Z czego się uczyć elektryki i elektroniki?

....nie pasujące gdzie indziej...
ixjakub
Posty: 131
Rejestracja: piątek 28 lis 2008, 23:32
Lokalizacja: Polska

Z czego się uczyć elektryki i elektroniki?

Post autor: ixjakub »

Witam!
Chcę się zacząć uczyć (jako hobby) elektryki, później elektroniki. Od czego zacząć? Jakie publikacje/książki polecacie? Przydałaby mi się wiedza właśnie, na przykład jak podłączyć kilka diod mocy do dowolnego napięcia, jak regulować prąd, itp. 'Co nieco'* wiem, ale dobrze by było to jakoś 'ugruntować'.

:-)
* bardzo małe 'co nieco'
bartex
Posty: 146
Rejestracja: niedziela 02 lis 2008, 23:00
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: bartex »

Jeśli dopiero zaczynasz przygody z elektroniką/elektryką to polecam książki Piotra Góreckiego "wyprawy w świat elektroniki" :) ja sie troche z tego nauczyłem :)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Ja bym polecal czasopismo Elektronika dla Wszystkich (kilka lat temu oddalem zbior z 7 lat za 2 cole) ;) wiec moze i Tobie uda sie tanio znalezc (sa tez PDFy w necie) a takze mozna kupic starsze roczniki na CD.

Dobrym sposobem sa tez "cwiczenia" w praktyce tego co sie wyczytalo w ksiazce/gazecie
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

Dokładnie tak jak napisał ElSor, obecnie bardzo dobrym czasopismem o elektronice jest właśnie Elektronika dla Wszystkich, artykuły są tam na różnych poziomach zaawansowania, zasada działania wszelkich prezentowanych tam układów jest bardzo szczegółowo opisana. Poza tym jest dział "Szkoła Konstruktorów" gdzie czytelnicy mogą wysyłać swoje rozwiązania (zarówno teoretyczne jak i praktyczne) na zadany temat.

Poznając zupełne podstawy elektroniki korzystałem czasami z książek "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz - elementy" i " ... - układy" Dieter'a Nuhrmann'a. Podejrzewam, że już nie kupisz tych książek (wyd. 1983) ale z tego co wiem teraz jest do kupienia seria książek Piotra Górckiego (jak już bartex wspomniał) pełniących że tak powiem podobną rolę. Osobiście nie czytałem tych książek, ale słyszałem o nich wiele dobrego.
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
ixjakub
Posty: 131
Rejestracja: piątek 28 lis 2008, 23:32
Lokalizacja: Polska

Post autor: ixjakub »

A co sądzicie o Oślej łączce? Taniej kity samemu kompletować? Ciekawe... Wszystkim 'pomógł'?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Osla laczka wlasnie w EdW jest - jest to dobry material do nauki ale po przeczytaniu kilku opisow budowy i zasady dzialania roznych urzadzen juz wiesz bardzo duzo - Osla laczka doglebnie pozwala poznac dane elementy :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

A do ćwiczeń, proponuję Ci zanabyć płytkę "solderless" czyli takie fajne ustrojstwo z mnóstwem otworków o rozstawie 1/10 cala. Otworki maja pod spodem styki, które połączone są w rzędy. Znakomicie się to u mnie (i nie tylko) sprawdza do budowy układów doświadczalnych i prototypowych. Zmiana elementu lub połączenia trwa kilka sekund.

Tak to wygląda:Przykład

Można kupić np. Tu

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

Była też kiedyś taka seria książek "Nowoczesne zabawki". W pierwszych wydaniach schematy były głównie lampowe :-) W późniejszych tranzystorowe. Całkiem ciekawe pomysły do przestudiowania, gdy już się ogarnie podstawy.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

swietlik pisze:Była też kiedyś taka seria książek "Nowoczesne zabawki". W pierwszych wydaniach schematy były głównie lampowe :-) W późniejszych tranzystorowe. Całkiem ciekawe pomysły do przestudiowania, gdy już się ogarnie podstawy.
Myślisz o tej książce (po lewej) :)
Po prawej jeszcze jedna bardzo ciekawa propozycja, super przystępnie opisane podstawy, począwszy od wyglądu i funkcji poszczególnych elementów, przez proste układy do gotowych rozwiązań.

Obrazek

Przydatne mogą też być:
Młody radioamator - M.Wargalla (począwszy od podstaw do ...)
Pomiary w Radiotechnice - Bohumir Klesken
Obie pozycje WKiŁ

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

ixjakub pisze:A co sądzicie o Oślej łączce? Taniej kity samemu kompletować?
Ja zaczynałem od pojedynczych kitów AVT, jest to dobre rozwiązanie na początek. Potem jakieś proste układy w "pająku" i na płytce stykowej, która swoją drogą jest bardzo wygodnym rozwiązaniem do testowania układów - bardzo szybko można wymieniać poszczególne elementy i patrzeć jak reaguje układ.

Samemu kity może i taniej, ale w cale nie jest to tak dobry pomysł, przynajmniej dla początkującego. Kiedyś tak próbowałem zrobić, no i nie dość że nie mogłem znaleźć dokładnie takich elementów jak trzeba, to jeszcze źle wykonałem płytkę. Także na początek lepiej zdać się na przygotowane kity :wink:
Ostatnio zmieniony sobota 30 sty 2010, 00:05 przez Volt, łącznie zmieniany 1 raz.
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Znalazłem roczniki 2005,6,8,9 Elektroniki dla wszystkich w pdfach. Ciekawa lektura.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

lennin, podzielisz się linkiem? Ja kiedyś szukałem ale nieskutecznie widać.
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
ixjakub
Posty: 131
Rejestracja: piątek 28 lis 2008, 23:32
Lokalizacja: Polska

Post autor: ixjakub »

Tu:

Kod: Zaznacz cały

http://chomikuj.pl/zxpro/*e2*82*aa+Elektronika/*2b+Czasopisma+*2b 
Roczniki 2002 - 2009. I inne ciekawe publikacje. Albo tu:
http://peb.pl/gazety-i-czasopisma/131927-rapidshare-elektronika-dla-wszystkich-roczniki-1996-a.html
Roczniki 1996-2001. :-) Ale na papierze dużo wygodniej się czyta. :wink:
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Na PW podam zainteresowanym.

X chomikiem będzie podobnie jak z jednym polskim serwisem podobnym ;) Za dużo tam warezu, w końcu sie ktoś przyczepi i zamkną wszystko....
Ostatnio zmieniony sobota 30 sty 2010, 16:26 przez lennin, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
ODPOWIEDZ