Latarka na rower jak najmniejszym kosztem.

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Latarka na rower jak najmniejszym kosztem.

Post autor: LED1234 »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Od niedawna zacząłem sporo jeździć rowerem, kupiłem sobie latarkę na bazarku jakąś "no name" - była fatalna, szczególnie poza terenem zabudowanym.
Chciałbym kupić jakąś lepszą latareczkę lub zrobić jakąś samemu. Zależy mi na tym aby latarka była jak najtańsza a za razem nie świeciła jak jakieś dziadowe bazarowe dziwadztwa.
Proszę o pomoc.
Czy kupić coś gotowego czy może złożyć coś samemu ? A może moja latarka nadaje się do modyfikacji ?Obrazek
Moje oczekiwania - zdaję sobie sprawę, że nie kupię ani nie zrobię dobrej latarki za kilka PLN.

Chcę żeby dobrze świeciła i oświetlała drogę, nie była zasilana bateriami AAA( jak ta na zdjęciu ), była jak najtańsza.
Bardzo proszę o pomoc bo nie znam się na tym i nie chce wydawać kasy w błoto.
Dodam, że w szkole mam dostęp do tokarek jak i frezarek, szlifierek i innych maszyn, które w razie potrzeby mogę użyć do wykonania obudowy. Chciałbym zapytać czy zwykła dioda LED 1W za kilka zł nadaje się do tego celu ? Co jeszcze mi potrzeba do budowa takiej latarki ? Chyba budowa od podstaw będzie najlepszym rozwiązaniem ? Jaki kolimator polecacie? Jaki driver ? Jaką diodę ? Czy ktoś pomoże mi skompletować wszystkie potrzebne mi do tego celu podzespoły ? Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Własne projekty cieszą najbardziej, ale jak policzysz koszta to nie wyjdą tanie niż sprowadzenie elementów z dalekiego wschodu. Możesz sam zamówić i poskładać w domu. Przy okazji zobaczysz jak to jest zbudowane.

Jeśli chcesz taniego dopracowanego gotowca to troszkę autoreklamy zastosuję
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=13911
:)
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Takiego cuda to żem jeszcze nie widział bo tak biednie wygląda jakby to był metalizowany plastik.
Ale do rzeczy.

Jak byś chciał koniecznie zrobić latarkę od podstaw tzn. kupujesz body i sterownik w Państwie Środka, diodę np.XM-L razem z podłożem i lepszy włącznik Omten u nas w kraju i do tego o ile potrzeba to dotoczenie nowej piguły to wychodzi w zależności od kursu dolara i jakie body wybrałeś 100-140zł.


Na początek proponuje zajrzeć do naszego sklepiku i oglądnąć np. Convoy S2, EDC X1, C2/8, albo tak jak wyżej od Zbuchur-a bo cena naprawdę niska a światła będzie pod dostatkiem .
Jednocześnie musisz wiedzieć że dodatkowo będziesz musiał się zaopatrzyć a ogniwa 18650 i ładowarkę do nich.

Tanie sprawdzone ogniwa także możesz znaleźć u nas w sklepiku a ładowarka to na przykład sprawdzona ławowarka 18650, użytkownik cafel na allegro to u nas greg jakby co ;)
Ostatnio zmieniony sobota 11 paź 2014, 00:48 przez Rysiu., łącznie zmieniany 2 razy.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: LED1234 »

Haaha :D Tak wiem to cudeńko nie tylko źle wygląda ale też tragicznie świeci :) kwota nawet 100 zł to dla mnie sporo. Jestem nowy i nie bardzo ogarniam jeszcze określenia typy BODY, PODŁOŻE czy też PIGUŁA :D Co do obudowy mógłbym pobawić się na tokareczce i spróbować zrobić coś samemu pod dany wymiar. Ogniwa może uda mi się uzyskać z jakiegoś starszego laptopa ładowarkę albo kupię albo zrobię samemu ponieważ jestem początkującym elektronikiem i taka ładowarka będzie dla mnie cenną lekcją w tym kierunku. Pozdrawiam oraz dziękuję za zainteresowanie tematem.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Body - obudowa
podłoże - MCPCB na którym jest zalutowana dioda, test miedzianego podłoża
piguła - to do czego jest przytwierdzone MCPCB z diodą oraz od drugiej strony sterownik, z gwintem lub drop-in (wpuszczana) przekazuje ciepło na resztę obudowy

Toczenie od podstaw to kiepski pomysł bo trzeba najpierw projekt przygotować a potem dokładnie "wystrugać", ceną będzie też o wiele wyższa niż żeby kupić gotowe elementy lub gotowe świecidełko. Już lepszym pomysłem i o wiele tańszym jest zrobienie tak zwanego "kwadraciaka" wykorzystując kwadratowy profil aluminiowy i kątownik, jeden z wielu przykadów

Jak chcesz wygrzebywać akku. z laptopa to musiał byś wcześniej przeprowadzić test ogniwa pod kątem rezystencji i pojemności pod obciążeniem takim jak będzie pracowało, bo często takie ogniwa są na końcu swojego życia lub już są całkiem martwe i tylko do utylizacji się nadają.

Na forum gdzieś są też są projekty i schematy ładowarek np. na MAX1811 ;)
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
madkeinam
Posty: 505
Rejestracja: środa 25 gru 2013, 22:40
Lokalizacja: Radwanice

Post autor: madkeinam »

Zawsze możesz nabyć np. na Fasttech powiedzmy Convoy s2+ 1,4A za 17$, ogniwo jak mówisz sam sobie wygrzebiesz albo nabędziesz w forumowym sklepiku za niewiele złotówek, ładowarki też nie są drogie. Światła na rower wystarczy i nie trzeba się bawić w przeróbki od razu. Z czasem (i dochodzącymi złotówkami) zmienisz driver, Leda... Będziesz miał i dobrą lampkę i trochę zabawy :)
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Jeśli lubisz majsterkiwać to ładowarkę możesz kupić najtańszą, czyli sam moduł ładujący na USB ktoś miał w sklepiku chyba nawet po 8 zł i dorobić sobie koszyk. W Twoim zakresie będzie zorganizowanie sobie diody, ładowarki oraz ogniw. Widzę że chcesz mieć tą lampkę na rower a brak Ci środków. Nie ma się co czarować, żeby kupić komplet sensowny to musisz te 100zł mieć. Więc ode mnie na zachętę dostaniesz body. Body Ultrafire S5 bez wyłącznika i piguły te musisz sobie zorganizować. Żebyś wiedział jak to w ogule w środku wygląda i o co wtym chodzi. Jeszcze dorzucę prosty sterownik AK-47 na 3xAMC. Jak będziesz miał już wszystkie elementy ukladanki będziemy składać interaktywnie latarkę. Może kolegom też coś gdzieś zalega i podzielą się swoimi skarbami. Co Ty na to?
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

LED1234, a ja ze swej strony proponuję Ci zakup od Zbychur'a. Weź coś najtańszego na początek. Ja mam już 3 sztuki od niego i bardzo sobie chwalę. Nic taniej niż za te 65zl nie znajdziesz, a towar pewny, poprawiony zgodnie ze światełkową sztuką.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

To co od siebie proponuję czyli

Body ultrafire S5 z szybką, reflektorem, uszczelkami, dupką, gumką włącznika itp. bez piguły i włącznika, to sobie musisz zorganizować.

Obrazowo ujmując

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To co na ostatnim zdjęciu dostajesz wszystko, oprócz piguły (pole 3E), i włącznika (pole 3B). Pigułę możesz sobie dotoczyć jeśli masz dostęp do tokarek, mnie się skończyły już dorabiane, a oryginalne aluminiowe już przerobiłem na co innego :), włącznik na zdjęciu też pochodzi z innego egzemplarza, wrzuciłem na foto tylko dla pokazania jak to wygląda.
Do tego, jak pisałem dorzucę sterownik
Obrazek

Można go pogonić nawet do 2,1A przez dołożenie układów AMC.


O resztę musisz postarać się sam.

Koszty materiałów i przesyłkę pokrywam ja. W zamian zrobisz tutorial dla początkujących z procesu budowania latarki, z ładnymi zdjęciami. Oczywiście pomożemy Ci w tym.

Odpowiada Ci taki układ?
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: LED1234 »

Witam. Jak najbardziej odpowiada mi taki układ. Tak jak mówiłem jestem początkującym elektronikiem jeżeli ktoś tak jak kolega mógłby mnie wspomóc elementami niepotrzebnymi do zbudowania latarki do roweru byłbym bardzo wdzięczny. W zamian mogę odwdzięczyć się różnymi elementami elektronicznymi lub ewentualne w innym zakresie. Jeśli ktoś byłby w stanie pomoc to bardzo proszę. Co do poradnika dla początkujacych to bardzo dobry pomysł. Pozdrawiam:)
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

LED1234, jakie miasto?
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

To ja dorzucę gratis włącznik i przemysłowe ogniwo, pojemność nieznana lecz u mnie przy prądzie 1A daje radę (w identycznym sterowniku jaki podarował Ci kolega Zbychur). Wyślij na PW adres. Oczywiście pokrywam koszty wysyłki.
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: LED1234 »

Szczerze powiem, że nie spodziewałem się, że temat tak zainteresuje forumowiczów a co do dopiero, że ktoś zechce wesprzeć mnie bezinteresownie elementami potrzebnymi do budowy - o tym nawet nie myślałem. Bardzo Wam wszystkim dziękuję. Nie mogę się doczekać kiedy zacznę powoli składać moją nową i porządną latarkę. Jeśli ktoś mógłby jeszcze wypisać co mi będzie potrzebne oprócz tych wszystkich rzeczy, którymi koledzy powyżej chcą mnie wesprzeć byłbym bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Brakuje Ci diody na odpowiednim podłożu i piguły. Poza tym potrzebna będzie pasta lub klej termoprzewodzacy, lutownica i trochę chęci;)
Co do diody, to najlepiej poszukać czegoś w forumowym sklepiku, z tym że przy tym prądzie rodzaj podłoża nie ma większego znaczenia, ważne tylko aby nie było za duże. Z pigułą może być nieco większy problem, chyba że faktycznie masz dostęp do tokarki, i dobrego tokarza co ogarnie to dobrze. Klej lub pasta dostępny w każdym komputerowym sklepie. Powodzenia w pracach, i uważaj! To wciąga bardziej niż by się mogło wydawać :twisted:
Ostatnio zmieniony niedziela 12 paź 2014, 14:38 przez Ebola, łącznie zmieniany 1 raz.
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: LED1234 »

Do Zbychur.
Jeśli możesz podać dokładne wymiary piguły to bardzo proszę. Chyba, że ktoś posiada takowe i jest w stanie odsprzedać to proszę o kontakt na PW. Do tego jeszcze dioda i podłoże do niej . Mogę prosić jakieś sugestie ? Coś godne polecenia na początek.

[ Dodano: 12 Październik 2014, 14:53 ]
Mam nadzieję, że wciągnie, i że będę miał nie raz jeszcze okazję pokazać tutaj efekty swojej pracy :) Pastę mam, nawet sporo. Co do toczenia piguły to spróbuje sam - mam świetnego nauczyciela, który w razie co zawsze pomoże i powie co i jak także myślę, że jeśli nie wyjdzie to najgorzej to spróbuję dorobić kilka takich piguł może komuś się przydadzą na forum ? Myślę, że użytkownikowi Zbychur na pewno nie zawadziłoby kilka sztuk ponieważ mówił, że Jemu dorabiane się już skończyły także zobaczymy jak mi one wyjdą :)
ODPOWIEDZ