Ultrafire UF-H2B

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
atomic
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek 07 wrz 2009, 09:31
Lokalizacja: Poznań

Ultrafire UF-H2B

Post autor: atomic »

Witam,
jakiś czas temu zaciekawił mnie temat latarek kątowych. Postanowiłem zakupić ojcu na prezent gwiazdkowy maleńką przedstawicielkę tego gatunku. I oto wczoraj wpadła mi w ręce zamówiona na kaidomain.com Ultrafire UF-H2B.
http://www.kaidomain.com/ProductDetails ... ctId=10707
Obrazek
Wybór padł na H2B z uwagi na zasilanie AA, uniwersalność (czołówka, do ręki, sama stoi, trzyma się stalowych elementów), możliwość płynnej regulacji mocy. Generalnie spełniła oczekiwania, jednak po obcowaniu z latarkami na 18650 wydaje mi się mała, aż za mała, jednak może być to zaletą po założeniu na czoło. Magnetyczny tailcap trzyma się metalowych elementów całkiem mocno, wystarczająco aby utrzymać ją w na pionowej powierzchni. Zmierzony prąd z ogniwa w trybie maksymalnym na świeżym eneloopie: 1,2 A. Prąd można ograniczyć poprzez dłuższe przyciśnięcie wyłącznika do ok. 40 mA w najniższym trybie.

Niestety, potwierdziły się moje obawy co do konsumpcji mocy w stanie czuwania. Przed zakupem czytałem w sieci na ten temat. Pewien użytkownik forum porównał UF-H2 z UF-H3 i stwierdził, że H2 generuje błysk po włożeniu baterii oraz że ma inną konstrukcję wyłącznika. W H3 błysku nie odnotował. LINK
I have now been living with the UF-H2 and UF-H3 for a few months. I initally noticed that when fitting the battery into the H2 it gives a little flash, but the H3 does not. The H2 switch is different to the H3 switch which has a much more positive click.

The battery in the H2 seems to self discharge after a few weeks even when not used at all whereas the H3 does not (though it might take a year to slowly discharge a 18650) This and the fact that the H2 has that little flash when a battery is fitted leads me to think that the H2 switch is not a full off switch, but is a momentary switch telling a standby circuit to turn on the light. I can't measure the standby current, but as good as this little torch is, if you are not using it every day you will need to keep the battery out of it (or maybe unscrew the battery cap a few turns) to prevent you from finding a dead battery when you need it to work.

I have also tried it on a 14500. Being a full flood light, it is very hard to tell if it is brighter as I only have one and can't do a side by side test. I think it is brighter though and if I have time I might do some photos with fixed exposures to see if it shows a difference.

The H3 I have to say is really great and is awesomely bright when you are out at night. The headband works perfectly making for a fantastic headlight. For me it would be better if it had some quickly accessible fixed output levels rather than starting on full brightness and taking two seconds to even start dimming. It is very hard to catch the lowest brightness level.
Niestety H2B nie różni się pod tym względem od H2. Również błyska po włożeniu baterii, stąd można było podejrzewać, że wchodzi w tryb stand-by. I rzeczywiście: zmierzony prąd w stanie czuwania wynosi 4,4 mA. Wynika z tego, że lampka wyczerpie całkowicie świeżego eneloopa po ok. 19 dniach czuwania.

Pewnym obejściem problemu może być wyłączenie lampki poprzez lekkie odkręcenie (wystarczy jeden obrót) nakrętki. Umieszczony w niej magnes odciągnie bateryjkę od styku dodatniego i przerwie obwód. Spowoduje to konieczność dokręcenia nakrętki przed ponownym włączeniem lampki ale z pewnością jest mniej uciążliwe od całkowitego wyjęcia ogniwa.

Podsumowanie:
+ bardzo lekka
+ łatwo dostępne zasilanie AA
+ płynna regulacja mocy
+ pamięć ustawienia mocy
+ mocny magnes w nakrętce (tailcap)
+ sporo światła jak na diodę Q5
+ sama stoi np. na stole
+ porządne pudełko - nadaje się na prezent
- pobór energii podczas czuwania (trzeba lekko odkręcić nakrętkę żeby uniknąć całkowitego rozładowania ogniwa)
- głowica i nakrętka plastikowa (nie wiadomo jak z odprowadzaniem ciepła w najwyższym trybie)
- niepotrzebny tryb SOS

Cena $31,66
Zakup dobry, jednakże rozstanę się z nią bez żalu, dla siebie wybrałbym raczej UF-H3 (większa i prawdopodobnie nie pobiera energii w stanie czuwania (jednak nie ma na to pomiarów)).
Awatar użytkownika
clorox
Posty: 230
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 19:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: clorox »

Dodam moje subiektywne odczucia:

W zasadzie takie jak w recenzji wyżej z wyjątkiem magnesu.

+Można zasilać z 14500
+Klips

- Bateria włożona do tuby grzechocze. Pomogło oklejenie tuby od środka taśmą.

- Słaby magnes. edit: okazało się, że żółci bracia troszkę źle złożyli dupkę. Po poprawce magnes trzyma jak trzeba.

- Dość twardy włącznik. jest to niewygodne szczególnie przy regulacji jasności
- Regulacja jasności za szybko przelatuje przez najciemniejszy poziom - ciężko trafić
- Kiepskie rozwiązanie mocowania na opasce (ale jest)

Ogólnie świetny stosunek jakości do ceny jak na budżetową wersję Zebry (połowa ceny). Świetna do czytania i do robót "bliskiego zasięgu". Szkoda tylko, że nie ma wersji z ciepłym tintem.

[ Dodano: 21 Listopad 2010, 17:48 ]
Postanowiłem wymienić diodę na cieplejszą i rozdłubałem lampkę.
Chłodzenie diody to kawałek aluminium, który jest wsadzony na fujika pomiędzy diodę a obudowę. :mrgreen:

Obrazek
clorox
bartolas
Posty: 10
Rejestracja: sobota 15 mar 2008, 11:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: bartolas »

a ja myślałem ze na serii "H" sie skończy :grin:
roko
Posty: 8
Rejestracja: środa 08 sie 2012, 10:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: roko »

Pozwolę sobie odkopać.
W trybie maksymalnym ma 230 lm, a ile ma w minimalnym?
Znalazłem tutaj wersję z diodą R5 http://www.ebay.pl/itm/Ultrafire-XP-G-R ... 3f0c02c534
Czy jest lepsza od Q5?
Jak się sprawuje ta opaska na głowę jak i samo mocowanie latarki do niej, da się to wszystko w miarę wygodnie używać?
ODPOWIEDZ