kit/gotowy wzmacniacz do subwoofera

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

kit/gotowy wzmacniacz do subwoofera

Post autor: fxxx »

Witam,

Potrzebuję wzmacniacz do subwoofera, moc około 50W wystarczy, choć 100W byłoby fajnie :)

Najlepiej coś gotowego, w dobrej cenie, obudowa nie istotna. Ewentualnie coś gotowego z banggood/ali-mają gotowe płytki na różnych układach, tylko z moim zasilaczem-fajnie jakby na ATX działało :)
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Ile $ na to?

Wzmacniacz PA 100.4.................................................................................................199,00zł
Wzmacniacz PA 9.1.....................................................................................................269,00zł

KLIK wydaje się być wykonane całkiem przyzwoicie. W zasadzie jak na przedział 200-300 zł to samemu chyba nie opłaca się tego robić żeby wyglądało tak jak na zdjęciach.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

fxxx pisze:fajnie jakby na ATX działało
Wtedy uzyskasz max okolice 18-20W (z 12V zasilania przy 4Ω), chyba, że mowa o jakiś chińskich Watach. 18-20V pozawala już pomyśleć o 50W przy 4Ω.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Szkoda, że to nie D klasowe wzmacniacze. W tej chwili mają największą skuteczność.
Skoro autor chce zasilać to z zasilacza, to chyba chodzi mu o wzmacniacz na 12V, czyli typowo samochodowy? Bo tego nie określił. Niemniej stosowanie wzmacniacza samochodowego w domu, to czysty absurd i rzecz pozbawiona sensu. Bo najpierw trzeba przekształcić zasilanie sieciowe w mocne 12V, a potem wzmacniacz i tak sobie je przerobi na wyższe. Bo w każdym porządnym wzmacniaczu samochodowym jest przetwornica. A każda zmiana parametrów zasilania, to straty.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Wzmacniacz samochodowy z mostkiem + zasilacz z XBOXA :P ale sam wzmacniacz samochodowy to minimum 200 zł za używany sensowny.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Blaupunkta GTA260 powinien wystarczyć: http://allegro.pl/wzmacniacz-blaupunkt- ... ml#thumb/3
Ari93
Posty: 70
Rejestracja: wtorek 15 lis 2016, 20:19
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: Ari93 »

Zapomnieliście o najważniejszym (jeśli sam się nie mylę); takie wzmacniacze potrzebują napięcia symetrycznego czyli np 12V 20A ORAZ -12V 20A. Kiedyś dla testu podłączyłem wzmacniacz pod zasilacz ATX... -12V 0,4A bodajże także... no, membrana coś tam wibrowała, dioda na wzmacniaczu w rytm mrugała ale więcej basu to mój 3W głośniczek bluetooth wytwarzał. Także to nie zadziała. Chyba że zasilacz od XBOXa daje napięcie symetryczne ale jak 99,9% urządzeń elektronicznych tak i xbox pewnie też nie potrzebuje napięcia ujemnego.
Tutaj jedynie transformator toroidalny i wyprostować napięcia na te 12V ale po co tak kombinować skoro można od razu kupić wzmacniacz za kilka dolarów, do tego toroida za ~100zł, jakaś obudowa, radiator, trochę lutowania i gotowe ;) osobiście za kilka miesięcy planuje zakupić i zbudować ten projekt https://www.youtube.com/watch?v=rxR_7Ew3qwk
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Ari93, zasada jest bardzo prosta - nie znasz się, nie masz pojęcia, NIE PISZESZ, MILCZYSZ! Wskaż mi jedno auto, w którym w elektrycznej sieci pokładowej, czyli w instalacji, występuje napięcie SYMETRYCZNE. Jeden model produkowanego pojazdu mi wystarczy.
Bo sama końcówka mocy we wzmacniaczu pracuje przy napięciu symetrycznym, ale rzędu +/- 40 - 70 i więcej wolt. I jest ono wytwarzane we wbudowanej we wzmacniacz przetwornicy napięcia z 12V. NIESYMETRYCZNEGO!!! Ale to wszystko odbywa się wewnątrz obudowy i nie interesuje użytkownika.
A jeśli ty podłączyłeś wzmacniacz do zasilacza i wydajności prądowej 0.4A, to cud, że w ogóle coś zadziałało, bo prąd spoczynkowy przetwornicy może być większy. Więc dokształć się w podstawowych pojęciach elektrycznych, by zacząć sensownie pisać. Bo na razie, to są brednie.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

hmmm...tak się składa, że mam wzmacniacz GTA200 blaupunkta-da radę to pod ATX podłączyć bez pierdzenia?

Mam też subwoofer jamo SW 3, w środku na dwa głośniki 160mm ustawione naprzeciw siebie-jeden w komorze zamkniętej, drugi z długim bass-reflexem. Jak za mały to muszę coś zrobić-mam dwa głośniki, jeden jakiś pioneer, 300 mm, tylko jakiś taki specjalny był, do otwartej obudowy. Drugi też 300mm, w obudowie ~60L, grzmiący solidnie i czysto, jednak obudowę całą muszę zrobić nową i mogę jakąś sprawdzoną konstrukcję zrobić (mam MDF, piłę i doświadczenie w meblarstwie ;) ). Tylko jaką? Najlepiej głośnikiem w dół, nie będzie młodego korcić ;)

chyba trafiłem w drugi konik światełkowców ;)
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

W dokumentacji każdego głośnika basowego są podane parametry, które mówią, jaki jest jego charakter i do jakiej obudowy się nadaje. W przypadku głośników samochodowych, bywają nawet podane wymiary (litraże) dedykowanych obudów.
Co do zasilania wzmacniacza samochodowego w domu, to 230V --> 12V, strata powiedzmy 30% na zasilaniu, a potem 12V --> +/- napięcie wewnętrzne końcówki mocy, kolejne kilkadziesiąt % strat. Jak już kombinować ze wzmacniaczem samochodowym, to otworzyć, zmierzyć napięcie na końcówce i dorobić zasilacz z pominięciem przetwornicy.
Zasilacz atx będzie stanowczo za słaby. Wzmacniacze CA potrafią wziąć sporo przy mocniejszym wysterowaniu. I ogólna zasada jest taka, że nie miesza się CA z HA, bo to jednak całkowicie odmienne warunki pracy i odmienne rozwiązania techniczne. I słabo się takie zamiany sprawdzają. Działają, ale to nie jest to.
A tak swoją drogą, to o wzmacniacz i subwoofer mógłbyś zapytać na jakimś innym forum, choćby elce lub audio-stereo, bo tam na pewno znajdziesz dużo lepszych specjalistów w tej dziedzinie i nie będziesz czytać głupot o zasilaniu +/- w samochodzie.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Wszystko zależy jaki wzmacniacz i jaki zasilacz ATX, sam miałem przez jakiś czas podpięty wzmacniacz car audio pod zasilacz ATX coolermaster, gdzie była tylko jedna stabilizowana linia 12V i na niej ok 48A i wzmacniacz spokojnie pracował nawet na max swoich możliwości (w tańszych zasilaczach stabilizowana jest tylko linia 5V, więc jak 5V była nie obciążona, a pracowaliśmy na 12V to potrafiło napięcie dość znacznie spadać. Inna sprawa, że większość wzmacniaczy ma na wejściu bezpiecznik 20A (tak jak np wymieniony wyżej GTA260) i więcej prądu wziąć nie powinien.
karpior
Posty: 19
Rejestracja: środa 04 sty 2017, 11:20
Lokalizacja: Krk

Post autor: karpior »

Budowa subwoofera do domu to albo wzmacniacze, które podał Fluxor, ewentualnie dobrze znany "panel (wzmacniacz) Irka".
Sam kiedyś myślałem nad adaptacją wzmacniacza CA i suba pasywnego CA, zasilić to ATXem z mocną linią 12V i działało bez problemu, nawet na dość wysokim poziomie głośności. Całość jednak nie spodobała mi się na dłuższą metę z uwagi na to całe "kombinatorstwo/druciarstwo" i zrezygnowałem z tego rozwiązania. Niedługo zacznę chyba szukać używanego domowego suba aktywnego - bo innej opcji do domu tak naprawdę nie ma.
Nitecore Tube | Astrolux A01 (PWM) | Skilhunt H03 NW | Eagle Eye X2R U2 3C | Convoy S2+ RED XM-L2 T6 4C 2,8A | Convoy C8 New OP XM-L2 T6 4C 2,8A | JETBeam E10R | Astrolux S41 Nichia
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Majfriendy maja całą gamę wzmacniaczy w klasie D. Od 3 do 100W a może i więcej. Do suba powinien się nadać.
Moim zdaniem lepiej sprawić sobie porządne podłogowe kolumny i mamy jednego "kloca" mniej.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
fxxx pisze:...Tylko jaką? Najlepiej głośnikiem w dół, nie będzie młodego korcić ;)
Do obliczeń i pomiarów, polecam Speaker Workshop firmy Audua (dostępny za darmo). Całkiem spory kombajn. Są też inne programy do obliczeń tylko głośników basowych. Podstawą jednak jest znajomość parametrów TS.

Głośnik skierowany w podłogę, lubi dudnieć, więc musisz to wziąć pod uwagę w czasie projektowania, a najlepiej zrobić próby w jakimś tymczasowym pudle.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Zawsze można jako suba zrobić obudowę band-pass, sam taką robiłem jeszcze jak miałem manię basu i obudowa grała niesamowicie, zaś gotowych projektów do skopiowania w internecie sporo.
ODPOWIEDZ