imax B6, niestabilny odczyt napięcia

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

imax B6, niestabilny odczyt napięcia

Post autor: maciex93 »

Witam, na wstępie chciałbym się przywitać z szanownymi forumowiczami.

Przechodząc do sedna tematu, mam problem z nowo nabytą ładowarką imax B6. Jest to klon/podróbka prosto z chin. Dokładnie rozchodzi się o to, że ładowarka wyświetla napięcie na akumulatorze/pakiecie napięcie bardzo niestabilnie. Wahania są około +/- 0,3v przez co ładowarka jest prawie całkowicie bezużyteczna. Tutaj film co by zobrazować problem: http://www.youtube.com/watch?v=lD16AtWSWOw tutaj 2 link porównanie z woltomierzem na zaciskach akumulatora: http://www.youtube.com/watch?v=4cirKTbZDcI

Podczas ładowania wchodząc w menu można zobaczyć aktualne napięcie zasilania ładowarki i tu również napięcie jest pokazywane niestabilnie.

Wykluczyć mogę wpływ zasilania. Testowałem na 2 zasilaczach stabilizowanych, jednym niestabilizowanym oraz z pakietu akku. Zawsze ten sam wynik.

W internecie na różnych forach nie znalazłem podobnego przypadku(a może źle dobrałem zapytanie w google).

Ładowarkę rozebrałem, obejrzałem nie doszukałem się przerwanych ścieżek, spalonych elementów. Nawet luty dobre jak na chińczyków.

Dodałem pojemności w zasilaniu, bez efektu, no to szukamy dalej.

W mikrokontrolerach nie mam żadnego doświadczenia, ale znalazłem coś o przetworniku ADC, jego złe zasilanie (albo ogólnie procesora) może powodować takie błędne odczyty.
Przylutowałem więc kondensator 100n bezpośrednio do wyprowadzeń Vcc i gnd, niestety bez efektu, potem próbowałem pomiędzy wyprowadzenia nazwane w atmedze32 ADC0-7 a masę, również nic.
No i w tym momencie moje pomysły(wiedza? ;) ) się skonczyły.

Proszę o pomoc, wskazówki? Podpowiedzi.
Nadmienię że mam oscyloskop, jak będzie trzeba coś pomierzyć to nie ma problemu.

Pozdrawiam Maciej.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

maciex93, witaj.
Próbowałeś znaleźć jakiś schemat w internecie? Coś mi się po głowie kołacze, że był...
Wydedukowałeś, co produkuje tam napięcie odniesienia? Sprawdziłeś jego stabilność?
Proponuję też wyczyścić płytkę bo widzę sporo pozostałości po lutowaniu...
Awatar użytkownika
fredek
Posty: 372
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2010, 13:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fredek »

Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

fredek, dzięki :-)
Koło Atmegi masz na schemacie TL431 -to on produkuje napięcie odniesienia. Zobacz, jak ono się zachowuje. Sprawdź też nap. zasilające Atmegę. Możesz też próbować temperaturowo szukać wrażliwego obszaru, odczytywać napięcie i jednocześnie zamrażaczem w sprayu mrozić obszarowo PCB, ew. podgrzewać poszczególne elementy dotykając ich końcówek gorącym grotem. Ostrożnie-pracujesz pod napięciem, mam na myśli nie zwieraj niczego....

p.s. na widok napisu "muzyka" na schemacie uśmiechnąłem się :mrgreen:
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Schematy mam, oba ruskie ;). Według nich pin atmegi AREF powinien być podłączony do napięcia 2,5V dawanego przez TL431. Na płytce znalazłem TL431 a obok niego puste miejsce na wlutowanie kondensatora, prawdopodobnie filtrującego. Niewiele zastanawiając się wlutowałem kondensator 3300uF w to miejsce i mamy poprawę zmieniają się tylko setne części wolta w zakresie np: 1,28 do 1,31. Czyli wychodziło by ze to jest jakieś tam napięcie odniesienia. Piszę jakieś tam bo na nodze AREF atmegi nie ma żadnego napięcia. A z tego tl'a wychodzi 2,47V.
"pobawię" się jeszcze w obrębie tedo tl431, może go wylutuję i podłącze przez jakiś mały dławik? zobaczymy.

Maciej
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
maciex93 pisze:Na płytce znalazłem TL431 a obok niego puste miejsce na wlutowanie kondensatora, prawdopodobnie filtrującego. Niewiele zastanawiając się wlutowałem kondensator 3300uF w to miejsce i mamy poprawę
Taki kondensator jest aż nadto jednak..... przydał by się tam mniejszy ceramiczny. Chodzi o to, że układ może wpadać w oscylacje o dość wysokich częstotliwościach i kolejne pomiary wypadają w przypadkowych miejscach przebiegu, stąd pływanie.
TL431 powinien w takim układzie stabilizować 2,45V jednak rozrzut parametrów powoduje małe rozbieżności jak np. Twoje 2,47V

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Tak wiem że za duży ale chwilowo mam problem z dostępem do moich zapasów, tak więc korzystałem z tego co miałem pod ręką. Na pewno go zmienię na mniejszy, planuję również dodać kondensatory ceramiczne (jakieś 100n) na nogach zasilających atmegę.

@@@ EDIT:

Zgodnie z tym co pisałem wcześniej zamieniłem ten przesadnie duży kondensator na mniejszy, 10V i 1000uF i dodatkowo z nim równolegle 100n ceramiczny. Również 100n dodałem przy kondensatorze prawdopodobnie stabilizującym 5V i jeszcze dodatkowe 100n równolegle do kondensatora obok którego był napis ADC.
Teraz wynik jest jak skała ;)
Martwi mnie jeszcze tylko 1 rzecz, a mianowicie prąd rozładowywania który niezależnie od nastawionego wynosi 0,2A. Wiem że w ładowarce nie można przekroczyć 5W przy rozładowywaniu( i ładowarka prawdopodobnie ten prąd ogranicza) ale np teraz 0,2A*8,68V=1,736W. Na 99% nie wynika to z temperatury tych 2 tranzystorów przylutowanych od tyłu do pcb, bo nałożyłem na nie pastę termo. i przykręciłem do obudowy przez podkładki izolujące, tak więc mają gdzie te ciepełko oddawać i nie wiszą w powietrzu jak na początku.
Gdyby ktoś miał jakieś pomysły, sugestie co do tego prądu to proszę napisać. A jeżeli nic z tym nie da rady zrobić to nic, przeboleje, właśnie buduję sobie sztuczne obciążenie regulowane tak do 10-15A

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

maciex93, musisz zatem posprawdzać wszystko w układzie pomiaru prądu.
Akkus jest rozładowywany przez VT4 i R22/R23 z tego co widzę.Prąd mierzony przez U2B i okoliczne elementy. Wynik na procesor (ADC3)
ODPOWIEDZ