Dynamo a lampka na Cree

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
gruby
Posty: 113
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 09:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: gruby »

Jeśli ma to być dioda do prądnicy na 0,5A to pozostaje ci tylko XPE/XBD. Ona jest na 1A więc ze sporym zapasem, który jest konieczny. Czerwona obowiązkowo bo ma niższe napięcie to zawsze masz już odpowiedni kolor.

Jak szukać? Zajrzyj do not katalogowych. W charakterystyce strumienia (flux characteristics) będziesz miał rodzaje diod. Dla czerwonych wygląda to tak:

XPE - od 46lm do 74lm
XPE2 - od 57lm do 74lm
XBD - od 57lm do 67lm

Do każdej diody masz oznaczenie, które odpowiada strumieniowi. Jak widzisz możesz kupić najciemniejszą XPE. Jednak sadze, że może to być kłopotliwe szczególnie jeśli chcesz od razu na mcpcb. Proponuję nie kombinować i nie przejmować się jasnością. Dobierzesz odpowiedni szerokokątny reflektor i naprawdę nie będzie to zbyt mocna lampka.
cioran
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 17 gru 2013, 00:11
Lokalizacja: Cz-wa

MC-E w układzie Pilom nr 12

Post autor: cioran »

Witam. Zrobiłem układ 12 Piloma z diodą MC-E. Są pewne problemy, dioda czasem nagle umiera i koniec światła. A potem znów działa. Znalazłem jeden zimny lut (na złączach wtykowych, takich jak w zasilaczach) i pewnie jeszcze jakiś problem stykowy się okaże. Układ działał lepiej na stole - koło z prądnicą w imadle. W terenie jakieś drgania muszą chyba przeszkadzać mechanicznie ciągłości połączeń. No ale główny problem polega na tym, że wybierając diodę MC-E celowałem w ok. 2000 lumenów - wg charakterystyki diody 430 lum/chip *4 chipy *0.86 (wsp. dla temp. 85st.C) * 1.35 (wsp. dla prądu 0.5A, bo te 430 miało być przy 0.35A). A tymczasem dioda świeci jakby miała łącznie ze 400 lum. Porównuję to na oko z latarką Convoy M2 na 1xXML-2 T6 i nie wiem co jest nie tak. Oczywiście lampka oślepia mocno, ale naprzeciw Convoya w trybie full, który ma ok. 970 lum to sporo mniej, a wydawało się, że światła będzie 2x więcej. Czy ja źle rozumiem parametry diody, i te 430 lum to może wszystkie 4 chipy łącznie mają ? Na razie lampka jest bez optyki (zaklejona szybką), więc trochę światła ucieka na boki, ale chyba nie 3/4 całości ? Dodam jeszcze, że nie udało mi się nigdy zapalić tej diody sygnalizacji przełączenia podwajacz/prostownik. Dawałem jakieś różne diody z szuflady, ale żadna widać nie miała dość niskiego VF. Nie paliły nawet przy zwieraniu nóżek 5-8 na LM2907. Natomiast po dołożeniu dodatkowego tranzystora i wysterowaniu diody prądem kolektora to już owszem. W podwajaczu dałem elektrolity 470mikro low ESR, ale na 50V. W specyfikacji BOM jest dla C3 i C4 minimum 63V - czy to może być przyczyna, że lampka czasem nagle gaśnie ?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

2000 lumenów z wszystkich 4 struktur przy max prądzie.Tyle z dynama nie uzyskasz.
ILPT
cioran
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 17 gru 2013, 00:11
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: cioran »

Nie uzyskuję, ale gdzie jest problem ? Katalogowo przy 0.5A powinno być, a tyle płynie, bo mierzyłem. Co do nagłego zamierania lampki, to problem już nieaktualny. Zmieniłem kondensatory na kloce 100V i wczoraj w lesie ani raz się nie wyłączyło.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

0,5A przy jakim napięciu?
cioran
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 17 gru 2013, 00:11
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: cioran »

Przy ok. 12-13V, czyli 6...6,5W - to tak przy machnięciu kołem ręką (pomiar nie jest dokładny, sprawdzę jeszcze raz), tyle że podczas szybszej jazdy jakoś wyraźnie jasność już nie wzrasta. Sądziłem, że jeśli napięcie jest za małe, to nie wymusi w diodach 0.5A. Na napięcie nie mam przecież wpływu. Czyli jakaś inna dioda o niższym VF byłaby by jaśniejsza w połączeniu z dynamem? Mam SHIMANO DH-3D32 3W.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
cioran pisze: to nie wymusi w diodach 0.5A.
Ale przez diody nie powinno tyle płynąć, bo to jest prąd znamionowy dynama, więc po wyprostowaniu będzie około 0,35A.
Prąd, po dojściu do parametrów znamionowych, nie będzie już wzrastał, niezależnie od prędkości.
Który prąd mierzyłeś?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Przy XM-L2 z 10W, możesz się spodziewać mniej niż 1000lm. 2000lm na dynamie nie będziesz miał.
cioran
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 17 gru 2013, 00:11
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: cioran »

Mierzyłem prąd DC w diodzie, ale mam taki przyrząd, że nawet się nie będę wychylał (10zł). Dopiero na dniach chcę kupić coś w rodzaju UT-139C. Ale konkluzja, Panowie. Ile lumenów powinno się wycisnąć z MC-E przy 0.5A z DH3D32 ? Czy tyle płynie, czy nie, to zmierzę lepszym miernikiem, jak dojedzie.
cioran
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 17 gru 2013, 00:11
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: cioran »

XM-L2 to wcale nie kalkulowałem, myślałem, że tego się nie da napędzić z dynama, bo w mojej latarce Convoy to wciąga 3A na full.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

cioran pisze:Ile lumenów powinno się wycisnąć z MC-E przy 0.5A
Jeśli struktury diody będą połączone równolegle będziesz miał 145lm a jak szeregowo to 500lm.
cioran pisze:Czyli jakaś inna dioda o niższym VF byłaby by jaśniejsza w połączeniu z dynamem? Mam SHIMANO DH-3D32 3W.
MT-G2/XHP70/XHP50 ...
cioran
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 17 gru 2013, 00:11
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: cioran »

Pomiary przy ręcznym kręceniu kołem (licznik pokazuje ok. 15...17km/h): napięcie nie przekracza 12.3V , prąd do 0.54A, czyli moc około 6.6W. Niech się ten mój szajs-miernik myli nawet o 10% (w górę), to i tak w diodach płynie 0.49A, a nie jak jeden z kolegów pisał 0.35A. W dokumentacji MC-E stoi, że typowe VF przy 0.35A to 3.1V na chip, czyli dioda wciąga łącznie ~4W przy 0.35A. Stąd te katalogowe 430 lm to musi być z całej diody, a nie z każdego chipa, jak myślałem. No i na tyle wygląda mój efekt oświetleniowy. A więc źle wybrałem diodę. Zanim kupię kilka niepotrzebnych diod zapytam jeszcze raz czym wycisnąć ponad 1000 lm z dynama? Diodę XHP50 to nawet rozważałem, ale wydaje mi się , że ona nie daje dużo więcej światła - 840lm*0.75(wsp. dla 0.5A)=630lm. Nie o to mi chodzi, choć pewnie różnica będzie zauważalna. XHP70 to już lepiej, 1590lm*0.5(wsp. dla 0.5A)=795lm, prawie dobrze, ale obie te XHP pobiorą ok. 5.5W przy 0.5A (tak przynajmniej wynika z ich ch-k I/U). Z sugerowanych przez ElSora najciekawsza wydaje mi się dioda MT-G2 na 36V - strumień 750*2.12(wsp. dla 0.45A)=1590lm. Pobierana moc wydaje się wiarygodna 36.7*0.45=16.5W. Nie myślałem o tak wielkich napięciach, ale chyba nie ma innej drogi by przebić barierę 1000lm. Tu jednak pojawia się problem z tym układem nr 12 Piloma. Konwerter f2U LM2907 ma zasilanie do 28V i nie wiem czy przeżyje te +8V. A bez niego po ruszeniu rowerem z miejsca może być długo ciemno. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z zasilaniem diod tak wielkich napięć z dynama? Może jest jakiś HV zamiennik LM2907? Jest jeszcze dioda CXA1507 w wersjach 18V i 36V, dająca szacunkowo 1070lm (18V)i 1350lm (36V). Wersja 36V ma maks. prąd 0.375A, więc chyba szybko by pękła. Jeżeli nie znajdę sposobu na obejście problemu zasilania LM2907, to chyba pójdę w CXA1507 18V. Jednak będzie to porażka projektowa.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 08 lut 2016, 08:54 przez cioran, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
cioran pisze:Pomiary przy ręcznym kręceniu kołem (licznik pokazuje ok. 15...17km/h): napięcie nie przekracza 12.3V , prąd do 0.54A, czyli moc około 6.6W. Niech się ten mój szajs-miernik myli nawet o 10% (w górę), to i tak w diodach płynie 0.49A, a nie jak jeden z kolegów pisał 0.35A.
Mnie się to po prostu wydaje dziwne, układ Pilom 12, to po prostu sterowany połówkowo mostek Graetza. Przy niskich napięciach z dynama, wykorzystuje podwajacz napięcia, aby uzyskać świecenie dla niskich prędkości, a potem przełącza się na zwykły mostek.
Przy prostowaniu dwupowłokowym, ma zastosowanie przybliżona zależność √2, czyli prąd przemienny /1,41 = prąd stały,
napięcie przemienne x1,41 = napięcie stałe.
Z tego wynika, że dynamo daje około 0,76A. Wydaje mi się to dziwne, gdyż standardowo dynama są projektowane tak, aby ograniczały prąd do 0,5A.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
cioran
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 17 gru 2013, 00:11
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: cioran »

Pardon, ale nie wydaje mi się aby prąd miał nagle zmaleć o 41procent z powodu zmiany kierunku w mostku prostowniczym, chodzi przecież o skutek cieplny , czyli wartość skuteczną. Sprawa dotyczy raczej algorytmów, wg których mierniki obliczają mierzone wartości DC i AC. W kwesti przyrządu na razie oczywiście nie mam się czym pochwalić. Nie to jest jednak kwestią, która mnie nurtuje. The question is : jak przebić barierę 1000lm z dynama?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

cioran pisze: jak przebić barierę 1000lm z dynama?
Zmienić dynamo na mocniejsze lub poczekać na diody generujące >333lm z 1W.
ODPOWIEDZ