Multimetr zawyża Ohmy

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Multimetr zawyża Ohmy

Post autor: Borsuczy »

Czołem... i kolanem. :mrgreen: Kupiłem kilka dni temu w Auchanie TAKI multimetr za 30zł ogólnie jest bardzo dobry i jestem zadowolony z zakupu, ale jest jeden niewielki kłopot z nim, bo po nastawieniu pokrętła na Ohmy (tak to się pisze?), na najniższą wartość i zwarciu ze sobą dwóch szpilek mam wynik 00,4 i wiem, że nie jest to wina przewodów, bo łączyłem styki gniazd bezpośrednio kawałkiem przewodu i było to samo. Słyszałem, że da się jakoś coś wyzerować w multimetrze. Wie ktoś jak?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Borsuczy pisze:Słyszałem, że da się jakoś coś wyzerować w multimetrze. Wie ktoś jak?
Nie radzę rozkręcać go i na wyczucie regulować potencjometrami. Lepiej nauczyć się z tym żyć, bo w końcu to jest omomierz a nie miliomomierz. Mierniki za 200-300zł też tak mają ale często wyposażone są w funkcję pomiaru różnicy i ta niedogodność odjęcia w pamięci 0,4Ω zostaje zlikwidowana 1 kliknięciem guzika
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

Czyli da się. Nie radzisz, bo to jest trudna czy ryzykowna operacja? Sprawdziłem luty i wszystkie lśnią nie ma żadnych luźnych elementów, pokrętło tak klika, że aż ucho skacze z radości, wszystko jest cacy i tym bardziej drażni mnie te 00,4 Ohm. :zly: Więc mimo wszystko chciałbym spróbować, jak się nie uda to trudno. Jak wygląda ten potencjometr i co z nim robić?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Przykładowy filmik!
Zobacz jak czuły jest taki miernik i wybierając zły potencjometr np od napięcia, rozwalisz sobie ustawienia i będziesz miał nieprawidłowe wskazania. Najgorzej jak rozregulujesz główne napięcie odniesienia ... wtedy cały miernik będzie rozregulowany.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q9n0scdsung[/youtube]
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

Bardziej mnie razi ta niedoskonałość niż prawdopodobieństwo zepsucia całości. Aż mi się przypomniało jak dobrych kilka lat temu w obiektywie lornetki jakaś malutka plamka się pojawiła i próbując ją zmyć narobiłem rys. :mrgreen: Nie znalazłem żadnego potencjometru. Może go po prostu nie być?
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

Tak wyglądają potencjometry do kalibracji w innym multimetrze (te oznaczone 102):
http://obrazki.elektroda.net/28_1289862082.jpg

Również odradzam manipulacje. Może nawet 0,4 oma mieści się w granicy błędu według specyfikacji urządzenia? :wink:

Przy okazji, słabe przewody pomiarowe dodawane do taniego miernika 830 miały coś ok. 200 miliomów rezystancji, czyli 0,2 oma. Nie wiadomo co za przewody dostałeś. Poza tym miernikiem ustawionym na omy nie zmierzysz dobrze tak małych oporów. Lepiej zmierzyć spadek napięcia na znanym prądzie.

Ja bym odpuścił. Może mimo tego 0,4 nie jest to zły miernik.
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

Aha, czyli to jest potencjometr. :mrgreen: Mam taki tylko jeden u siebie podpisany VR1, więc, no... V, to raczej nie Ohmy. :mrgreen: Może faktycznie tego nie będę ruszał... :wink: Chyba jednak to też kwestia przewodów. Połączyłem dwa styki ze sobą przewodem zakończonym aligatorami i po wyczyszczeniu płytki z tej jakiejś dziwnej cieczy pokazało już 00,3, a po jakiejś minucie połączenia 00,2. :mrgreen: Może by warto zainwestować w przewody np: TAKIE? Co Wy na to? Wiem, że można zrobić jakieś cuda, kupić wtyki bananowe i dać przewód głośnikowy, ale na wyglądzie też mi zależy, więc muszą być fabryczne. :grin:
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Borsuczy pisze:Może by warto zainwestować w przewody np: TAKIE?
Na ebayu do kupienia prosto z Chin za kilka zł, także nie liczyłbym na polepszenie pomiaru. Jako zapas można kupić ;)
Niestety ale dobre przewody trzeba zrobić samemu i nie oszczędzać na tym $.

[ Dodano: 1 Styczeń 2014, 20:57 ]
Borsuczy pisze:podpisany VR1
Od VaRiable
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

Mam dokładnie takie i to od tego sprzedawcy. Do napięcia i omomierza są bardzo fajne, chociaż musiałem obciąć osłonkę wtyków, bo nie wchodziły do mojego miernika (tańszy model Uni-T).

Do pomiaru natężenia prądu w latarce lepiej jednak wykonać samemu z grubego na 2,5mm2 przewodu. Te z linka mają łącznie ok. 80-90 miliomów oporu. Przy prądzie 2,8A daje to już 0,25V spadku napięcia.

Podam przykład różnicy między podanymi fabrycznymi silikonowymi przewodami Uni-T a zrobionymi przeze mnie krótkimi grubymi przewodami:

1. Ogniwo dość rozładowane, 3,71V po wyjęciu z latarki.
2. Latarka, która pobiera z ogniwa maksymalnie 3,63A.
3. Pomiar z przewodami Uni-T: 2,7A.
4. Jeden przewód zamieniony na grubszy: 2,94A.
5. Oba przewody grube: 3,51A.

Jak widzisz, zaniżyło wynik dość wyraźnie. :mrgreen:

[edit]
Żeby nie było, przy naładowanym ogniwie na obu kompletach kabli jest 3,63A. Po prostu spadek napięcia jest zbyt mały, żeby latarka wypadła z regulacji. Ogólnie kabelki są spoko, ale nie do wszystkiego.
Ostatnio zmieniony środa 01 sty 2014, 21:08 przez dsk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Multimetr zawyża Ohmy

Post autor: Pyra »

Witam
Borsuczy pisze:...zwarciu ze sobą dwóch szpilek mam wynik 00,4 ...
W sumie to bardzo dobry wynik, jak na taki miernik. Jeśli ta wartość jest stabilna, to po prostu odejmuj ją od pomiaru. Osobiście wątpię aby ten miernik miał możliwość kompensacji zera dla pomiarów rezystancji.
Mam propozycję, używaj ten miernik tak jak jest, no przewody warto wymienić. Doskonale się sprawdzi w domowych pomiarach, ale nie porównuj z porządnym miernikiem, bo go wyrzucisz...

Pozdrawiam
PS: Aha, omów nie zawyża, bo są jakie są, może zawyżać wynik pomiaru rezystancji ;) Tak samo jak nie mierzy się Amperów, tylko prąd.
Ostatnio zmieniony środa 01 sty 2014, 21:07 przez Pyra, łącznie zmieniany 1 raz.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Re: Multimetr zawyża Ohmy

Post autor: Borsuczy »

Pyra pisze:Witam
Mam propozycję, używaj ten miernik tak jak jest, no przewody warto wymienić. Doskonale się sprawdzi w domowych pomiarach, ale nie porównuj z porządnym miernikiem, bo go wyrzucisz...

Pozdrawiam
PS: Aha, omów nie zawyża, bo są jakie są, może zawyżać wynik pomiaru rezystancji ;) Tak samo jak nie mierzy się Amperów, tylko prąd.
Rozumiem, nie mierzę centymetrów, tylko długość. ;-)
Nie ma co porównywać zbytnio. Te zdjęcie, które dsk zapodał, żeby potencjometry pokazać jak zobaczyłem, to mi kopara opadła. Przy tym multimetrze mój wygląda jak zabawka. :mrgreen:

A w kwestii tych przewodów samoróbek, to chętnie mogę je zrobić tylko pokażcie jakie przewody, wtyczki i co mam dać zamiast szpilek. Pobielić końcówki cyną? Wyglądałoby to paskudnie.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Te są dobre szukaj takich, które mają blaszki sprężyste, przymocowane sztywno do rdzenia i się nie kręcą dookoła.
To są jedne z najlepszych mimo iż nie wyglądają...
Większość "pozłacanych" należy omijać szerokim łukiem.
Na przewody, nadają się kable głośnikowe, lub silikonowe modelarskie tak 1,5² lub więcej.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

Ja używam takich wtyków i są bardzo dobre (Hirschmann pewnie lepszy, zwłaszcza, że ma gniazdo dodatkowe do łączenia przewodów):
http://electropark.pl/wtyki-gniazda-ban ... 30008.html

Przewód np. taki:
http://electropark.pl/przewody-silikono ... y-1mb.html

Ja na drugi koniec daję też wtyk bananowy, a na to już co chcesz: krokodyl, sonda:
http://electropark.pl/krokodylki/1203-k ... 03009.html
http://electropark.pl/sondy-i-przewody- ... 05008.html

Podałem linki żeby były z jednego sklepu, ale przyznam, że tam nie kupowałem.
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

No rzeczywiście nie wyglądają na najlepsze. :mrgreen: W czym one są lepsze od np takich? Te są solidne i sztywne, lutowałem je jak subwoofer w kinie domowym tuningowałem. Ale nie odpowiedziałeś na jedno moje pytanie- co mam dać na drugim końcu przewodu? O tym, że są tandetne wtyczki dowiedziałem się jak słuchawkami się zajmowałem, blaszka do trzymania przewodu w takich jest taka solidna, że palcami ją można bez problemu zagiąć, a mini jacki takie krzywe są, że telefon ich nawet nie wykrywa. :grin: Ileż to ja cyny i nerwów na tych wtyczkach zmarnowałem. :zly:
Taki kabelek dobry będzie?
Edyteusz:
dsk pisze:Ja używam takich wtyków i są bardzo dobre (Hirschmann pewnie lepszy, zwłaszcza, że ma gniazdo dodatkowe do łączenia przewodów):
http://electropark.pl/wtyki-gniazda-ban ... 30008.html

Przewód np. taki:
http://electropark.pl/przewody-silikono ... y-1mb.html

Ja na drugi koniec daję też wtyk bananowy, a na to już co chcesz: krokodyl, sonda:
http://electropark.pl/krokodylki/1203-k ... 03009.html
http://electropark.pl/sondy-i-przewody- ... 05008.html

Podałem linki żeby były z jednego sklepu, ale przyznam, że tam nie kupowałem.
Nie wiem jakim cudem nie zauważyłem tego posta. Sorki :wink:
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

Najlepszy przewód do tego celu to linka miedziana w elastycznym silikonie.

Ten co podałeś od biedy da radę, tylko zwróć uwagę czy tam jest linka w środku (ale pewnie jest, choć na zdjęciu nie widać i w opisie nie jest podane).
Borsuczy pisze:Nie wiem jakim cudem nie zauważyłem tego posta. Sorki :wink:
Nie ma sprawy. :smile: Jeśli pomogliśmy, daj "Pomógł". :mrgreen:

[ Dodano: 1 Styczeń 2014, 22:58 ]
Borsuczy pisze: Nie ma co porównywać zbytnio. Te zdjęcie, które dsk zapodał, żeby potencjometry pokazać jak zobaczyłem, to mi kopara opadła. Przy tym multimetrze mój wygląda jak zabawka. :mrgreen:
Z ciekawości - masz możliwość wrzucić fotkę wnętrza tego multimetru? Bo wiesz, ja wrzuciłem fotkę z elektrody multimetru MY64 za 60-70 zł. :wink: Ale fakt, teraz dają wszędzie elementy SMD, więc biedniej to wszystko wygląda w środku.
ODPOWIEDZ