przewodnictwo cieplne radiatorów

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
hooch
Posty: 52
Rejestracja: piątek 19 wrz 2008, 11:27
Lokalizacja: z Bydzi

przewodnictwo cieplne radiatorów

Post autor: hooch »

Gdy trafiłem na przegrzaną MC-E z powodu złego lub braku odprowadzenia ciepła od struktury, Przegrzana MC-E
rzuciłem okiem na kilka wykresów i dataszitów
najbardziej 'porażający' jest chyba ten wykres
Relative Flux vs Junction Temperature (IF = 350 mA)
Patrz Strona3
wraz ze wzrostem temperatury nasze cenne Lumeny 'znikają'
oraz pdf Thermal management guide


dalsze wnioski są bardzo teoretyczne i jeśli się rozmijają z rzeczywistością to nie jest to zamierzone przeze mnie, 'peace'
-aby ciepło 'uciekało' od leda na końcu radiatora MUSI być chłodniej, a o to akurat np. zimą jest łatwo ;-)
-powinna być zachowana ciągłość przekroju poprzecznego przewodnika ciepła od LEDa do radiatora-obudowy

Jeśli położymy LEDa na zbyt cienkiej blaszce to powstanie 'zator cieplny' , a jeśli jest gruba to tylko się cieszyć :-)

-tu rodzi się pytanie czy chińskie piguły z DX i KA nadają się pod 10W diody?

weźmy na ten przykład SSC P7, producent zapewne dobrze policzył i wyszło mu 8mm średnicy metalowej podstawy diody.
8mm średnicy daje nam ok 50mm^2 (milimetrów kwadratowych) powierzchni oddające ciepło . to się przekłada w logiczny sposób na grubość PCB .
(teraz będzie wyjaśnienie : ....tu był bardzo zawiły tekst tłumaczący co przedstawia 'dziecinny' rysunek... ale skasowałem bo jest pierwsza w nocy :oops: )

zrobiłem 'dziecinną' tabelkę poglądową i rysunek
"grubość radiatora h" to po prostu grubość PCB.

A kto ma oryginalne PCB od P7 niech wpisze wartość 'h' do tabelki (żółte pole C7) ,
-czy "teoretyczna skuteczność przewodzenia ciepła LED-PCB" E8 jest w miarę przybliżony do oczekiwanych 100% ?
-czy Przewodność cieplna aluminium 2,37 W/(cm*K) jest wystarczająca by zmniejszać grubość PCB?

Obrazek
Załączniki
P7_Radiator.xls
arkusz xls
(264.5 KiB) Pobrany 39 razy
magus
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 23:02
Lokalizacja: Dobranowice

Post autor: magus »

Pozwolę sobie dodać pytanie, jako zasadniczo związane z tematem chłodzenia.

Czy standardowe PCB dla diodek z CREE dają wystarczające odprowadzenie ciepła?

W swojej dokumentacji dotyczącej tematu chłodzenia zalecają stosowanie "przelotek" przez PCB (seria otworków w PCB wypełnionych materiałem dobrze przewodzącym ciepło), na której nalutowana jest dioda. Zastanawiam się czy ichnie PCB ma takie przelotki, czy też jest to zwykły laminat obklejany folią miedzianą z obu stron.

Kolejne pytanie, jakie się nasuwa to kwestia samodzielnego przygotowania PCB z przelotkami. Czy jest sens się w to bawić?
Załączniki
XLamp_PCB_Thermal.pdf
zalecenia dot. chłodzenia XM-L
(1.81 MiB) Pobrany 33 razy
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Jeśli zalutujesz diodę na podłożu SinkPad lub Noctigon to nic nie da lepszej przewodności cieplnej. Jeżeli już masz PCB to otworki najlepiej zalać cyną i tyle. Poza tym dobre, markowe podłoża z dielektrykiem nie potrzebują żadnych dodatkowych kombinacji i wystarczają do tych 3A dla XM-L czyli maxymalnego pradu zalecanego przez Cree, powyżej już lepiej z padem bezpośrednim, czyli wymienione na początku.
ODPOWIEDZ