Ultrafire UF-007 unikat z reflektorem eliptycznym

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Ultrafire UF-007 unikat z reflektorem eliptycznym

Post autor: pawelsz »

Dzięki uprzejmości milhunt.pl dostałem do zabawy ciekawą latarkę: Ultrafire UF-007.
Latarka przychodzi w twardym pudełku wraz z nieźle dopasowanym futerałem.
Jej pojawienie było zaznaczone przez Tonia w wątku:
http://www.torch.pl/forum/index.php/top ... f-007.html
ale chciałem troszkę ją osobiście pomacać, bo jest unikalna- w sumie to jedyne światełko z eliptycznym reflektorem (Ultrafire opatentowało ten sposób skupienia

światła).
Według danych ze strony
http://www.milhunt.pl/sklep/product_inf ... cts_id=151
Latarka powinna mieć w trybie max ok 14tys lux/1m i ma tyle
poniżej moje pomiary:
tryb pobierany prąd lux/1m
max 0.72 24000
mid 0.14 3800
low 0.03 80
Widać, że posiada niezłą moc w trybie max, ale i naprawdę niskie low, ponadto jest jeszcze lubione przez niektórych strobo.
Latarka może być zasilana z 2xCR123A , 2xRCR123A lub lion 1x18650 - ja testowałem przy zasilaniu z 18650.

Ale, ale - opis bez fotek ?
bardzo dobra sesja rozbierana jest tutaj:
http://www.messerforum.net/showpost.php ... stcount=14

Tak wygląda moja wersja- czarny środek w głowicy da mniejszy spill, czasami się to przydaje :)
Obrazek
na kolejnej widać bardziej reflektor eliptyczny
Obrazek
niektórzy mówili, że szybka powinna dodatkowo odprowadzać ciepło, raczej tak nie jest
Obrazek
Powłoka latarki jest wykonana bardzo dobrze: jest równa i bez skaz, molet jest nacięty bardzo dobrze
Obrazek
Gwinty
Obrazek
cóż, niestety klasyka w produktach Ultrafire- działają, ale nacięte tak sobie- ostre krawędzie, nie ma płynnego ruchu
natomiast miło zaskakuje wykonanie głowicy
Obrazek
wreszcie dobre sprężynki, na oko złocone, podobne są w wyłączniku.
dodatkowo sprężynka nie dotyka wprost plusa zasilania, ale poprzez modulik wkręcony w body, klasyczne rozwiązanie stosowane w lepszych produktach.
Obrazek
Moduł reflektora
Obrazek
jest to komplet:sterownik+reflektor, niestety klejony także dostęp do środka celem wymiany diody lub elektroniki będzie dość trudny, no i reflektor eliptyczny

jest jednak wrażliwy na zabrudzenia itd, szkoda- użyta dioda to Q5 także raczej nie wymaga zmiany *chyba, że na xp-e ?) , ale sterownik można by dać lepszy,

bardzo przystosowany do osobistych preferencji- ja lubię drivery zapewniające stałą jasność w czasie-ten taki nie jest.

Jak świeci, małe porównanie z tym co mam obecnie.
Do budynku ok 100m, parametry naświetlania takie same, WB ustawiony na 5000K
Piguła D26 z reflektorem OP, dioda xp-g prąd w diodę ok 1.05A
Obrazek
Piguła D26 z diodą neutralną, ref SMO+soczewka asferyczna, prąd w diodę ok 1A
Obrazek
i wreszcie Ultrafire UF-007 w trybie max
Obrazek
dodam, że w realu różnice jasności idą bardziej na plus dla UF-007 - na pewno świeci dalej i mocniej niż D26 z asferykiem, pomimo 2xmniejszego poboru prądu.

Dla kogo ta latarka, hmm, powiem tak- daje bardzo niezły zasięg, ale przy praktycznie minimalnym spilu, pod nogi trudno się tym świeci, ale można.
Wykonana jest bardzo mocno: grube ścianki body, masywna głowica, dość spora waga, nie byłoby problemu użyć jej jako czegoś obronnego-wytrzyma to na pewno (no nie

wiem jak reflektor by to zniósł, ale cóż).
Podczas jej wygrzewania, i to mnie troszkę zdziwiło, nie grzeje się mocno- możliwe , że to wpływ masywnej konstrukcji, może driver łagodnie traktuje diodę prądem

, hmm i nie jest to problem słabego odprowadzania ciepła-raczej to cienkie coś, do czego jest przyklejona dioda nie jest aż takie cienkie pod kątem odprowadzania

ciepła.
ps
muszę dać do niej 2xRCR123A testowo, powinna działać znacznie stabilniej
Na pewno gdyby uwzględnić parametr zasięg/pobierana moc ta latarka: Ultrafire UF-007 wypada bardzo dobrze :)
Ostatnio zmieniony niedziela 15 lis 2009, 12:03 przez pawelsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

pawelsz pisze:tryb lux/1m pobierany prąd
max 0.72 24000
mid 0.14 3800
low 0.03 80
Maly blad w druku - zamieniony miejscami prad z luxami :wink:


Przydaloby sie porownanie z V-65C, UF-SG900 itp jeszcze ale juz te mowia o tym z czym mamy do czynienia ;)
Awatar użytkownika
toms_
Posty: 281
Rejestracja: poniedziałek 17 sie 2009, 10:05
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: toms_ »

Ultrafire coś opatentował ? ..A to dobre :grin:
Jest to dość ciekawy produkt, ale Pawle, litości z tym zachwalaniem, unikalnością ...i używaniem technicznych terminów, które nie mają tu prawa bytu.
"Recoil LED" - bo tak to rozwiązanie nazywają, to po prostu odwrócona dioda, która emituje światło prosto na głębiej umieszczony reflektor. W tradycyjnych latarkach z normalnym reflektorem, część światła nie odbija się od reflektora tylko bezpośrednio przechodzi przez szybkę, co w głównej mierze tworzy promień boczny. Tutaj całe światło emitowane przez diodę ulega odbiciu i skupieniu mniej-więcej w prostej wiązce, stąd brak promienia bocznego i tak duża wartość [lux/m].
Całą linię latarek z takim rozwiązaniem ma Pelican (i to do niego należy patent).
A tak jeszcze na marginesie, 007 to stary model i wg "producenta" (i wielu innych źródeł) używa diody P3. Jest nowa wersja tej latarki oznaczona numerkiem 008 (dostępna na DX) w której już rzekomo jest Q5.

Edit: ...I jeszcze jedno. Reflektor nie jest eliptyczny, tylko paraboliczny. Jeśli producent czy sklep podaje taką informację to jest w błędzie.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Hmm skoro wersja 008 jest nowsza od wersji 007 i posiada nowsza diode (o wyzszym binie), to czemu jest tansza? :P
Pojechali maksymalnie po jakosci?
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

nie wiem tego, wiem , że latarka która miałem na 100% nie miała diody P3 ale coś z serii Q- 4 druciki, srebrne itd, czy Q5- nie zarzeknę się
freebike
Posty: 263
Rejestracja: czwartek 18 wrz 2008, 11:58
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: freebike »

Tak o znalazłem więcej fotek z bliska http://www.messerforum.net/showpost.php ... stcount=14
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Chetnie bym zakupil ta lampke, ale sie boje, ze dostane jakas spaczona wersje, a tego latwo nie bedzie poprawic w tej lampce..
Pozdrawiam
DNF
ODPOWIEDZ