Mikroprocesorowy sterownik latarki (Flagiusz)

co i jak zrobiłem...
moorek
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 13 mar 2008, 16:50
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: moorek »

Driverek osadzony refie - i już się latarą bawię super zabawa, ale jak to zabawa są też i pytania :-).

Do Calineczka: tryb very low - dla mnie działa świetnie - miganie widać dopiero jak zaczniesz machać latarą - a i tak trzeba się dobrze namachać - jak patrzę w diodę to raczej nie zauważam migotania.

Do Flagiusz:
Mam pytania o tryb setup, ustawienie poziomów świecenia pierwszej grupy już opanowałem.
Nie wiem co dalej robić z funkcjami memory i autopower off - latara miga sobie jaśniej i ciemniej ale co jest co i jak się ustawia nie wiem, proszę o pomoc.

I drugie pytanie (pierwsze trochę to załatwia):
- konfigurowana przez użytkownika kolejność trybów startowych w grupach
- konfigurowalna opcja pamięci ostatnio używanego trybu pracy
- konfigurowalna przez użytkownika opcja oszczędzania energii

Jak każde ustawienie uzyskać i jak się to ustawia żeby daną funkcję wywołać?


Pozdrowienia
Moorek
Hoffer007

Post autor: Hoffer007 »

Kurka moj telefon nie ma tyle opcji :|

Tez chetnie sie dowiem co i jak.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Funkcja memory działa tak, że driver pamięta każdy używany przez ciebie tryb w każdej grupie (jeśli używasz go dłużej niż chyba 5s), jeśli w setupie wyłączysz to, to po zmianie grupu uruchamiania się pierwszy tryb z kolejnej grupy (wtedy masz kontrolę jedynie nad ustawionym trybem z grupy 1ej- jak ustawisz, tak się uruchomi)
Auto power-off - po ok 28min (jakoś tak) latarka mruga sygnalizując czas, jesli nie klikniesz lub jej nie wyłączysz i włączysz, przejdzie w tryb beacon (nie działa to w trybach mrugających)
A w setupie masz po kolei ustawianie 3 poziomów jasności, potem pamięć i na koniec auto off.
Jeśli klikniesz w momencie mniejszej jasności- parametr ustawiasz na nie, jeśli gdy jest jaśniej- ustawiasz na tak- proste i intuicyjne

[ Dodano: Sro Kwi 16, 2008 8:57 am ]
Pomiar działania driverka jasność kontra czas
Dioda Q2, ref ustawiony tak sobie- także nie zwracajcie uwagi na wynik, ale na krzywą wykresu- jest podobna do rozładowania akusa lion. Piki widoczne na wykresie to moja skleroza-nie wyłączyłem auto-off driverka i musiałem robić to co jakiś czas w trakcie pomiaru
Obrazek
moorek
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 13 mar 2008, 16:50
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: moorek »

pawelsz pisze: Jeśli klikniesz w momencie mniejszej jasności- parametr ustawiasz na nie, jeśli gdy jest jaśniej- ustawiasz na tak- proste i intuicyjne
O to mi chodziło, dzięki!!!!!! Teraz będę miał full zabawę. :-)
A potem może mały projekcik - oświetlenie "dyskotekowe" lustrzanej kuli sterowane wyłącznikiem jeszcze nie wiem czy po pierwotnej czy wtórnej stronie - 3-4 driverki na raz. :-)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

..>Dzięki bardzo Pawle za pomiary!!!

przypomne, bo gdzieś już w tym długim wątku pisałem:

wejscie do setupu-3 kliknięcia
Kolejne kliknięcia w setupie:
-jasność dla pierwszego trybu ciągłego
-.................drugiego........................
-.................trzeciego.......................
-pamięć ostatniego trybu(klik w jasno-TAK, klik w ciemniej-NIE)
-auto power OFF(klik w jasno-TAK, klik w ciemniej-NIE)

Jeśli funkcja pamięci ostatniego trybu jest włączona to możemy jako pierwszy w danej grupie wybrać sobie inny tryb z danej grupy, potem w setupie wyłączyć pamięć trybu i bedziemy mieli latarkę w ktorej pierwsze tryby w grupach drugiej i trzeciej zostały wybrane przez użytkownika
Ale zamotałem.... :grin:
Awatar użytkownika
df
Posty: 307
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 15:38
Lokalizacja: z nienacka
Kontakt:

Post autor: df »

Calineczka pisze:Jeśli funkcja pamięci ostatniego trybu jest włączona to możemy jako pierwszy w danej grupie wybrać sobie inny tryb z danej grupy, potem w setupie wyłączyć pamięć trybu i bedziemy mieli latarkę w ktorej pierwsze tryby w grupach drugiej i trzeciej zostały wybrane przez użytkownika
Ale zamotałem.... :grin:
Dokładnie jest tak jak pisze Arek.

Funkcja zapamiętywania ustawień zapamiętuje i ostatnio używany tryb pracy (i po ponownym włączeniu latarki automatycznie go ustawia) i jednocześnie zapamiętuje ostatnio zapamiętany tryb w każdej z grup z osobna (dzięki czemu przy zmianie grupy nie jest uruchamiany pierwszy tryb w grupie, ale ten który został w danej grupie "kiedyś" zapamiętany).

W ten oto sposób rozstał rozwiązany temat indywidualnych preferencji - ja np. w drugiej grupie jako pierwszy mam Alert, Arek ma S.O.S., a jeszcze ktoś inny może mieć coś innego co akurat mu pasuje.
Czyli jeżeli chciałbyś, aby w grupach z sekwencjami pierwszym uruchamianym trybem był tryb inny niż jest domyślnie - możesz to zmienić (niezależnie w każdej z grup).

I mały Hint o którym już Arek wcześniej wspomniał - jeżeli chcecie sobie poustawiać swoje własne tryby startowe w grupach i swój własny (dowolny) tryb startowy po włączeniu latarki i jednocześnie nie chcecie, aby ustawiona tak konfiguracja się zmieniała, to wystarczy ponownie wejść do setupu i wyłączyć opcję pamięci ustawień.

Wówczas latarka będzie pamiętała i respektowała wszystkie dokonane wcześniej ustawienia, ale nie będzie ich modyfikować - pozostaną one stałe i niezmienne.

Oczywiście ponowne włączenie opcji pamięci ustawień pozwoli na dowolną inną ich zmianę w przyszłości.

Przy włączonej opcji pamięci ostatnio używanego trybu jego zapamiętanie następuje w dziesiątej sekundzie. Zostało to wprowadzone celowo, tak aby "skacząc" sobie po trybach nie nadpisywać tym samym przyjętych wcześniej ustawień.
A zatem ostatni tryb który był włączony non-stop przez co najmniej 10-sekund jest przez sterownik uznawany za świadomą decyzję użytkownika i zostaje zapamiętany.

Miłej zabawy!
Flagiusz
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Sugeruję nowym posiadaczom driverka zajrzeć tu:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=260
jest fajna instrukcja, która sporo objaśnia , obrazkowo nawet :)
Tonio
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2008, 00:54

Post autor: Tonio »

Wczoraj odebrałem driverki z poczty, niestety cały zeszły tydzień miałem wyjęty z życiorysu (organizacja zlotu w Morsku)

dziś na spokojnie założyłem, wszystko OK, w trybie high mam ok 1.05A, dla porównania Deree żre ok 1.3A, moduły od Kaia 3 i 19 trybowe ok 1.05A,

Mam propozycję jednej modyfikacji -mianowicie załóżmy że chcę sobie zmienić jasność trybu mid, muszę jeszcze raz regulować low i high, i zazwyczaj nie utrafiam tam gdzie poprzednio. trochę to wkurzające, więc proponuję zrobić OSOBNĄ regulację dla każdego trybu.

czyli tak -jestem w trybie np low, klikam trzy razy i mam setup tylko tego trybu.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Tonio, mierz prąd na diodzie, albo mów , że mierzysz prąd pobierany z aku (jeśli)- będzie jasność
Pomysł z extra regulacją jasności każdego poziomu jest ciekawy- ale klikanie po 3razy po każdym jest trudny do używania (poćwicz z deree i forward clicky) , a driver ma 9poziomów skokowych, także na upartego można liczyć błyski i trafiasz 100%
Tonio
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2008, 00:54

Post autor: Tonio »

Tak masz rację, ale zazwyczaj nie chcemy zmieniać wszystkich trzech poziomów tylko jeden, i wydaje mi się że taka opcja byłaby bardziej user friendly. Prądy mierzyłem na akusie. Aha w deree zmieniłem sobie wył na reverse, zmiana trybów z fabrycznym doprowadzała mnie do szewskiej pasji :)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Dzieki za sugestie ;-)
Ja tez jak cokolwiek ustawiam to ze swiadomoscia ze jest 9 trybow...zreszta raz ustawie i mam spokoj...nie mam potrzeby zmieniania...

jesli setup danego trybu to 3 kliki to jaki pomysl na setup ogolny? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Proste :mrgreen: 4 szybkie kliki dla ustawienia kompleksowego dla wszystkich trybów ciągłych oraz auto off'a i pamięci. Mi aktualne ustawienie nie przeszkadza bo podobnie jak Calineczka rzadko zmieniam preferowane ustawienia. Najbardziej jednak przydatne jeśli zmieniamy z używania w łapce do np. przedniej lampki rowerowej :wink:

PS. Jak tak dalej pójdzie to dojdziemy do 12stu szybkich klików w celu przestawienia... radia na RMF :razz:
Sometimes darkness can show you the light
Tonio
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2008, 00:54

Post autor: Tonio »

Calineczka pisze:jesli setup danego trybu to 3 kliki to jaki pomysl na setup ogolny? :mrgreen:
A dało by się tak zrobić żeby setup ogólny włączał się tylko w grupach 2 i 3??? wtedy wystarczą 3 kliki żeby już nie mieszać ;)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Pewnie by się dało...ale chyba nie jestesmy w stanie zadowolic wszystkich... :sad:
Awatar użytkownika
df
Posty: 307
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 15:38
Lokalizacja: z nienacka
Kontakt:

Post autor: df »

Tonio pisze:A dało by się tak zrobić żeby setup ogólny włączał się tylko w grupach 2 i 3??? wtedy wystarczą 3 kliki żeby już nie mieszać ;)
Oczywiście, że dałoby się.

Najbardziej się jednak boję, że będzie to już mocne przekombinowanie, które zamiast usprawnić, tylko utrudni korzystanie z latarki.
Byłby to jakiś wyjątek od przyjętej reguły, co nie do końca mogło by być intuicyjne.

Toniu, jeżeli dobrze rozumiem chodzi Ci o to, aby mieć możliwość szybkiej zmiany jasności jednego z trybów bez dotykania innych?

Jeżeli tak, to w posiadanej przez Ciebie wersji , można to w bardzo prosty sposób osiągnąć.

Przykład:
Tryb 1 - jasność, którą chcemy często zmieniać
Tryb 2 - jasność, którą chcemy rzadko zmieniać
Tryb 3 - jasność, którą chcemy bardzo rzadko zmieniać

Aby zmienić tylko jasność Trybu 1 robisz 3x klik i ustawiasz jasność pierwszego trybu poczym gasisz latarkę na czas >1s.
Wówczas wybrana przez Ciebie jasność trybu 1-go zostaje zapamiętana i latarka wychodzi z setupu bez zmiany pozostałych ustawień (a więc tryb 2 i 3 oraz reszta konfiguracji pozostaje po staremu).

Analogicznie można zmieniać tylko 2 pierwsze tryby lub 3 jasności bez ruszania ustawień pamięci i auto-off`a.
Flagiusz
ODPOWIEDZ