Dioda LED 5mm dobrej jakości

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
witman
Posty: 20
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 21:38
Lokalizacja: WrocLove

Dioda LED 5mm dobrej jakości

Post autor: witman »

Witam wszystkich jestem na tym forum nowy :-)
Licząc na Wasze doświadczenie i pomoc poszukuję LEDa średnica 5mm, czoło wypukłe, biała (zimna lub ciepła) dobrej jakości i jak największej światłości. Na znanym portalu aukcyjnym znalazłem wiele ofert są LEDy o mocy 20-25cd, czy możecie mi polecić coś solidnego ?
Chcę wymienić LEDy w lampce rowerowej OptiCUBE CATEYE, którą zakupiłem z 8 lat temu, technologia LED poszła mocno do przodu, więc myślę, że obecnie produkowane LEDy są bardziej wydajne :-)
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Który konkretnie to Cateye, bo miałem raz w życiu w ręku takiego długiego prostokątnego z jedną diodą i to był straszny "plastk". Wszystko było w nim plastkowe, zarówno obudowa, szkiełko, jak i wnętrzności. Najcięższym elementem były baterie. :mrgreen:
Jeśli to taki model to nie warto się tym bawić. Diody potrzebują dobrego odprowadzenia ciepła, a co za tym idzie masywnej aluminiowej obudowy, po której to ciepło zostanie rozproszone.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
W przypadku standardowych 5mm nie ma co demonizować... plastykowa obudowa spokojnie sobie poradzi. Może warto nawet wstawić 0,5W i zmienić ustawienie prądu, przez wymianę rezystorów, ale wtedy krócej poświeci.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Pyra, tylko pytałem też który to model, bo tamten co widziałem, nie miał w środku nawet jednej śrubki. Wszystko było na wcisk i bałem się to rozbierać, bo przy próbie podważenia plastiki chrupały.
Awatar użytkownika
witman
Posty: 20
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 21:38
Lokalizacja: WrocLove

Post autor: witman »

Jest to CatEye HL-EL200 z trzema LEDami 5mm na 4 ogniwa LR-6, mimo swojego wieku plastik bardzo mocny. Lampka wygląda bardzo porządnie dlatego też chcę wymienić LEDy na coś mocniejszego jeśli jest.
Na płytce elektroniki jest scalaczek, dwa małe opory, tranzystorek, kondensator 100uF i większy opór 100Ω chyba 0,25W zasilający 3 LEDy. Używam w niej 4 akumulatorów Eneloop BK-3MCCE Ni-MH 1,2V 1900mAh, powinno być 1,5V na ogniwo wtedy na pewno było by więcej światełka, pomyślałem więc o zmniejszeniu wartości tego rezystora 100Ω na mniejszy.
Zmierzyłem prąd i przy zasilaniu 4x1,48V=5,92V na zwykłych bateriach pobór był 95mA, a przy zasilaniu z 4 akumulatorów przy 5,15V wyszło 75mA.
Patrzę na malutką latareczkę kupioną za niecałe 3zł, którą mam przy kluczach, to ilość światła jaką daje jeden LED 5mm jest prawie taki jak w CatEye .
Ostatnio zmieniony niedziela 03 sty 2016, 18:26 przez witman, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jak może zauważyłeś w innych tematach na forum, np. kwestia temperatury barwowej, jest sprawą dość indywidualną. Jedyne co mogę doradzić, to wizyta w najbliższym sklepie "elektronicznym" i zakup kilku różnych egzemplarzy. Ceny nie są wygórowane.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Można ew też spróbować http://www.lck-led.com/chips-power-whit ... l?cPath=22 lub http://www.leds.de/en/Ordinary-LEDs/LED ... GS-K1.html i ew zmienić rezystor na mniejszy ale nie wydaje mi się, że jest tam 100Ω, bo wtedy było by niemożliwe 75mA. Prędzej jest tam 10Ω + kolejne 10Ω na boczniku amperomierza jaki posiadasz i daje to właśnie 75mA podczas pomiarów i 2x tyle, gdy lampka jest złożona.
Awatar użytkownika
witman
Posty: 20
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 21:38
Lokalizacja: WrocLove

Post autor: witman »

Masz rację ten rezystor ma wartość 10Ω , źle odczytałem.
Na początek spróbuje z LED THT Biały okrągły 5 mm 140 ° 70 mA 3.4 V Nichia
link
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

witman pisze:Masz rację ten rezystor ma wartość 10Ω , źle odczytałem.
Na początek spróbuje z LED THT Biały okrągły 5 mm 140 ° 70 mA 3.4 V Nichia
link
I jak się sprawuje ten Led? Bardzo interesuje mnie ten temat.
Awatar użytkownika
witman
Posty: 20
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 21:38
Lokalizacja: WrocLove

Post autor: witman »

Zakupiłem 6szt. LED THT Biały okrągły 5 mm 140 ° 70 mA 3.4 V Nichia oraz 10szt. Nichia NSPL500DS Sel. F3/5V, 5 mm, 3,2 V, 22000 mcd, ciepła biel.
Te pierwsze mają zbyt duży kąt świecenia 140 °, jednak świecą rewelacyjnie, podłączając zasilanie bateryjka 3V CR2032 można oświetlać drogę.
Te drugie Nichia mają kąt 15 ° i tych użyłem do modernizacji latarki rowerowej, efekt jest rewelacyjny, a po zmniejszeniu rezystora o jakieś 35% jeszcze lepszy.
Mam na smartfonie aplikację Light Meter, przykładałem wszystkie diody do samego oczka czujnika, zasilanie diod bateryjka 3V CR2032 (2,7V przy obciążeniu diodą) wyniki były następujące:
1. Nichia 140 ° - około 11000 lux
2. Nichia 15 ° - około 8500 lux
3. Dioda z latarki rowerowej - około 5600 lux
4. Dioda z drugiej marketowej latarki rowerowej - około 4400 lux

Nichia 15 ° zamontowana w już w latarce ze zmniejszonym oporem około 25500 lux, a na starych diodkach ledwie 6000 lux.
Dla ciekawości smartfon przyłożony czujnikiem bezpośrednio do lampy samochodowej przeciwmgielnej żarówka H11 55W około 35000 lux oraz lampy bixenonowej wskazał około 65500 lux :cool: przy czym to jest max. wartość co potrafi pokazać ten smartfon, więc mogło być więcej.
Wracając do zmodernizowanej latarki rowerowej warto było wydać parę złotych na te diodki. Polecam.
Ostatnio zmieniony czwartek 18 lut 2016, 18:16 przez witman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Niestety mierniki w telefonach nijak mają się do tych choćby do tego przeznaczonych. Do tego ledy o których piszesz są dość mocno skupione a przeciwmgielne rozproszone itd.

Sam efekt pewnie zadowalający, ALE nawet proste ledy no-name o mocy 1W dają lepsze efekty :) Może następna modyfikacja pójdzie w tym kierunku ? ;)
ILPT
Awatar użytkownika
witman
Posty: 20
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 21:38
Lokalizacja: WrocLove

Post autor: witman »

Tylko 1W LEDów + chłodzenie nie wcisnę w latarki, które posiadam, a tu za niewielkie pieniądze efekt jak dla mnie rewelacyjny.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Tyle, że LED o mocy 1W czy też większej ma dużo większą sprawność przy generowaniu światła niż kilka(naście) 5mm pracujących prawie na maxa. Do ok 0,5W nie potrzeba jakiegoś specjalnego chłodzenia poza podłożem diody przyklejonym do plastikowej obudowy.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Podepnę się pod temat - gdzie mogę kupić 5mm Cree/Nichia na sztuki. I z wysyłką w normalnej cenie? ;)
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

może nie Cree/nichia, ale CRI >95:
http://www.tme.eu/pl/details/osmr4356d1 ... ptosupply/
ODPOWIEDZ