Dodatkowe oświetlenie samochodu. LED? HID?

Wszystko co świeci na czterech kółkach;)
grejtfrut
Posty: 17
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: Sanok

Dodatkowe oświetlenie samochodu. LED? HID?

Post autor: grejtfrut »

Sytuacja taka:
stary samochód z takimi sobie światłami, wykorzystywany w zasadzie do zabawy głównie nocą na (niebawem zaśnieżonych) odcinkach. Szukam dodatkowej pary świateł, cel to ekonomicznie sensowne poprawienie widoczności. Dobrze byłoby oświetlić w stylu euro - czyli pomiędzy dalekosiężnymi a halogenami.
Czy coś podobnego ma sens?
http://allegro.pl/lampa-dalekosiezna-pa ... 27785.html Dodatkowo samochód jest wyposażony w przeciwmgielne. Jedną z opcji jest zmiana w PM na palniki ksenonowe. Nie wiem tylko, ile światła udałoby się uzyskać.

Reflektory główne wolałbym zostawić, żeby było cywilnie i legalnie przynajmniej to.

Chodził mi po głowie też led bar, ale to już więcej niż planowałem przeznaczyć:
http://www.alltech24.pl/p619,lampa-dale ... eracz.html

Potrzebuję merytorycznej pomocy.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Dalekosiężne na żarówki, założyć ksenon i tyle. Cenowo jakieś 200 zł, światła tyle ile by potrzeba było z 3 takich "led bar-ów"
ILPT
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Tak jak pisze skaktus najtaniej i w miare ekonomicznie będzie na xenonach.
Chińczyki na allegro kupisz za 100 zł typ oprawki dobierz sobie do przeciwmgielnych.
Z 2 lamp po 35W uzyskasz 6000 lumenów.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

smokuxx1987 pisze:Tak jak pisze skaktus najtaniej i w miare ekonomicznie będzie na xenonach.
Chińczyki na allegro kupisz za 100 zł typ oprawki dobierz sobie do przeciwmgielnych.
Z 2 lamp po 35W uzyskasz 6000 lumenów.
Ja zamiast przeciwmgielnych użył bym dalekosiężnych lub dodatkowych długich. Przeciwmgielne świecą bardziej na boki niż do przodu.

Z 2 palników będzie jakieś 6000 lumenów, ale z lamp już mniej (Straty na optyce itd).

Barwa max 5000K, najlepiej 4300 bo z tej jest najwięcej światła.
ILPT
grejtfrut
Posty: 17
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: Sanok

Post autor: grejtfrut »

Tylko powstaje pytanie, czy w takim układzie wiązka światła nie będzie zbyt skupiona (tak jak pisałem, idealny strumień światła to euro - dobrze byłoby trochę oświetlać zakręty, w które się wchodzi) i czy przy zaśnieżonych serpentynach (relatywnie wolnych) odbite światło w takiej ilości nie będzie przeszkadzać? Chyba, że ma ktoś pomysł na oprawki z rozkładem typu euro? Ewentualnie obok dalekosiężnych z hidem wrzucić też palniki do przeciwmgielnych? Na ktoś doświadczenie, jak świeci przeciwmgielne z ksenonem?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ja mam w przeciwmgielnych ksenon. Nadaje się tylko do soczewek, w zwykłych z lustrem światło zachowuje się jak chce.

Zatem zakup przeciwmgielne soczewkowe + dalekosiężne i w każde z nich ksenon i tyle.
ILPT
Awatar użytkownika
Polsky
Posty: 336
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Polsky »

Czy macie jakieś sprawdzone klosze/lampy w które można wsadzić hid no bo jeszcze trzeba gdzieś upchnąć przetwornice tak? No bo sam mam dwa duże reflektory w L200 (takie mam http://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/ ... we-602137/ oraz takie metalowe w szafie http://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/ ... ne-602139/)
Może do tych dużych wstawił bym hid to by zaczęły świecić?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Drugi link nie działa.

W co nie włożysz ksenon będzie działać. W przypadku światełdługich nie ma co się martwić o rozkład światło bo długie zawsze oślepiają więc ksenon im "nie zaszkodzi", ALE jeśli chcesz użyć ksenonu jako typowe światła długie to ksenon nie podejdzie. Często włączanie i wyłączanie zabije palnik bardzo szybko. Widziałem taką przreróbkę w pewnym aucie i palniki wysiadały po miesiącu intensywnej jazdy.
ILPT
grejtfrut
Posty: 17
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: Sanok

Post autor: grejtfrut »

Ja zdaje się mam soczewki na h1.

[ Dodano: 2 Grudzień 2014, 21:55 ]
Jednak przeciwmgielne mam soczewki na h3. Jutro planuję zamówić zestaw hid. Coś polecacie/czegoś unikać? Barwa 4300.
Jak będzie krótko, dojdą dalekosiężne+ hid.
ODPOWIEDZ