Convoy S2 na XPL HI

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
dewudodo
Posty: 50
Rejestracja: środa 04 sty 2017, 02:33
Lokalizacja: Pruszkow

Convoy S2 na XPL HI

Post autor: dewudodo »

Wydumalem sobie takie EDC a że lubie daleko poświecic to na dzień dobry S2 bo ma wyzszy reflektor niz w + i od razu zmiana na SMO. Chce wsadzic diode XPL HI i pojawia sie pytanie... czy kupic cala S2 na AMC7135*8 z dioda xml2 i wystarczy podmienic diody czy musze skladac od poczatku czyli sam korpus dioda i jakis driver dedykowany? Jak kupie osobno AMC7135*8 to musze go jakos przerabiać zeby pociagnal XPL czy tylko poskladac i hula? Interesuje mnie 2,8A w diode na razie, aby poskladac to bez komplikacji poniewaz to moja pierwsza przeróbka wiec wole nie dlubac w driverze. Druga sprawa to ze slyszalem ze xml2 na takim pradzie bardzo sie nagrzewa wiec nie chce wyciagac wiecej zeby móc utrzymac latarenke w reku ;)
Ostatnio zmieniony sobota 07 sty 2017, 20:38 przez dewudodo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darol
Posty: 283
Rejestracja: wtorek 03 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: darol »

Możesz kupić całą latarkę i wymienić samego leda z podłożem, wszystko "działa od strzału". Jednak przy 2,8A s2 nie będzie miała łatwo, bez względu na typ leda grzeje się dość mocno. S2 ma niższą pigułę niż s2+ więc radiator jest mniejszy i gorzej radzi sobie z ciepłem. Ogólnie dobrze jakby dioda była na podłożu typu dtp (sinkpad/ noctigon), a sterownik powinien mieć zabezpieczenie termiczne. Inaczej przegrzanie w bezruchu jest dość realne. Polerka podłoża i piguły nie zaszkodzi, obowiązkowo dobra termo pasta pomiędzy.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Też jestem na etapie decyzji co dalej z S2 i takie samo coś podobne wydumałem - jestem po pierwszych próbach:
1. S2 - tu wiadomo najtańszy host
2. sterownik http://www.kaidomain.com/p/S025942.CF-F ... cuit-Board
3. bateryjki https://www.fasttech.com/products/0/100 ... ble-li-ion
4. piguła od S2+ (tę akurat posiadam więc mi jest łatwiej)
5. XHP50 6V - przykładowo http://www.kaidomain.com/p/S023988.Cree ... opper-Base

Zalety:
1. Całość złożona do kupy zapewnia przy prądzie 2,2A ok. 1800 lumenów na wyjściu diody
Takiej ilości światła nie zapewni ŻADNA dioda napędzana napięciem 3V
2. Moc wyjściowa dla XHP50 to ok. 13,5W a przy diodzie XP-L i prądzie 5A (1600 lm) moc wyjściowa to ok. 20W co oznacza że przy XHP50 nie grzeje się tak mocno a mocniej świeci.

Wady:
3 W SMO występuje dziura ale po półskalpie jest ona mniej widoczna i przejście spot-spill jest ostre
4. W OP (fabrycznie z hostem) - nieco mniejszy zasięg ale spot jest delikatniej rozmyty na brzegach a czarny środek mało widoczny
4. Nieco krótszy czas pracy niż na ogniwach 18650 ale nie aż tak dramatycznie

Ogólnie ze względu na ilość światła bardzo przyjemny eksperyment ;)
dewudodo
Posty: 50
Rejestracja: środa 04 sty 2017, 02:33
Lokalizacja: Pruszkow

Post autor: dewudodo »

Dioda bedzie chyba na zwyklym podlozu

CREE XPL HI U6 3A LED for flashlight
http://s.aliexpress.com/E3mMrmQN
(from AliExpress Android)

Driver jak ponizej, jak nie ma zabezpieczenia to ugotuje diode czy driver, czy obydwa?
AMC7135*8 3/5 modes Flashlight circuit board Anti-reverse
http://s.aliexpress.com/baUVn2eE
(from AliExpress Android)

Dopiero raczkuje wiec i podzespoly nie sa tak wyczesane jak u kolegi ;)
Ostatnio zmieniony niedziela 08 sty 2017, 09:38 przez dewudodo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

dewudodo pisze:Driver jak ponizej, jak nie ma zabezpieczenia to ugotuje diode czy driver, czy obydwa?
Zapomniałeś jeszcze o akumulatorze i miejscu na stole/szafce itp (jeśli postawimy zaświeconą światłem do blatu).
Ale jeśli będzie czuć w ręce, że jest gorąca i obniży się tryb to szkód żadnych nie będzie. Najbardziej jednak narażona na awarię jest dioda, bo to na niej się wydziela najwięcej ciepła.
Awatar użytkownika
darol
Posty: 283
Rejestracja: wtorek 03 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: darol »

Poszukaj w forumowym sklepiku drivera z zabezpieczeniem termicznym od któregoś z naszych kolegów. Wyjdzie parę złotych drożej, ale za to będzie bezpiecznie. Diodę na noctigonie też pewnie tam znajdziesz.
grzebyk
Posty: 27
Rejestracja: piątek 08 lut 2008, 02:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: grzebyk »

Mociumpel pisze: 2. sterownik-17mm-3V-9V-2,2A-1-cell-or-2-cells Driver-Circuit-Board
3. bateryjki -2 x 18350-3,7v-1000mah-rechargeable-li-ion
Mam pytanie dlaczego w ten sposób?
Sterownik pracuje od 3V, nie lepiej wydajny 1x18650 np. 3400mAh zamiast 2x1000 mAh, czyżby sterownik pracując jako step-up miał gorszą sprawność?
Ostatnio zmieniony niedziela 08 sty 2017, 09:39 przez grzebyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

grzebyk, bo to nie jest step-up :razz:
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Przed - S2 jest na ogniwo 18650 ale mieszczą się w niej również 2x18350
Ad. 2 - sterownik napędza albo diody na 3V (XM-L2, XP-L itd.) - jeśli włożyć 1x18650 lub diody 6V (MT-G2, XHP50, XHP70) - przy czym XHP50 ma ten sam wymiar co XM-L2 i dodatkowo nie trzeba rozwiercać otworu w refie - centrowanie odbywa sie podkładka z hosta
Ad. 3. bateryjki 2x18350 szeregowo dają razem 6V+ co daje możliwość wykorzystania XHP50

Ponieważ:
- ilość światła z XHP50 przy prądzie 2,2A wynosi ok. 1800 lumenów a moc wydzielana ok. 13,5W
- ilość światła z diody XP-L V6 przy prądzie ok. 5A (zasilanie typu FET czyli napęd bezpośredni) daje co najwyżej 1500-1600 lumenów a moc wydzielana to 20W
To porównując te dwie wielkości wychodzi, że mimo większęj ilości światła na XHP50 ilość wydzielanego ciepła jest o 1/3 mniejsza co daje mniejsze grzanie latarki.
Obliczając z grubsza (pomijając straty jakiekolwiek - tylko teoria):
1. ogniwo 18650 - 3,5Ah x 3,7V = 12,95Wh teraz dzieląc przez moc zużywaną na te 1600 lumenów czyli 12,95/20W = 0,65h tj. ok. 40 minut na full.
2. 2x18350 - 2x0,92Ah x 3,7V = 6,8Ah teraz dzieląc przez moc zużywaną na 1800 lumenów czyli 6,80Wh/13,5W = 0,50h tj. 30 minut na full
Przy czym przy zasilaniu ogniwem 18650 temperatura głowicy S2 po ok. 60 sekundach staje się gorąca i nie do utrzymania a drajwer albo sam zmniejsza prąd i ilość światła to przy zasilaniu 2x18350 temperatura głowicy dopiero po ok. 3-4 minutach zaczyna parzyć.

Reasumując:
- eksperyment dowodzi, że choć ogniwa 2x18350 są połowę mniej pojemne to nie wpływa to zbytnio na funkcjonalność używania latarki w dowolnym trybie
- czas podtrzymania na full ze względu na mniejsza ilość wydzielanej energii jest dłuższy co tym bardziej cieszy że tego typu potworki są raczej używane do wywołania efektu WOW
- ilość i sposób świecenia światła (nie licząc małej dziury której w terenie nie powinno być widać) cieszy japę ;)
I choc to na razie eksperyment bo skręcony na szybko i rozkręcony do dalszych "badań" to potwierdza że wykorzystanie sprawniejszych diod i wyższych napięć a małej latarce ma sens.
Ale - wolałbym dobry drajwer 17mm typu boost o sprawności minimum 90% i więcej, zasilany z ogniwa 26650 o pojemności 5,2 Ah z trybami np. 1-10-50-100 i prądzie wyjściowym 3-4A - niestety nie ma takich w cenie do 10-15 dolarów ...
Ostatnio zmieniony sobota 11 lut 2017, 21:56 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Mociumpel, to jak lubisz liczyć to jeszcze policz to dla 18650 i 3x XP-G3 S4 pędzonych po 1,4A każda, czyli 4,2A w sumie i weź pod uwagę to, że mogą z 1 aku i ponad 2A brać/szt ;)
Ostatnio zmieniony sobota 07 sty 2017, 22:54 przez ElSor, łącznie zmieniany 1 raz.
grzebyk
Posty: 27
Rejestracja: piątek 08 lut 2008, 02:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: grzebyk »

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie,
Chyba też się skuszę na taki eksperyment :mrgreen:
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Z wykresów wychodzi, że dla 1,4A XP-G3 daje 600 lumenów co dla 3 diod daje wynikowo ok. 1800 lumenów.
Wadą trójnika 3 x XP-G3 jest konieczność "dorabiania" i "kombinowania" jak toto umieścić na pigule co dla początkującego może być karkołomne do wykonania - ogólnie więcej roboty przy tym jest - prościej jest zastosować kombinację jaką poeksperymentowałem - mniej kombinowania a rezultat podobny.
Mocowo wychodzi podobnie jak dla XHP50:
- XP-G3 - 3 x 4,5W = 13,5W
- XHP50 - 13,5W
Teoretyczne zużycie energii na ogniwie:
- 18650 - 3,5Ah x 3,7V = 12,95Wh
- 2x18350 - 2x0,92 x 3,7V = 6,80Wh
Teoretyczny czas pracy"
- 18650 - 12,95Wh/13,5W = ok. 60 minut
- 2x18350 - 6,80Wh/13,5W = ok. 30 minut

Podsumowując - opcja na 3 diodach jest lepsza bo daje tyle samo światła co XHP50 2x dłużej.
Przy czym obydwa rozwiązania sa natury "kombinacji pod górkę" z czego znacznie prostsza w wykonaniu jest wg mnie na XHP50 i 2x18350 :twisted: , co nie umniejsza przewagi rozwiązania 3xXP-G3.
Każde z powyższych wnosi w samodzielne dłubanie w latarce coś nowego przy czym wybór należy do czytających ;)

PS - eksperyment wymaga posiadania piguły z Convoya S2+ - bo ta z S2 jest za płytka a sterownik ma z dławikiem 7mm wysokości i nie mieści się w tej z S2.
Można spróbować wykorzystać albo https://www.fasttech.com/products/1250000 jako dodatek do oryginalnej piguły aby ją podwyższyć (nie próbowałem więc nie wiem - rozważałem jedynie) albo spróbować wsadzić eksperyment do S2+ (niestety nie mam hosta więc nie wiem czy się baterie zmieszczą).
Miałem jedynie S2, pigułę z S2+ , chęć podłubania plus sprawdzenie jak daleko świeci ...
Wstępnie wyszło, że jest OK ale wymaga dopracowania (lepiej poskręcać, może delikatnie podrasować sterownik, dopalić dupkę kabelkiem itp.)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Żeby nie było, to można jeszcze spróbować wrzucić http://www.cnqualitygoods.com/goods.php?id=2249, tylko by trzeba roztoczyć pigułę, tak, żeby rant drivera opierał się o nią, choć Convoy M2 wydaje się tu być idealny dla tego połączenia.
Co do kombinowania z S2+ i 3ma diodami, to jedyny problem to przylutowanie podłoża do piguły. Bez problemu można dać we wgłębienie 1 groszówkę i zalać cyną, która i tak ma o rząd lepszą przewodność cieplną niż pasty termo przewodzące.
Awatar użytkownika
darol
Posty: 283
Rejestracja: wtorek 03 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: darol »

Mociumpel pisze:PS - eksperyment wymaga posiadania piguły z Convoya S2+ - bo ta z S2 jest za płytka a sterownik ma z dławikiem 7mm wysokości i nie mieści się w tej z S2.
Jak się bawić to na całego :wink: można przerobić nanjg 105 diodą zenera do zasilania 2s.
Ja diodę lutuję po stronie sprężynki, a samą sprężynkę można zastąpić mosiężną pastylką. Wysokość sterownika się nie zmienia, a styk redukuje różnicę w wysokości 2 ogniw 18350 i wszystko ładnie pasuje nawet do piguły w s2.
Bawiłem się tak z c8, ale faktycznie w s2 efekt wow będzie dużo większy.
zener mod
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

darol pisze: Jak się bawić to na całego :wink: można przerobić nanjg 105 diodą zenera do zasilania 2s.
Można jeszcze inaczej - jeden z najbardziej zaawansowanych i wysokosprawnych sterowników na 105 robi alienth - http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... ht=alienth - gdyby udało mu się wepchać zenera na 2S do niego w formacie 17mm byłby chyba jednym z lepszych na świecie w tej klasie produktów - wystarczy go tylko połechtać zbiorowo aby usiadł i zrobił TO :)
Zener się z tego co wiem trochę grzeje - ale ze względu na "płaskość" mieści się wszędzie - kwestia przekonania któregoś z "modyfikantów sterownikowych" do WYKONANIA takiego projektu - sugestia żeby alienth bo lubię jego proste drajwery ;)
Wtedy byłby takowy "zener mod" dostępny dla szerszej publiki i to w wysokosprawnej wersji ...
ODPOWIEDZ