Maluszek z trybami

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Maluszek z trybami

Post autor: Pyra »

Witam
W związku z tym, że wszyscy poszli w XM-L, SST (autor też ;) ) tak więc postanowiłem przejść do skali mikro. Na warsztat poszedł właśnie otrzymany Tank 007 TK-703.
Pomiary driverka wykazały prąd w diodę na poziomie 330mA.
Jak wygląda Tank każdy wie a jeśli nie wie, to proszę:
Obrazek
Obrazek
Jak wiadomo, jest to latarka jedno trybowa, tak więc postanowiłem zwiększyć jej użyteczność.
Obrazek
Stary driverek zamontowany w minipigule, wykręca się stosunkowo prosto dzięki dwóm metalizowanym otworom sporej średnicy.
Obrazek
Dioda XR-E przylutowana do 12mm MCPCB. Kabelki zasilające są tak krótkie, że diody nie da się podnieść nawet o milimetr.
Obrazek
Niestety po odlutowaniu kabelków poznajemy nagą prawdę, chłodzenie nie jest tu dobre, gdyż płytka opiera się tylko na krawędziach mosiężnej piguły.
Driverek mocowany jest do piguły jakimś lekko elastycznym klejem, który przy odrobinie samozaparcia można wydłubać. Następnie przy pomocy małego wkrętaka i jeszcze mniejszego młotka można płytkę sterownika wybić na zewnątrz.
Obrazek.
Należy tu zachować szczególną ostrożność, gdyż minus jest przylutowany kawałkiem kabelka od wewnątrz do piguły, a cewka przetwornicy niemal opiera się o ściankę.
Obrazek
Nowy sterownik to AK 007 3 mode 1,5V. Składa się z dwóch płytek przy czym jedna jest przetwornicą, a druga, oparta o PICa i mosfeta SOT-23, właściwym sterownikiem.
Mimo "dedykowalności" nie jest tak różowo.
Obrazek
Jak widać jest dłuższy niż piguła, nawet druciki polutowane na przelot, wystają poza obrys brzegu na którym opiera się LED.
Obrazek
W związku z powyższym zastosowałem podkładkę wykonaną z drutu miedzianego Φ 0,5mm w związku z tym:
Obrazek
driverek nieco wystaje, polutowanie go bezpośrednio do krawędzi piguły stało się więc niemożliwe. Zastosowałem więc "wybieg taktyczny" w postaci odcinka kynaru średnicy 0,4mm, który został włożony w jeden z metalizowanych otworów i stanowi rodzaj mostka i bazy do polutowania minusa.
Obrazek
Po skróceniu przewodów zasilających (trzeba je tez trochę przelutować na płytce sterownika, aby wychodziły po przeciwnych stronach) do niezbędnego minimum, piguła jest gotowa. Aha jeszcze drobiazg w postaci pasty termo. ;)
Obrazek
Całość po wkręceniu w głowicę mieści się idealnie, nie ma żadnych problemów z dokręceniem reszty korpusu.

Zgodnie z oczekiwaniami, latareczka zyskała trzy tryby, tj.:
HI - 350mA
low - 66mA
Strobo 9Hz
Latarka startuje zawsze z max, chyba, że wyłącznie było krótsze niż około 1 minuta, wtedy włącza się w trybie następnym.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony środa 09 lut 2011, 08:18 przez Pyra, łącznie zmieniany 1 raz.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Gratulacje Pyra udanego przeszczepu.
Prawda, że taki "dłubanie" poprawia człowiekowi nastrój?
Ja wczoraj również walczyłem z jedną latarką. Jutro podrzucę zdjęcia.
Wracając do tematu. Widzę, że wiele się zmieniło w konstrukcji piguły.
Gdy ja zmawiałem tego tanka, to piguła była z cienkiej blaszki alumioniowej, a raczej otwartego od strony drivera walca.
Przynajmniej dioda od spodu nie miała dziury, ale prawie zerowy styk z resztą body..
Pyra, z ostatnich moich pomiarów wynika, że dla takich prądów piguła z dziurą jest wystarczająca,
jeśli ja odpowiednio przygotujesz. Pasta na kantach, na których opiera się dioda i na gwincie.
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

DNF pisze:Prawda, że taki "dłubanie" poprawia człowiekowi nastrój?
Szczególnie, że dzisiaj byłem u "zembologa" na wyrwanie prawej dolnej 5-tki :-(
A to taki "mod na jeden wieczór" ;)
DNF pisze: Pasta na kantach, na których opiera się dioda i na gwincie.
Tak też zrobiłem, dodatkowo w chłodzeniu LEDa pomaga reflektor, który bezpośrednio styka się z metalowym pierścieniem LEDa.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

uwielbiam świecące mikrusy :mrgreen:
Pyra, nie postarałeś się, mogłeś tam wsadzić Attiny ze swoim sofcikiem :razz: Akcelerometr, bulgulator deszyfratorowy i yellowtootha wyjątkowo podaruję ;-). Za mała zakrętka :mrgreen:
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Calineczka pisze:Akcelerometr, bulgulator deszyfratorowy i yellowtootha wyjątkowo podaruję
He he :mrgreen: a możesz wyjaśnić co to ? Ale żarty żartami , ale driver z akcelerometrem mógłby być hitem nie tylko tego forum , był już taki pomysł chyba na forum ale nikt nie podjął tematu . Ja chętnie bym się dołączył do projektu i pomógł :)
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Calineczka pisze: Pyra, nie postarałeś się, mogłeś tam wsadzić Attiny ze swoim sofcikiem :razz:
Może "next time", dziś to miał być "expres mod" dla leniwych ;)

Pozdrawiam

PS: Akcelerometr, fajna rzecz, ale w tym magu denerwuje mnie konieczność trzymania latarki poziomo i dość precyzyjne ustawienie na właściwy tryb.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ