Cree vs Lattice Bright

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Re: [S] Latarka Securitylng 700 Lumens zestaw na rower

Post autor: Ebola »

arek1134 pisze: XM-L2 U2 Lattice Bright
Czy ta dioda ma takie samo oznaczenie jak oryginalna dioda Cree??
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Ma takie oznaczenia jakie są aktualnie potrzebne dla zmylenia przeciwnika. :mrgreen:
Oficjale oznaczenie tej konkretnej diody to Lattice Bright XM- http://www.latticebright.com/En/cpzs1/2 ... w-179.html
Bez podziału na biny i tinty.
hoka
Posty: 733
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 01:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: hoka »

Tak w zasadzie to nikt nie udowodnił że nie jest to faktycznie Cree XM-L2. Wręcz czytając nasze forum można stwierdzić że oceny ekspertów są podzielone ;-)
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

hoka, nie są podzielone. Jedna dioda jest na bank podróbką, nie ma co do tego większych wątpliwości.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

hoka, http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p ... ht=#206482 różnice widzę gołym okiem (na ciepłym emiterze nie widać ciemnych punktów co prawda ale to nie jedyna różnica). Moja "podróbka" została wyjęta z takiej dokładnie latarki, jak w opisie, oryginały są ponoć w tej 2giej od Securityint-a ale tego nie potwierdzę ani nie zaprzeczę, bo nie mam jej.
hoka
Posty: 733
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 01:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: hoka »

Uznając jako wzorzec http://flashlightwiki.com/Cree to jest odwrotnie niż to pokazałeś w temacie ;-) Bliżej tej niby "podróbie" do oryginału niż zdjęciu twojego "oryginału".
Sprzeczać się nie zamierzam. Różnice jednak są na tyle subtelne że tak naprawdę trudno stwierdzić która dioda jest oryginalna szczególnie że obie świecą porządnie.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Podróbka daje wyraźnie gorsze wyniki na luksomierzu: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... c&start=30
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

hoka pisze:Różnice jednak są na tyle subtelne że tak naprawdę trudno stwierdzić która dioda jest oryginalna
Ale widać gołym okiem brak kropki w rogu i inne położenie tego kwadracika na skraju soczewki. Punkty na emiterze też są inaczej rozmieszczone i wyraźniejsze w klonie (u mnie nie widać tego, bo oryginał ma "ciepły" luminofor). O parametrach na razie nie piszę ale wstępne pomiary wykazują znacząco wyższe napięcie przewodzenia w klonie a to przekłada się także na gorszą sprawność lm/W a nie tylko lm/mA.
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

A czy wyższe napięcie przewodzenia ma wpływ na sprawność diody? Nie jest czasem tak że dioda o wyższym napięciu przewodzenia daje więcej światła przy takim samym prądzie jak dioda o niższym napięciu? Chodzi mi o dwie takie same diody.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Diody zasilamy prądem. Jeśli dioda ma np. 3,8V przy 3A to da ona tyle samo światła (w teorii) co dioda lepsza (o niższym Vf) która ma np.3,4V przy 3A. Im niższe napięcie przewodzenia przy tym samym prądzie tym lepiej.
ILPT
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

skaktus, Jesteś pewien że dajmy na to dioda zasilana prądem 3A i napięciem przewodzenia 3,3V da tyle samo światła co dioda o napięciu przewodzenia 3,6V?
Wiem że diody zasila się prądowo, ale tak naprawdę prąd jaki płynie przez diodę nie daje nam informacji o jej wydajności. Wiadomo że nawet diody Cree mają widoczny rozrzut parametrów w tym samym binie, więc może jest tak że te o niższym napięciu przewodzenia są u dołu przedziału danego binu, a te o wyższym u góry?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Właśnie dostałem SecurityInga, tego, w którym ponoć siedzą tylko podróbki i o dziwo dioda jest oryginalna Cree (przynajmniej jest najbardziej podobna do oryginału) :| W późniejszym terminie uzupełnię zdjęcia, bo w nim widać wyraźnie ciemniejsze pola na luminoforze ułożone w X a nie #, jak w klonie. Zrobię też pomiary elektryczne i może one coś więcej pozwolą wywnioskować.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

ElSor, masz "lewą" z oryginałem?
Obrazek

Gdzie zamawiałeś? U mnie w 6szt. na 6 z JD była podróba.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Mam tą po lewej właśnie, z JD > http://en.jd.com/product/SecurityIng-70 ... 74928.html czyli chyba stąd, skąd mają je wszyscy.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Rozpakowałem kolejne 3 z dzisiejszej dostawy i nadal mam podróby- brak dziurki na podstawie i kropki na luminoforze ułożone równolegle do krawędzi.
Obrazek
ODPOWIEDZ