Wybór latarki rowerowej Convoy S3 XM-L2 vs 3x XP-G2 / Nichia

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Danielwr
Posty: 5
Rejestracja: środa 27 sie 2014, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Wybór latarki rowerowej Convoy S3 XM-L2 vs 3x XP-G2 / Nichia

Post autor: Danielwr »

Witam,
od tygodnia przeglądam forum w poszukiwaniu latarki na rower i mam mały dylemat. Bylem już zdecydowany na mod S3 z kolimatorem owalnym 90st x 15st, z diodą XM-L2 T6 4C sterownik Attiny13A. Tak świeci taki sprzęcik produkcji kolegi Dariusz70.

Obrazek

Ale znalazłem jeszcze jedną opcje Convoy S2+ z 3 diodami XP-G2 R5 3C lub Nichia NVSL219B CRI92 na optyce Carclo 10510 ster A25 tez od kol Dariusz70. Niestety nie znalazłem zdjęć jak świeca te diody.

No i teraz moje wątpliwości:
1. Czy zestaw na 3 diodach będzie świecił lepiej tzn. szerzej, dalej niż XM-L2 T6 4C ?
2. Czy zestaw na 3 diodach będzie krócej świecił na 1 aku niż pojedyncza dioda XM-L2 T6 ?
3. Czy warto zapłacić za zestaw na 3 diodach XP-G2 50zł więcej ?
4. Które diody są wydajniejsze XP-G2 R5 3C czy Nichia NVSL219B CRI92 ?

Poratujcie człowieka poradą bo zielony w temacie jestem.

Pozdr
Daniel.
Kielek
Posty: 260
Rejestracja: czwartek 21 sie 2014, 00:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kielek »

Ja się nie znam, ale od dwunastu godzin jestem szczęśliwym posiadaczem S3 z kolimatorem 60x20 z diodą XM-L2 T6 4C. Godzinę temu wróciłem z testowej jazdy po ulicach, uliczkach i parkowych ścieżkach. Moje wrażenie: *zdecydowanie* nie potrzeba szerszego świecenia. Na resztę pytań nie umiem odpowiedzieć.

Pozdrawiam,
Kiełek
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Danielwr pisze:1. Czy zestaw na 3 diodach będzie świecił lepiej tzn. szerzej, dalej niż XM-L2 T6 4C ?
2. Czy zestaw na 3 diodach będzie krócej świecił na 1 aku niż pojedyncza dioda XM-L2 T6 ?
3. Czy warto zapłacić za zestaw na 3 diodach XP-G2 50zł więcej ?
4. Które diody są wydajniejsze XP-G2 R5 3C czy Nichia NVSL219B CRI92 ?
1 Zależy od optyki ale raczej 3 zaświecą szerzej
2 Będzie odrobinę krócej (nawet przy identycznym sterowniku), bo 3 diody sumarycznie mają niższe napięcie przewodzenia niż 1 a to z kolei sprawi, że stabilizacja prądu będzie do spadku napięcia na aku do ~3V
3 Wg mnie nie warto
4 Wydajniejsze są XP-G2 R5
Danielwr
Posty: 5
Rejestracja: środa 27 sie 2014, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Danielwr »

ElSor pisze:
Danielwr pisze:1. Czy zestaw na 3 diodach będzie świecił lepiej tzn. szerzej, dalej niż XM-L2 T6 4C ?
2. Czy zestaw na 3 diodach będzie krócej świecił na 1 aku niż pojedyncza dioda XM-L2 T6 ?
3. Czy warto zapłacić za zestaw na 3 diodach XP-G2 50zł więcej ?
4. Które diody są wydajniejsze XP-G2 R5 3C czy Nichia NVSL219B CRI92 ?
1 Zależy od optyki ale raczej 3 zaświecą szerzej
2 Będzie odrobinę krócej (nawet przy identycznym sterowniku), bo 3 diody sumarycznie mają niższe napięcie przewodzenia niż 1 a to z kolei sprawi, że stabilizacja prądu będzie do spadku napięcia na aku do ~3V
3 Wg mnie nie warto
4 Wydajniejsze są XP-G2 R5
Dizeki za wyjaśnienia. XP-G2 R5 ma być na optyce Carclo 10510. Mam jeszcze tydzień to sie zastanowię który zestaw wybrać. Po zakupie wrzucę jakieś zdjęcia.
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

Jeśli brać to oczywiście nichia>xpg bo jedyny powód dla którego warto to barwa i CRI.
Kolimator to nie reflektor, będzie Ci się wydawało, że światla jest "mniej" bo jest szerzej i bliżej - ale nie masz się co spinać nad "wydajnościami" bo nie o to w tym chodzi.

PS: 20*x60* przy jednej diodzie jest jak najbardziej ok, jeśli szukasz wersji budżetowej.
Danielwr
Posty: 5
Rejestracja: środa 27 sie 2014, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Danielwr »

Hetman pisze:Jeśli brać to oczywiście nichia>xpg bo jedyny powód dla którego warto to barwa i CRI.
Nie za bardzo rozumiem co do mnie piszesz :oops:. nichia>xpg oznacza ze nichia jest lepsza od xpg ? Lepsza barwa i CRI w porównaniu do XM-L2 T6 4C , czy miedzy nichia a xpg ?

Miał ktoś do czynienia z optyka Carclo 10510? Swieci szerzej niz kolimator 90x20?
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

Mówiliśmy o optyce na trzy diody - i tu nichia jest oczywistym wyborem, dla mnie przynajmniej :P . Świeci specyficznie, światło jest takie "nijakie" ale po pewnym czasie używania sam stwierdzisz, że jest dobre. Oczywiście, CRI jest wyższe również niż normalne xm-l2 4c ale to trochę inna konfiguracja przecież. Tyle, że 4c świeci w normalnych zastosowaniach wystarczająco ładnie, i tak się zakochasz :) .

Nastaw się, że zasilanie powyżej 2,1A w tak małej obudowie to overkill na chwilę, może Ci się jeszcze sprawdzi na rowerze ale w ręku to tylko doświetlenie na kilka minut - no i moim zdaniem sterownik z zabezpieczeniem termicznym obowiązkowo. Który to sterownik i tak szybko ograniczy prąd do "normalniejszego" przedziału.

Carclo 10510 jest bardzo szerokie, mniej więcej tak jak napisałeś. Jeśli chcesz z jedną diodą to bierz 20*x60*, to najrozsądniejsze do EDC.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Hetman pisze:Jeśli chcesz z jedną diodą to bierz 20*x60*, to najrozsądniejsze do EDC.
Owalną do EDC ? :roll:
Mnie bardzo denerwuje latarka z optyką owalną w normalnym użytkowaniu - trzeba co chwilę ustawić latarkę w ręce, żeby świeciła odpowiednio - z okrągłą nie ma tego problemu. Już wolał bym std reflektor i do roweru zakładać daszek dodatkowo na nią.
Awatar użytkownika
darol
Posty: 283
Rejestracja: wtorek 03 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: darol »

Mam podobnie jak Elsor, optyka owalna poza rowerem jest raczej uciążliwa. Na rowerze świetnie sprawdza się w duecie z czymś "dłuższym" chociażby z taką samą latarką, ale ze standardowym reflektorem. Solo raczej do miasta, pozwala po właściwym skierowaniu nie oślepiać pieszych. Przy większych prędkościach w terenie to dla mnie za mało.
Danielwr
Posty: 5
Rejestracja: środa 27 sie 2014, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Danielwr »

Teraz to zbaraniałem, ElSor pisze ze lepsza jest XP-G2 R5, Hetman piszesz ze nichia.

ElSor to ma być latarka bardziej pod rower wiec owal będzie ok, w sensie szerzej.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Danielwr pisze:ElSor pisze ze lepsza jest XP-G2 R5
Napisałem, że jest wydajniejsza a nie lepsza, bo dla mnie ważna jest też barwa światła a nie tylko jego ilość. Owalna soczewka wg mnie ma zastosowanie tylko w rowerze. 3x XP-G2 nie dadzą zauważalnie więcej światła w porównaniu do 1xXM-L2. Przeciętny użytkownik i tak będzie "cieszył wafla" po odpaleniu latarki z ciepłą barwą i mocy max 800lm i nie zauważy różnicy, gdy po chwili zaświeci latarkę 1000lm z optyką o zbliżonym rozkładzie światła.
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

A mnie się podoba owal w edc :P .

Też się skłaniam ku wersji, że przekombinowujesz z diodami jak na pierwszą :P . Ugryź temat samodzielnie i zacznij potem dobierać pod siebie bo na start to jak różnica między vizirem a arielem...
Danielwr
Posty: 5
Rejestracja: środa 27 sie 2014, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Danielwr »

Z tym kombinowaniem coś jest na rzeczy. W sumie to już zgłupiałem i nie wiem co wziąć. Może nie będę kombinował z 3 diodami i wezmę S2+ albo S3 z kolimatorem owalnym 90st x 15st,XM-L2 T6 4C , driver Attiny13A. Czy różnica miedzy S2+ i S3 to tylko jakość wykonania obudowy ?
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Między S2+ a S3 nie ma praktycznie żadnej różnicy.
Jak chcesz na rower to weź z optyką owalną.
Rodzaj optyki dobierz do prędkości z którą się poruszasz i rodzaju drogi:
Poza miastem: zwykły reflektor da on zasięg i szerokie światło na boki.
Po mieście z małą prędkością kolimator 15x90
Po mieście z większą prędkością kolimator 15x60

Dioda nichia daje lepszej jakości światło dla oka ale ma najmniejszą sprawność z wymienionych.
3x XPG-2 największa sprawność ale kosztowne rozwiązanie
XM-L2 tanie rozwiązanie i sprawność niewiele mniejsza niż 3x XP-G2

Jak na pierwszą latarke to weź z XM-L2 T6 3C albo 4C z optyką 15x60.
Będzie pan zadowolony :D
Ostatnio zmieniony poniedziałek 08 wrz 2014, 14:10 przez smokuxx1987, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

smokuxx1987 pisze:Między S2+ a S2 nie ma praktycznie żadnej różnicy.
Raczej pomiędzy S2+ a S3.
ODPOWIEDZ