Mam latarkę i wiem co zrobię. Wymienię źródło na lepszy mode

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
simon-u
Posty: 173
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2012, 11:21
Lokalizacja: Klb

Mam latarkę i wiem co zrobię. Wymienię źródło na lepszy mode

Post autor: simon-u »

Posiadam taką latarkę halogenową na akumulator żelowy 6V. Posiada ref 12cm średnicy i ok. 6,5 cm głębokości.
fotki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Początkowo miała wylądować w niej dioda MT-G2. Ale,
skaktus pisze:Myślę że lepszym wyjściem w tej latarce będzie xenon niż led, który znając życie skupi się fatalnie.
Zdecydowałem się na palnik HID H7 4300K.
Ogniw 18650 mam sporo, więc wyselekcjonuję odpowiednio do pakietu.
Nad ładowaniem czuwać będzie składana ładowarka z:
3x https://www.fasttech.com/products/1338402
3x https://www.fasttech.com/products/0/100 ... ing-module
Wiem, 1A ładowania nie powala, ale będzie bezpieczne ładowanie z balansowaniem :)
Tylko co z rozładowaniem cel? Tutaj trzeba czegoś poszukać...może to się nada: https://www.fasttech.com/products/0/100 ... r-3-cell-r
Jaką przetwornicę do HIDa możecie zaproponować, bo jak trochę poczytałem, to nie wszystkie działają jak trzeba?
Ostatnio zmieniony wtorek 29 paź 2013, 13:12 przez simon-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Nie wiem co siedzi w tych podejrzanie małych zasilaczach USB ale jeśli się okaże, że obwody 5V nie są odseparowane od sieci to nie będzie wesoło.
Na rozładowanie ogniw coś takiego http://www.fasttech.com/products/2183/1 ... ow-voltage
simon-u
Posty: 173
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2012, 11:21
Lokalizacja: Klb

Post autor: simon-u »

A ja byłem przekonany, że jak wezmę trzy osobne zasilacze, to separacja będzie zapewniona.
Sprawdzę jak dojdą, a i tak będę robił z nich ładowarki do zabawek z jednym ogniwem :)
Alarmy to też dobra opcja.
A co myślicie o tym układzie zabezpieczającym, do którego linka podkleiłem?
Bo tak się jemu przyglądam i dla mnie to ten układ jest na 4 ogniwa a nie na 3 :neutral:
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Ten układ jest na 3 ogniwa i teź sprawdzi się bardzo dobrze.
Everybody lies...
chester83
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 13:01
Lokalizacja: Płock

Post autor: chester83 »

ElSor pisze:Nie wiem co siedzi w tych podejrzanie małych zasilaczach USB ale jeśli się okaże, że obwody 5V nie są odseparowane od sieci to nie będzie wesoło.
Tutaj jest test różnych zasilaczy USB:
www.lygte-info.dk
Jest tam podobny (pod numerem #1 i #13) do tego, który podał simon-u i niestety ani nie jest bezpieczny (w wersji #13 niskie i wysokie napięcie przeplata się na płytce z odległościami poniżej 0.5mm!!!) ani wydajny (z bólami daje 0,5A).

Co do układu zabezpieczającego to chyba lepszym rozwiązaniem byłby wskaźnik napięcia pokazany przez ElSor-a - mamy dodatkowo podgląd ile jeszcze zostało nam energii.
Podany układ zabezpieczający ogniwa odcina bardzo nisko (2.70V +/- 0.1V na ogniwo).

Może optymalna byłaby kombinacja - układ zabezpieczający oraz wyświetlacz?
simon-u
Posty: 173
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2012, 11:21
Lokalizacja: Klb

Post autor: simon-u »

To, że odcina przy 2.7V to chyba dobrze, bo pod obciążeniem napięcie jest niższe, a obciążenie 3,5A to nie mało.
Skoro jest na trzy ogniwa to jak podłączyć pod piny:
P+, P-, B+, B1-, B2-, B3-, B- :?:
Bo dla mnie:
p+ p- , ładowanie i rozładowanie
B+, plus baterii 1
B1-, minus baterii 1
B2-, minus baterii 2
B3-, minus baterii 3
B- , minus baterii 4
I na płytce tak jakby jeden główny czip zarządzający i dodatkowo 4 dla każdego ogniwa osobno.
Kto ma pomysł na ładowanie?
chester83
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 13:01
Lokalizacja: Płock

Post autor: chester83 »

Układ na jakim jest ta płytka oparta to Seiko 8254A.
Wg datasheet'a pin 10 służy do wyboru czy pracujemy z 3 czy 4 ogniwami (pin do masy == 3 ogniwa).

W wersji na 3 ogniwa olewasz punkt B3- i ogniwo #3 podłączasz od razu do B-.

Podejrzewam, że te płytki mają to ustawione na stałe (3 lub 4 ogniwa), ale mogę się mylić - być może jest jakiś sprytny układ przełączający zależnie od podpięcia punktu B3-.

Te 4 układy to tranzystory odłączające: dwa do ładowania i dwa do rozładowania.
simon-u
Posty: 173
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2012, 11:21
Lokalizacja: Klb

Post autor: simon-u »

Dzięki za wyjaśnienie.
Szkoda że ładuje do 4,35V, bo kwestia ładowania byłaby rozwiązana, a tak, to mi się raczej nie przyda, bo nad rozładowaniem może czuwać alarm, a moje ogniwa są do 4,2V.
chester83
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 13:01
Lokalizacja: Płock

Post autor: chester83 »

simon-u pisze:Szkoda że ładuje do 4,35V, bo kwestia ładowania byłaby rozwiązana, a tak, to mi się raczej nie przyda, bo nad rozładowaniem może czuwać alarm, a moje ogniwa są do 4,2V.
Układ zabezpieczający ma zabezpieczać (w razie się coś któremuś z elementów omsknie), a nie czuwać nad ładowaniem, bo od tego jest układ ładowania i te moduły, które podałeś załatwiają sprawę.

Z drugiej strony z datasheet'u układu wynika, że zależnie od serii scalaka jego progi zabezpieczeń mogą przybierać różne wartości. Niestety nawet ze zdjęcia nic sensownego nie wynika - nie mogę niczego dopasować.
simon-u
Posty: 173
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2012, 11:21
Lokalizacja: Klb

Post autor: simon-u »

Witam ponownie.
Wrzucam trochę fotek zrobionych telefonem, więc bez rewelacji, ale zawsze coś.
Doszedł balast i dwa palniki (4300K i 5000K).
Pierwsze testy za mną i jestem zadowolony. Wczoraj podłączyłem światełko do baterii 2S 20P lit-jon, którą przymocowałem do spodu latarki taśmą izolacyjną. Uruchomiłem sprzęt w domu, a jak na klatce mijałem się z sąsiadką, to usłyszałem: "Ale jasno świeci" :D
Dzisiaj sprawdzałem ile ogniw wejdzie do środka:
Obrazek
Z przetwornicą:
Obrazek
Weszło tyle, bo więcej luźnych 18650 nie miałem, a jeszcze bym upchał :D :
Obrazek
Mam jeszcze osiem ogniw laptopowych płaskich:
Obrazek
A tu z pakietem Samsung ICR 2S 20P, który wczoraj był podklejony do latarki i zabrany na wycieczkę po Wrocławiu:
Obrazek
Tutaj 'loszka' w świetle 70W/942 MH:
Obrazek
Fotki plamy światła 5000K, a w pokoju dodatkowo świeci 70W MH:
Obrazek
Obrazek
Reflektor 12cm średnicy, plama z dwóch metrów jakieś 34cm średnicy, ale w samym środku mały super jasny punkt, który robi bardzo duży zasięg :D
Czekam na elektronikę, a teraz wezmę się za selekcję i lutowanie ogniw.
Ostatnio zmieniony czwartek 07 lis 2013, 19:23 przez simon-u, łącznie zmieniany 1 raz.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Hoho. Widzę moje ogniwka :) Oby się dobrze spisywały i dawały długie godziny świecenia :)
simon-u
Posty: 173
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2012, 11:21
Lokalizacja: Klb

Post autor: simon-u »

Część Twoich, część z rozbiórki, ale docelowo wylądują chyba Samsungi ICR(ta kostka 2S 20P) zakupione tutaj:
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=2049 bo trzymają te same parametry i będą świecić wiele lat, więc polecam bo dobre, bardzo mocne ogniwka za małe pieniądze.
Twoje też czekają na zastosowanie :)
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

A tak ostatnio się zainteresowałem silnikami do roweru i chyba się kiedyś skuszę na takie aku od golfowca :) Z tego co on pisze to nówki. Zresztą Ty dasz znać jak się spisują :P No ale to nie temat o aku a o Twojej lampce. Powodzenia w modowaniu :)
simon-u
Posty: 173
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2012, 11:21
Lokalizacja: Klb

Post autor: simon-u »

Potwierdzam, że nowe. Przyszły także solidnie naładowane. Sprzedawca jest sprawdzony. Sprzedawał ostatnio akumulatory żelowe Greensaver po bardzo atrakcyjnych cenach z bardzo dobrą charakterystyką rozładowania przeznaczonych do pojazdów EV. Zresztą, te Samsungi ICR są wysoko prądowe, więc można je podmienić z bateriami od elektronarzędzi akumulatorowych, gdzie laptopowe nie dadzą rady.
Do roweru najlepiej ze względów ładowania nadają się aku lipoly. Zależy czego oczekujesz. A jeśli ten temat Ciebie interesuje to poczytaj forum arbiter.
Śmieci się w tematach, jak pisze się mało istotne rzeczy, ale te są dobrym źródłem informacji i warto robić taki OT ;)
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Tak byłem tam na tym forum i jest dużo ciekawych info na temat rowerów elektrycznych. No i właśnie można ciekawe akusy wyłapać :P No ja niestety na razie nie mogę załatwić nic mocniejszego niż laptopowe baterie :P Pozdrawiam
ODPOWIEDZ