Recenzja Romisen RC-C8

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
zennez
Posty: 114
Rejestracja: piątek 16 gru 2011, 23:57
Lokalizacja: Zgora

Recenzja Romisen RC-C8

Post autor: zennez »

Jakiś czas temu ukradziono mi latarkę na 2 baterie r20! Miałem jednak w pamięci, aby kupić coś na ledach. Ilość pieniędzy jaką mogłem przeznaczyć to było maksymalnie 100 zł. Zastanawiałem się nad kilkoma modelami i bez pomocy forumowiczów wybrałem RC-C8.


Wygląd.
Ogólnie bardzo ładny, wyróżniający się trochę budową, pomarańczowym pierścieniem i czymś na wzór radiatora na głowicy. Wszystko to w dość matowej anodyzacji stopnia pierwszego.
Latarka posiada lekko schowany włącznik (na styl l2p), jednak nie na tyle, aby można postawić latarkę pionowo głowicą w górę.

Wykonanie
Mamy tutaj, standardową dla tej firmy jakość wykonania, nie ma chińskiej tandety, ale żaden element nie przebija się poza poprawność.
Obudowa jest wykonana bez żadnych odprysków i dobrze odlana. Nie poddała się, póki co, dwóm upadkom. Gwinty chodzą gładko. Najgorszą częścią jest plastikowa soczewka, która powoduje i duże straty, i wymaga specjalnej troski o latarkę od użytkownika. Wyłącznik reverse.
Sercem całego sprzętu jest dioda q5. Zasilana z 2x cr123, lub 18650, lub 3xAAA

Wrażenia użytkowe
Ogólnie mamy około 90lm światła, co nie jest ilością dużą, ale pamiętajmy, że jest to w zakresie najczęściej używanych mocy latarek przez większość światełkowiczy. Do tego 3 tryby. 100% 50% i Strobo. Ostatnie dwa niepotrzebne.
Dioda daje mało przyjemne, niebieskawo-fioletowe światło. Jednak uwidacznia się to znacząco tylko na białych obiektach, w terenie natomiast to wrażenie zanika, ale nie w 100%, w terenie odczuwamy zimną barwę światła, bez fioletu. Skupienie wiązki możemy regulować obrotem głowicy, między największym skupieniem, a najmniejszym są, aż cztery obroty! Jak to bywa w tego typu konstrukcjach straty na optyce są duże, co pokazuję na zdjęciach.
Najczęściej używałem trybu full Flood i ten sprawdza się znakomicie w lesie, czy kiedy chcemy oświetlić duży obszar z małej odległości.
Przy lekkim skupieniu mocno zawijają nam się brzegi spota z widocznym rozszczepieniem światła.
Średnie jest nieco kwadratowe, ale jednolite, natomiast maks jest totalnie niezdatny do użycia.
Niestety specjaliści z romisen zafundowali nam tragiczny sterownik, o którym można powiedzieć, że nie posiada pamięci, jak i ją posiada. Mianowicie, latarka po wyłączeniu zawsze włącza się w następnym trybie! Przez 99% czasu używałem w niej trybu 100%, co oznacza, że przed jej wyłączeniem musiałem ją niepotrzebnie „wyklikać” do Strobo, aby móc włączyć ją w pełni mocy. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie jednego trybu 100%, bo taka zabawa niepotrzebnie męczy użytkownika.

Suma
Ogólnie sprawuje się dobrze. Posiada rewelacyjny tryb Flood, jednak przez beznadziejny sterownik latarka zapewne wyląduje w samochodzie, lub szafie jako awaryjna, albo na specjalne okazje gdzie trzeba oświetlać jakąś pracę z bliska na sporej powierzchni. Rodzaj zasilania na to pozwala i możemy mieć latarkę głównie jako awaryjną.
W tej klasie polecam jednak wybrać RC-29, która ma tylko jeden tryb, a na dodatek jest tańsza.

Zdjęcia


Obrazek
Maksymalnie rozproszona wiązka. Efektywne światło daje tylko ten ostatni okrąg (dalej tak samo), reszta to straty.
Obrazek
Wiązka delikatnie skupiona. Straty w rzeczywistości są dużo większe.
Obrazek
Taka sama wiązka. Widzimy jak zawija się od zewnętrznej strony, oraz rozszczepienie.
Obrazek
Mocno skupiona, ale nie maksymalnie, ogromne straty, na oko powyżej 30% mocy
Obrazek
Ta sama wiązka. Dioda delikatnie się odbija. W terenie jest to niewidoczne. Spot jest lekko kwadratowy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 09 kwie 2012, 20:45 przez zennez, łącznie zmieniany 10 razy.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Dzięki za reckę, całkiem ciekawa i rzeczowa. Czekamy jeszcze na fotki, które obiecałeś :wink:
Ja może dorzucę kilka słów od siebie.
Sterownik jak i diodę można wymienić, do tego nowy włącznik i masz super światełko :mrgreen:
Przerabiałem coś podobnego konstrukcyjnie, na pokładzie XML + 8*AMC + nowy włącznik no i pazurek był :)
Jeśli chodzi o RC-29 to lampka fajna do kieszeni jeśli ktoś lubi zoomy.
Sterownik na pokładzie jest więcej niż zacny, jeśli wrzucimy tam diodę z niskim Vf to jest super.
Prawie 1A w diodę z 1xAA to już coś :wink: warunkiem jest nowy włącznik, ale bez dorabiania dupki się RACZEJ nie obejdzie..
Pozdrawiam
DNF
zennez
Posty: 114
Rejestracja: piątek 16 gru 2011, 23:57
Lokalizacja: Zgora

Post autor: zennez »

Tak, wymiana jest możliwa.
Wchodzą wszystkie popularne sterowniki np. ten grega. Po lekkim zeszlifowaniu piguły, upchniemy diodę na starze.
Jednak starałem się ocenić ją jako produkt końcowy, a nie pośredni.

edit: Recenzję mocno okroiłem, bo bałem się o długość, teraz patrzę, że niepotrzebnie.
wkliw
Posty: 392
Rejestracja: środa 26 lis 2008, 20:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: wkliw »

To ja też coś dodam jako posiadacz tego sprzętu.
Nie wiem czy jest to normą ale moja latarka posiadała diodę ochydnie zalatującą kolorem niebieskim. Zamiast tego badziewia zamontowałem xp-g na starze o barwie ciepłej. Sterownik pozostał fabryczny fakt szału niema ale przy niskim Vf jakie ma xpg mamy około 0.8 A w diodę. Fakt soczewka jest beznadziejna powłoka też to najlepszych nie należy bo ściera się dość szybko. Ale ogólnie jestem zadowolony. Szukam tylko soczewki na podmiankę myślę dopasować coś z fotograficznych z jakiegoś starego obiektywu.
Mag 5D sst50 / romisen RC-C8 mod xpg / romisen RC-A4 / TIROSS mod xpg + regina /wydumka 2x18650+ XM-L + ref SMO // Mag Solitaire nichia 5mm / UniqueFire UF-DT1 Mod XM-l / "coś" 2x 16340 z xre q5 i refem SMO /UltraFire WF-501B xpg + ref SMO
zennez
Posty: 114
Rejestracja: piątek 16 gru 2011, 23:57
Lokalizacja: Zgora

Post autor: zennez »

Zapomniałem o tym.
zennez pisze:Dioda daje mało przyjemne, niebieskawo-fioletowe światło. Jednak uwidacznia się to znacząco tylko na białych obiektach, w terenie natomiast to wrażenie zanika, ale nie w 100%
tekst dodany


wkliw też masz tak zrąbane przełączanie trybów?
wkliw
Posty: 392
Rejestracja: środa 26 lis 2008, 20:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: wkliw »

tryby dokładnie tak samo mnie denerwują.
Myślę na zmianą sterownika ale to w przyszłości. Teraz powstają 2 inne latarki więcej będzie niedługo na forum
Mag 5D sst50 / romisen RC-C8 mod xpg / romisen RC-A4 / TIROSS mod xpg + regina /wydumka 2x18650+ XM-L + ref SMO // Mag Solitaire nichia 5mm / UniqueFire UF-DT1 Mod XM-l / "coś" 2x 16340 z xre q5 i refem SMO /UltraFire WF-501B xpg + ref SMO
ODPOWIEDZ