dwie oprawy MH z 70W MH 942 w mlecznej kulce o średnicy ok. 20-25cm - szału nie robi, można by mieć w tej bańce 150W.

Ten sprzedawca ma często tanio MH: http://allegro.pl/listing/user/listing. ... 62&order=p teraz ma 150W 942 po 21zł/szt... taniutko... :)

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ