BTU STR01 - szybka recka

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

BTU STR01 - szybka recka

Post autor: Zbychur »

Dziś dotarła. Po rozpakowaniu miłe zaskoczenie. Pierwsze wrażenie - lepiej wygląda niż na zdjęciach. Matowa anoda jak na nowych Convoyach. W opisie jest XM-L2 U2, a w mojej lampce XP-L podejrzewam, że V5. Trochę się wkurzyłem, bo po włączeniu okazał się, że jest tona prochu na refie i szybce w środku, ale bez problemu udało się to usunąć powietrzem. Zaświeciłem na ścianę i.... kicha, spot rozlazły jakiś, taki nie regularny, skupienie też nie napawające optymizmem. Gdzie te 800m zasięgu, się pytam? Długo nie czekałem i zaraz pacjenta na stół. Odkręcam koronkę, wyjmuję szybkę, ale reflektor ani drgnie, później okazało się, wygląda tak

Obrazek

Dwie uszczelki, nawet nieźle trzymające, ale nie będę jej próbował zanurzać w wodzie, deszcz natomiast powinno bez problemu wytrzymać. Wymiary refa ok. 57mm średnicy wewnętrzej i 46mm głębokości. Spore lustro. Na dole kołnierz z uszczelką, trudno bedzie go zastosować gdzie indziej, ale co gorsza w razie draki jeszcze trudniej będzie znaleźć pasujący na wymianę. Szybka szklana, wymienię na półfabrykat optyczny z powłokami (jeszcze gdzieś się powinien pałętać jeden 70mm).

Nie ma piguły
Obrazek

Obrazek

Pod diodą solidnie ale z anodą. Głowica wykonana z pełnego kawałka aluminium. Podłoże aluminiowe, przykręcane śrubami. Nie mierzyłem, ale jakieś 32-35mm średnicy i ok 2mm grubości. Pasta była równomiernie rozłożona więc nie ma wzgórków i pagórków. Odprowadzanie ciepła bardzo dobre, na głowicę i jej głęboko nacięty radiator.
Z drugiej strony Driver Shadow 3A w diodę (jak deklaruje producent)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Driver dokręcony specjalnym pierścieniem, ale bez gwintu. Pierścień trzymają równiez dwie śrubki. Dość prosta ewentualna wymiana. Oryginalny pochodzi z jakiejś latarki shadow, ma 3 tryby (100-50-5) stałe i ukryty pod dwuklikiem stroboskop 100%.

Latarka nie ma typowej zakręcanej dupki, włącznik jest dokręcony solidnym pierścieniem z piaskowanego alu i uzbrojony w grubą uszczelkę. Włącznik typu "forward", całkiem przyzwoity i z ładnym przyjemnym "klangiem".

Obrazek
Obrazek
Wymiana ogniw odbywa się przez odkręcenie tubusu od głowicy.

Samo body bardzo fajnie i starannie wykonane, gwinty trapezowe, po przesmarowaniu wkręcają się z odpowiednią kulturą.

Oczywiście w ferworze walki nie zrobiłem fotek jak świeci w oryginale. Dioda natychmiast straciła soczewkę, a spod refa wyrzuciłem podkładkę. Skupienie i wycentrowanie diody natychmiast się poprawiło. Efekt mamy taki
BTU z XP-L skalp 3A vs. XHP 50@4A reflektor z Catapult
Obrazek

oraz
BTU z XP-L skalp @ 3A vs. XP-L @ 4A ref Catapult.
Obrazek
Obrazek

Efekt jest taki, że BTU ma ciut gorsze skupienie od Catapult, ale nie wokół spotu nie ma nic, natomiast Catapult mimo mniejszego spotu ma jeszcze okrąg wtórny a potem dopiero spill. Biorąc pod uwagę że na Catapult jest 4A i szybka z powłokami a w BTU jest 3A i zwykłe szkło, to można zaryzykować stwierdzenie, że będzie miał lepszy zasięg przy tych samych parametrach. W terenie praktycznie nie widać różnicy w zasięgu, a odnoszę wrażenie że ref z BTU ładuje 85-90% światła w sam spot i mimo że jest większy ma podobną jasność jak mniejszy spot refa Thrunite'a. Na zdjęciach spot Catapult jest jaśniejszy, ale jest większy prąd i szybka z powłokami.

To tyle pokrótce. Jeśli czas i aura dopiszą, to będą zdjęcia terenowe.

Generalnie uważam, że lampka warta jest pieniędzy które na nią dałem, zwłaszcza, że można z niej korzystać po zakupie bez grzebania, ale jak ktoś chce lepiej, to modyfikacje są kosmetyczne. Ja oczywiście myślę już nad podniesieniem prądu ( lub wymianą sterownika) i dopracowaniem skupienia. :twisted:

[ Dodano: 28 Luty 2015, 00:14 ]
Zapomniałem dodać, że driver najprawdopodobniej jest ten sam co w Shadow JM30 z MT-G2, więc prawdopodobnie obsługuje również MT-G2 i co za tym idzie XHP 50 na 6V :]
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Dzięki za reckę! :mrgreen:
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
kurdolf
Posty: 659
Rejestracja: czwartek 04 gru 2014, 14:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kurdolf »

Szkoda, że nie zrobiłeś foty jak świeci w oryginale można było by porównać różnicę po skalpie. Na pierwszym zdjęciu beamshotow BTU jest po prawej a drugie i trzecie po lewej? Jaki teraz po skalpie szacujesz zasięg?
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Dzięki!
Awatar użytkownika
Polsky
Posty: 336
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Polsky »

Ehh no właśnie zastanawiam się czy aby nie zanabyć jakiejś latareczki "dalszego zasięgu" i te 39$ jest kuszące.. :mrgreen: czekam na dalsze testy i opisy :smile:
Muszę być czujny bo już żona coś się dopytuje ile mam laterek :mrgreen:

Dzięki Zbychur :wink:
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Polsky pisze:Muszę być czujny bo już żona coś się dopytuje ile mam laterek :mrgreen:
W ostateczności możesz spytać jej ile ma butów :twisted: ale to ostateczność, bo może się cicho skończyć :wink:
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

kurdolf pisze:Szkoda, że nie zrobiłeś foty jak świeci w oryginale można było by porównać różnicę po skalpie.
No też żałuję, ale da się to jeszcze zrobić, trzeba tylko diodę zmienić i podkładkę podłożyć.
kurdolf pisze:a pierwszym zdjęciu beamshotow BTU jest po prawej a drugie i trzecie po lewej?
Tak dokładnie
kurdolf pisze:Jaki teraz po skalpie szacujesz zasięg?
Trudno teraz określić, bo wraz z mrokie przychodzi mgła, ale porównując do Catapult spokojnie 350m, we mgle przebija się na 150-200m. Po podkręceniu drivera powinno być naprawdę dobrze.

Polsky pisze:żona coś się dopytuje ile mam laterek
Odpowiedź jest bardzo prosta - tyle ile potrzeba. Zawsze możesz światełkomanię potraktować jak hobby i nie wszystkie latarki muszą być "Twoje", bo może komuś naprawiasz :) . Ja zawsze tłumaczę, że jedni hodują gołębie, inni chodzą do baru, jeszcze inni zbierają znaczki, a ja po prostu naprawiam latarki. Jednak jeśli jest taka wola, "kochanie", to chętnie zamienię to na turystykę ogólno-barową, z programem związanym z szeroko zakrojonymi badaniami temperatury złotego trunku w danym lokalu, w poszczególnych dniach tygodnia i jej wpływ na osiąganie stanów wyższej świadomości aż do stanu totalnego odcięcia tejże.
Ot, i już nie ma problemu, bo jednak światełka wychodzą taniej.
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

:mrgreen:
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

<okok>
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Jak obiecałem są fotki terenowe. Widoczność bardzo dobra, ale wiatr huśtał wszystkim co się da, łącznie ze słupkiem na którym podpierałem aparat i mną. :|

Odległość do drzewa
Obrazek

ISO 200, f/3.2, czas 2 sek,
Obrazek

Odległość do drzewa (tuż pod strzałką)
Obrazek

ISO 200, f/3.2, czas 3,2s
Obrazek

W rzeczywistości trochę lepiej to widać niż na zdjęciach. Nie jest źle :)

[ Dodano: 1 Marzec 2015, 21:58 ]
Oooooch, ale ten "BAN" nie ładnie wygląda w moim temacie.

[ Dodano: 2 Marzec 2015, 23:56 ]
Wróciłem właśnie z wieczornego spaceru, a BTU miałem przy sobie :) . Jestem pod wrażeniem, mimo nie do końca przejrzystego powietrza latarka pozwalała mi zobaczyć obiekty ( drzewa, ambonę myśliwską), nawet z 670m

Obrazek

:twisted:

Przypominam, że dioda dostaje "jedynie" 3A, podłoże jest fabryczne aluminiowe. Więc jest jeszcze możliwość wyciągnięcia kilkunastu procent (może więcej) poprzez zwiększenie prądu do 4-4,5A, zmiana podłoża na takie z bezpośrednim padem i szybka powłokami.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Udało się poprawić skupienie. Wystarczyło spiłować nieznacznie łebki śrubek dociskających podłoże diody. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie i jednakowo, w przeciwnym wypadku reflektor się krzywo ułoży i zniekształca spot. Niestety ten ref nie wybacza błędów, lekki odchył od prostopadłej do podłoża, przesunięcie środka otworu o pół milimetra względem emitenta czy pół milimetra za płytko lub za głęboko emiter w reflektorze i wszystko zaraz widać w spocie. Latarka dostała też szybkę z półfabrykatu optycznego z dwustronną powłoką, co zapewne zwiększyło ilość przypuszczanego światła.
Jednak kapitalne znaczenie miało obniżenie refa nad MCPCB. Dzięki temu zasięg wzrósł w stosunku do catapulta i go przebił. Na obiektach bardziej oddalonych, widać więcej szczegółów niż u konkurenta i do tego przy mniejszym o 1A prądzie (i takiej samej diodzie). Jestem bardzo zadowolony :smile:
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Wreszcie zdecydowałem się zmodyfikować driver. Dzięki pomocy kolegów w tym temacie, po dołożeniu na kanapkę dwóch rezystorów R300, udało się uzyskać prąd w diodę o wartości 4,45A. Jak to się przeniosło na zasięg? Wygląda to tak. Jest dom z jasnymi ścianami i szarym dachem z dachówki cementowej. Nie jestem w stanie tego udowodnić zdjęciem, bo moja leciwa Konica Minolta nie da chyba rady, ale jutro spróbuję. Ściany widzę wyraźnie, dachu tylko zarys. Dystans jest taki
Obrazek :)
Awatar użytkownika
kurdolf
Posty: 659
Rejestracja: czwartek 04 gru 2014, 14:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kurdolf »

Miałem kupić convoya c8 i znów oskalpowac, bo swojego podarowałem koledze ale widzę że chyba Btu u mnie zagości :-D jestem pod wrażeniem zasięgu.
Nitecore Tube
Olight i3E 10440
Acebeam H10
X1 3x XP-L 4.2A by GREG
Astrolux Mf02
Astrolux Mf04
Blf GT
Awatar użytkownika
kurdolf
Posty: 659
Rejestracja: czwartek 04 gru 2014, 14:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kurdolf »

Zbychur czy ten sterownik ma zabezpieczenie przed rozładowaniem?
Nitecore Tube
Olight i3E 10440
Acebeam H10
X1 3x XP-L 4.2A by GREG
Astrolux Mf02
Astrolux Mf04
Blf GT
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

Post autor: wiejski »

Chyba nie ma potrzeby zakładać nowego tematu, także spytam tutaj. Jaki zasięg ma fabryczna str01 na XHP50 ? Producent deklaruję 800m, ale...
ODPOWIEDZ