Latarka Tiross 1-2xAAA + XR-E Q5

co i jak zrobiłem...
Marian
Posty: 68
Rejestracja: wtorek 01 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Gdansk

Latarka Tiross 1-2xAAA + XR-E Q5

Post autor: Marian »

Ostatnio trafilem na ryneczku ciekawa latarke jesli chodzi o design. Takie dziwadlo duzy reflektor a zasilanie 1 badz 2 X AAA. Konstrukcja wydaje sie dosc solidna. Rozkrecalna (refa jeszcze nie wyjmowalem). Reflektor aluminiowy-gladki, wylacznik mocowany wkrecanym pierscieniem. Co do diody to nie mam pojecia co to jest.Jest na starze w obudowie ala luxeon 6 drucikow do emitera(zdjecie wrzuce pozniej). Driver 3 trybowy HIGH,LOW,STROBO. Pomierzylem prady (miernik-Jakis ) z 2 AAA Energizer ultimate bierze 850mA a na diodzie pokazuje 300mA.Wczoraj doszly do mnie XR-E Q5 (pierwsze Cree jakie posiadam ) sprobuje ja zamontowac. W zwiazku z tym mam pare pytan do fachowcow. Jak ogladalem zdjecia latarek z cree, soczewka wchodzi do refa wraz z pierscieniem ktory jest na diodzie, tak? W refie od tej latarki otwor jest mniejszy, pierscien nie wchodzi do srodka, wiec trzeba by rozwiercic zeby cree weszla tam z pierscionkiem. Pozatym w koncowce reflektora wokol otworu jest jakby rant ktory wystaje na zewnatrz, przymierzajac oryginalna diode ustala on ja w centrum reflektora. Obadajcie zamieszczone zdjecia i doradzcie jak najlepiej przerobic ten reflektor zeby ta Q5 dawala rade i czy w ogole jakakolwiek zabawa z tym refem ma sens. Wymiary reflektora to: srednica 27 mm wysokosc okolo 20mm. Jeszcze pytanie jak dobrac sie do tego reflektora zeby go wymontowac z glowicy? Nie wiem moze on jest wkrecany tylko nie ma zadnych otworow ani pierscienia (foto).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Ten reflektor jest najprawdopodobniej tylko na wcisk, też tak miałem, dodatkowo przy krawędzi był "farfocel" który dość dobrze trzymał. Po naciśnięciu na szkiełko powinien dać radę się wysunąć.
Jeśli chodzi o przeróbkę, to jest tam chyba otwór ø6mm a do Cree jest potrzebny ø7mm, ja rozwiercałem przy pomocy wiertła stożkowego do blach.
Ta kryza na refie jest potrzebna tylko do luxeonopodobnych, bo na soczewce się nie utrzyma, trzeba ją ściąć lub spiłować. U mnie w podobnym przypadku, dla uzyskania odpowiedniej ogniskowej, potrzebne było spiłowanie dość dużo materiału z tyłu reflektora.
Najlepiej rozwierć otwór, i potem podpiłowuj tył po kawałeczku, sprawdzając ogniskową. Trochę zabawy jest, ale można uzyskać dość dobre efekty.

Pozdrawiam

PS: U mnie lambda na max1796 dawała w diodę 380mA przy poborze prądu 590mA
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Marian
Posty: 68
Rejestracja: wtorek 01 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Marian »

Wrzucam zdjecia oryginalnej diody

Obrazek
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

Stary luxeon, jeszcze nie tak źle jak na taką latarkę :razz: . Ale raczej wsadź tutaj ssc p4, powinien być lepszy rozkład światła niż z cree.
ODPOWIEDZ