zasilanie lampki rowerowej

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
kuba575
Posty: 50
Rejestracja: środa 04 wrz 2013, 02:14
Lokalizacja: Starachowice

zasilanie lampki rowerowej

Post autor: kuba575 »

witam
Musze zrobić pakiet do zasilania mojej lampki rowerowej na module led engine 3xxm-l2
Na forum w dziale sprzedam znalazłem ogniwa 18650 Samsung 28A. Chce zamówić 8 i zrobić pakiet 4s2p. W instrukcji do modułu jest napisane że pracuje na 12-16V. To przy połączeniu 4s2p uzyskam 14.8v czy 16.8V ? Bo 16.8 to troche chyba za dużo. Drugie pytanie dotyczy ładowania jaką ładowarkę zastosować do takiego pakietu ?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

4S to napięcia od 12V (ogniwa rozładowane) do 16.8 (ogniwa naładowane).
Do takich pakietów nadaje się np Imax B6 itp ładowarki modelarskie.
Awatar użytkownika
kuba575
Posty: 50
Rejestracja: środa 04 wrz 2013, 02:14
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: kuba575 »

Myślisz że to 0.8 więcej może sprawiać problem ?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

kuba575 pisze:Myślisz że to 0.8 więcej może sprawiać problem ?
Nie za bardzo znam się na wróżeniu. Led engine jest trochę wg google.
Awatar użytkownika
kuba575
Posty: 50
Rejestracja: środa 04 wrz 2013, 02:14
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: kuba575 »

Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Widzę, że muszę zacytować opis ze strony, którą podlinkowałeś.
Idealne rozwiązanie dedykowane do aplikacji zasilania stacjonarnego oraz bateryjnego w zakresie 10-18VDC.
A instrukcja mówi o:
Napięcie zasilania typ. 12÷16VDC
Odpowiadając zatem na Twoje pytanie:
kuba575 pisze:Myślisz że to 0.8 więcej może sprawiać problem ?
Z całą pewnością myślę, że 16,8V nie zaszkodzi w niczym. Prędzej zaszkodzi brak zabezpieczenia sterownika przed nadmiernym rozładowaniem ogniw na poziomie 12V (jest na 10V). Jeśli ogniwa takowego nie mają, to mogą bardzo szybko zostać uszkodzone.
Awatar użytkownika
kuba575
Posty: 50
Rejestracja: środa 04 wrz 2013, 02:14
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: kuba575 »

Ale gafa faktycznie jak byk napisane 18VDC, dzięki ElSor. Ogniwa kupuje od jednego z forumowiczów po 8zł raczej nie mają zabezpieczenia jakie możecie zaproponować zabezpieczenie ? A co do ładowarki to nie znajdzie się jakaś tańsza ?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Bocian polecał ten*:
http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=33343

[ Dodano: 20 Luty 2014, 20:08 ]
kuba575 pisze:A co do ładowarki to nie znajdzie się jakaś tańsza ?
Wątpię, ta to najtańsza w miarę sensowna z balanserem. :( Chyba, że jakąś bez balansera i balansowanie pozostawić powyższemu zabezpieczeniu. Przy ładowaniu niezbyt szybkim powinno dać radę.

* - w tej dyskusji: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=123044#123044
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
kuba575
Posty: 50
Rejestracja: środa 04 wrz 2013, 02:14
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: kuba575 »

Czyli ładowarkę już mam wybraną. Mam jeszcze takie pytanie czy potrzebuje takiego zabezpieczenia jak podałeś w linku jeżeli w instrukcji do modułu led mam napisane napisane tak:

"UVP Alert sygnalizacja niskiego poziomu zasilania. Sygnalizuje końcowy etap rozładowania akumulatora poprzez pięciokrotne przygaszenie siod informując użytkownika o konieczności zwiększenia poziomu napięcia zasilania, naładowania akumulatora bądz jego wymiany. Wartość zabezpieczeń fabrycznie ustawiona jest na 10.5V."


"UVP zabezpieczenia niskiego poziomu zasilania Zabezpiecza źródło zasilania przed całkowitym rozładowaniem wyłączając moduł. Wartość zabezpieczenia ustawiona fabrycznie na 10.0V."

Czy te zabezpieczenia wbudowane w moduł nie powinny wystarczyć ?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Hmm, ja nie odpowiem. W sterownikach latarek na li-iony zazwyczaj są zabezpieczenia na 2,7-2,8V Tutaj 10/4=2,5V - gdy się ogniwa rozjadą trochę to będzie mniej. W zabezpieczeniu z BTO 2,3V czyli nie lepiej... (tylko, ze mierzoną na cele chyba).

Nie wiem, nie wiem. :( Może ktoś bardziej doświadczony odpowie.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Te 2,5V to taka trochę graniczna wartość. Zamiast kombinować można zapytać MRElektronik, czy są w stanie tą wartość podnieść z 10V do np 12V i będzie po problemie.

Tu na forum możesz zapukać do kolegi Robert K.
Robert K
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 01 wrz 2009, 00:11
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: Robert K »

Moduł ten może być zasilany w zakresie od 10-18VDC. Posiada zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora <10VDC jak i przekroczeniem napięcia zasilania >18.5VDC ale nie więcej niż 24VDC. Oba te stany sygnalizowane są za pomocą czerwonej diody LED która odpowiednio miga.
Wartości poziomów tych zabezpieczeń mogą zostać zmodyfikowane pod określone parametry zestawu akumulatorów więc jest możliwość używania niezabezpieczonych pakietów 4S ale aku muszą być dobrze dobrane by równo się rozładowywały i a ich stan naładowania kontrolowany przez użytkownika. W takim przypadku nie można mieszać ogniw naładowanych i niedoładowanych.
Zakres zasilania 12-16V jest najbardziej zalecanym zakresem pracy a wynika on z najbardziej optymalnie dobranych parametrów pracy przetwornicy.
Przewiduje także dodatkowe straty napięcia na stykach, przewodach, włącznika przy niskiej wartości zasilania.
Wiele osób z samej definicji 10-18VDC próbowało podpinać pakiety 3S (11,1V) gdyż nie znają rzeczywistych zakresów pracy ogniw.

Rzeczywiście w karcie i na stronie nie ma info na temat możliwości zaprogramowania innych poziomów i trybów na życzenie klienta. Jedynie na znanym portalu aukcyjnym jest wzmianka o tej opcji.
ODPOWIEDZ