CatEye HL-EL500 / HL-EL530

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
shreq79
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 04 wrz 2008, 08:28
Lokalizacja: Tychy

Post autor: shreq79 »

Witam. A ja mam pytanie bo mam wlasnie model 500 i nie podoba mi sie ten snop swiatla ktory pada na droge - ma ksztalt znaku batmana:) wczoraj jak wracalem do domu to postanowilem sobie ze poszukam czy da sie wymienic leda i trafilem miedzy innymi na Wasza stronke. Jest moze ktos tutaj na forum kto przerabial 500 na lepsza diode i jest mi w stanie pomoc? czy w ogole da sie wyciagnac ta plytke ze stara dioda? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Oto zawartość lampki CatEye HL-EL500 i HL-EL530 :
Obrazek

Emiter jest zamocowany przy pomocy plastikowego holdera przykręconego do płytki alu, na pcb 3 rezystory połączone równolegle - prąd zasilania leda to ok. 230mA.

Aby dostać się od środka należy lampkę rozłupać w miejscu połączenia 2 części głowicy :
Obrazek
Najlepiej zrobić to w miejscu zasłoniętym przez obudowę - będzie to bardziej estetycznie wyglądało. Do rozłupywania najlepiej zastosować szpiczasty i w miarę ostry nóż - w niektórych wypadkach zdażają się przypadki pęknięcia obudowy pod kątem a nie wzdłuż spawu (to ryzyko trzeba sobie wkalkulować :mrgreen: ).

Do klejenia stosuje się generalnie klej typu superglue - ale nie należy z nim przesadzać, silikonowe pokrycie chipa ledów SSC słabo znosi opary cyjanów i może zmatowieć.
Obrazek

Dla extremalistów można tam także wcisnąć coś większego niż P4 ale elektronika lampki tego niestety nie przetrzyma...
Obrazek

Po wymianie emitera z Luxeona na SSC P4 bin U uzyskujemy znaczny przyrost ilości światła :
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

No proszę, konkretniej chyba nie można było...ja bym kliknął "pomógł" ... :wink:
shreq79
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 04 wrz 2008, 08:28
Lokalizacja: Tychy

Post autor: shreq79 »

Dominik dziekuje slicznie za wyczerpujaca odpowiedz i pomoc... w ten weekend zabieram sie do pracy :) a tak jeszcze nadmieniajac po wymianie na SSC P4 bin U bardzo spada zywotnosc baterii??
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Nie, bo prąd nie zasilania ze względu na zmianę napięcia przewodzenia leda nie zmienia się o więcej jak 10%.
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
roolez
Posty: 1
Rejestracja: sobota 24 paź 2009, 08:10
Lokalizacja: Amy

Post autor: roolez »

Witam serdecznie wszystkich światłomaniaków!

Pozwoliłem sobie odgrzać stary temat, bo chciałbym zmodować swoją HL EL 530 a nie bardzo wiem, gdzie kupić emiter SSC P4 bin U - tu właśnie polecany. Niby znalazłem jakiś sklep, ale szczegółowy opis mi nie pasuje a elektronika to nie jest moją mocną stroną...
Może polecicie jakiś, najlepiej ze wskazaniem dokładnego modelu diody, który pasuje do w/w lampki.
Czy sama wymiana diody polega na przelutowaniu, czy dociśnięciu/dokręceniu; na co zwrócić szczgólniejszą uwagę,gdy juz uda mi się rozłupać latarkę?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

www.sensu.pl W42180 Rank U
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
ODPOWIEDZ