Convoy S2 na XPL HI

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Osobiście nie widzę sensu pakowania do małej obudowy diody o Vf=6V.
Do tego przeróbka zasilania na DD z 2S.
Wady:
*Mniejsza pojemność z 2 sztuk 18350 niż z 1 sztuki 18650
*Szybka utrata stabilizacji o ile w ogóle będzie
*Dużo kombinacji ze zmieszczeniem drivera

Zalety?
Teoretycznie można by wykręcić większy zasięg i więcej światła z takiej XHP50 np po skalpie ale to tylko teoria bo po pierwsze obudowa nie pozwoli na odprowadzenie takiej ilości ciepła, po drugie zasilanie też nie pozwoli na jakiś sensowny czas pracy, po trzecie zasilanie nie pozwoli na stabilizację.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Mociumpel pisze:Zener się z tego co wiem trochę grzeje - ale ze względu na "płaskość" mieści się wszędzie - kwestia przekonania któregoś z "modyfikantów sterownikowych" do WYKONANIA takiego projektu - sugestia żeby alienth bo lubię jego proste drajwery ;)
Wtedy byłby takowy "zener mod" dostępny dla szerszej publiki i to w wysokosprawnej wersji ...
Przy odpowiednio dobranym rezystorze nie będzie się grzał ale będzie trzeba przerobić/dorobić dzielnik do pomiaru napięcia (w attiny25 nie trzeba dzielnika), co dodatkowo zmniejszy sprawność w niskich trybach. W NANJGu przerobionym na tyle oddzielnie sterowanych AMCków + FET + zener byłaby niezła pajęczyna a nie urywajmy, że wiele osób kupuje wzrokiem jednak. Sam wolałem zrobić nową płytkę (HEDBEBES) zamiast robić masakrę na NANJGu.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Wiadomo przecież że i tak większość "modujących" (jak i ja bo nie robię tego zawodowo tylko okazjonalnie a wygodniej jest grzebać modułami niż elementami składowymi modułów) i wykorzystuje gotowe rozwiązania dla "potrzebujących" - nie jest to trudne jak się ma dwie prawe ręce, logicznie działający umysł, do tego podglądactwo światowych trendów plus własna inwencja i ... voila jest eksperyment, który działa i warto się nim podzielić.
Wiadomo również że największym oporem postępu w latarkach jest CIEPŁO które niweczy w małej S2 stosowanie grzałek pokroju XHP70 - dlatego w eksperymencie sugeruję rozwiązanie nie ekstremalne tylko użytkowe - 2,2A w latarce S2 przy diodzie 6V sprawdza się poprawnie (ok 13-14W/6V zamiast ok. 20W/3V)- w przeciwieństwie do żyłowanej 3V, która grzeje się niemiłosiernie a super efektywna nie jest.
Krótko - warto wskazywać ciekawe pomysły wraz z ich wadami i zaletami - ułatwia to podjęcie decyzji przez "moderów" szukających odp. na pytania - co dalej?
Poza tym każdy lubi się pochwalić czymś co do niczego nie służy a jako latarka 2klumeny jako gadżet "chwalipięty" nadaje się do tego idealnie ;)
Moim konikiem jest mały zoom z dużą możliwie mocą użytkową (z której i tak na co dzień wykorzystuje 25%) - dlatego że można ;)
fazi
Posty: 278
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 23:15
Lokalizacja: Mosina

Post autor: fazi »

Mociumpel pisze: - ilość światła z XHP50 przy prądzie 2,2A wynosi ok. 1800 lumenów a moc wydzielana ok. 13,5W
- ilość światła z diody XP-L V6 przy prądzie ok. 5A (zasilanie typu FET czyli napęd bezpośredni) daje co najwyżej 1500-1600 lumenów a moc wydzielana to 20W
Cześć, Mociumpel jak Tobie wyszło 20W ?, mnie wychodzi max 16 :)

Twoja konstrukcja faktycznie jest sprawniejsza i zaletą są płynące mniejsze prądy w obwodzie :).
Minusem są jedynie dość nietypowe ogniwa. Jednak 18650 jest spory wybór, nie wspominając o używkach laptopowych.

A jaką sprawność ma driver alienth nanjgFET w trybie "turbo" ?

Pzdr
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

fazi pisze:Cześć, Mociumpel jak Tobie wyszło 20W ?, mnie wychodzi max 16 :)
5A x 4V na akusie - 20W pobierane i zamieniane na światło i ciepło. Na diodzie może i jest 16W.
fazi pisze:A jaką sprawność ma driver alienth nanjgFET w trybie "turbo" ?
Zależy od rezystancji FETa, ścieżek, sprężynki ... ale jest bardzo blisko 100%.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

XPL ma wg "badaczy tematu" nieco wyższe Vprzewodzenia niż XML2 - niestety nie ma prądów w arkuszu Cree ponad 3A stąd wspomagam się dostepnymi pomiarami z netu.
Wg wykresu https://farm4.staticflickr.com/3884/145 ... c57a_o.jpg dla prądu między 4,5-5A (bo taki teoretycznie zakładam aby uzyskać ok. 1600 lumenów) napięcie Vp wynosi 3,9-3,95V co przy prądzie 4,5-5A daje moc 17,55-19,75W co przy założeniu już realnych sprawności w układzie daje ok. 20W ...
fazi
Posty: 278
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 23:15
Lokalizacja: Mosina

Post autor: fazi »

ElSor pisze:
fazi pisze:Cześć, Mociumpel jak Tobie wyszło 20W ?, mnie wychodzi max 16 :)
5A x 4V na akusie - 20W pobierane i zamieniane na światło i ciepło. Na diodzie może i jest 16W.
fazi pisze:A jaką sprawność ma driver alienth nanjgFET w trybie "turbo" ?
Zależy od rezystancji FETa, ścieżek, sprężynki ... ale jest bardzo blisko 100%.
To wychodzi na to, że twój driver ma podany prąd na diodzie, czy 2,2A czerpie z aku ?
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Nie mój tylko z kaidomana, pomiar sprawdziłem miernikiem na dupce bez zakrętki - 2,18A wyniósł na w miarę świeżych ogniwach (4,10V obydwa) - stąd wg danych z arkusza dla diody która wsadziłem wyszło ok. 1800 lumenów i mocy ok. 13,5W.
Eksperyment miał jedynie na celu sprawdzenie założen podpatrzonych z netu - głównie o "macaną" temperaturę - wymacana temperatura po ok. 4-5 minutach była "gorąca" więc stwierdziłem że chyba zrobię latarkę tym bardziej że "trzymać" można dłużej ...
Nie udowadniam nic ponad to co można samemu wyszperać - tak jak wszystkie samochody sportowe to konstrukcje eksperymentalne tak dziwne wynalazki poza osiągami nie zawsze wnoszą nowa jakość (głównie właśnie nietypowość baterii) ale cieszą ;)
Ogólnie sterownik jest "zrównoważony" - nie ma wyżyłowanych parametrów:
1. 2,2A (100%) przy XHP50 J4 daje teoretycznie 1800 lumenów
2. 0,90A (40%) daje ok. 850 lumenów
3. 0,10A (5%) daje ok. 150 lumenów
Wszystko podkreślam wyliczone nie sprawdzone - zanim zabrałem się do eksperymentu sprawdziłem sens posiadania takiej latarki - nie było żadnego ;) ale przeważyło, że nikt takiej nie omawiał na forum ;)
Za automatu oczywiście porównywać trzeba z wyżyłowanymi normalnymi diodami na 3V - wychodzi że "zwykłe" latarki maja przewagę czasu działania ale ... znowu "ale mam fajną latarkę" powoduje że nie ma sensu debatować czy jest lepsza czy nie.
Ostatnio zmieniony niedziela 08 sty 2017, 19:37 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
fazi
Posty: 278
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 23:15
Lokalizacja: Mosina

Post autor: fazi »

Mociumpel pisze:Nie mój tylko z kaidomana, pomiar sprawdziłem miernikiem na dupce bez zakrętki - 2,18A wyniósł na w miarę świeżych ogniwach (4,10V obydwa) - stąd wg danych z arkusza dla diody która wsadziłem wyszło ok. 1800 lumenów i mocy ok. 13,5W.
Eksperyment miał jedynie na celu sprawdzenie założen podpatrzonych z netu - głównie o "macaną" temperaturę - wymacana temperatura po ok. 4-5 minutach była "gorąca" więc stwierdziłem że chyba zrobię latarkę tym bardziej że "trzymać" można dłużej ...
Nie udowadniam nic ponad to co można samemu wyszperać - tak jak wszystkie samochody sportowe to konstrukcje eksperymentalne tak dziwne wynalazki poza osiągami nie zawsze wnoszą nowa jakość (głównie właśnie nietypowość baterii) ale cieszą ;)
Tak licząc to u Ciebie wychodzi prawie 18W.

Konstrukcja ok, będę miał niedługo krótką L2 i myślałem właśnie nad podobnym rozwiązaniem - tam jest też driver 17 mm i trzeba dać ogniwa 26350.

Pzdr
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Tyle, że myślę do L2 powinno się pchać prąd co najmniej 4A i wyżej - aby potencjał latarki wykorzystać.
Do takich małych prądów (2,2A max) to rozmiar S2, S2+ i M1 sa idealne - bo idzie utrzymać w reku).
Dla prądu 4A z XHP70 mam coś takiego - to po lewej stronie http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... 316313.jpg - pewny chwyt, głowica odsłonięta, świeci jak Tiny Monster TM03.
fazi
Posty: 278
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 23:15
Lokalizacja: Mosina

Post autor: fazi »

Mociumpel pisze:Tyle, że myślę do L2 powinno się pchać prąd co najmniej 4A i wyżej - aby potencjał latarki wykorzystać.
Do takich małych prądów (2,2A max) to rozmiar S2, S2+ i M1 sa idealne - bo idzie utrzymać w reku).
Dla prądu 4A z XHP70 mam coś takiego - to po lewej stronie http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... 316313.jpg - pewny chwyt, głowica odsłonięta, świeci jak Tiny Monster TM03.
Tylko mało jest sterowników 17 mm do diod XHP zasilanych z 2s a takiego co pcha 4A w diodę to nie znalazłem.

Pzdr
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Wiem bo temat 17mm boost lub buck drajwera dla 4-5A to grall faszoholików.
Z tego co rozpoznałem temat jest tylko kilka które są zadowalające - w tym moim wynalazku z obrazka jest podróba drajwera z MTN 22mm kupiona od hobbysty z taschenlampen-forum.de za 9,50 dolca.
Kiedyś to zrecenzuje ale nie mam czasu i warunków obecnie.
fazi
Posty: 278
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 23:15
Lokalizacja: Mosina

Post autor: fazi »

A da się podkręcić driver z Twojej S2 do 3A ?

Ps. zmasakrowaliśmy koledze wątek :mrgreen:
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Sie wytnie - nie wiem - nie jestem na tyle biegłym elektronikiem aby podłubać który to rezystor odpowiada za ewentualną wymianę lub nakładkę - korzystam z gotowych rozwiązań.
dewudodo
Posty: 50
Rejestracja: środa 04 sty 2017, 02:33
Lokalizacja: Pruszkow

Post autor: dewudodo »

Haha no wlasnie tak czytam i od polowy pierwszej strony juz prawie nie kumam o co chodzi :) Ale cos czuje ze jak mnie s2 zacznie w łapy parzyć to szybko przyswojenwiedze :D
Ostatnio zmieniony niedziela 08 sty 2017, 23:25 przez dewudodo, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ