Blackshadow Darth 3x XM-L neutral white

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Moja sugestia jest taka.
Dwie płytki, jedna z AMCkami, druga sterująca, ilość kabelków 3.
Druga ze sterowaniem, Hallotrony mają wyjście typu OC więc mogą sterować bezpośrednio portami podciągniętymi wewnętrznie do plusa. Potrzebujemy cztery porty na sterowanie, piąty to wyjście PWM. Nie wiem czy warto robić kontrolę napięcia....
Można zaoszczędzić jeden port sterując hallotronem trybu max, bezpośrednio AMCki, poprzez tranzystor odwracający fazę i rezystor do zabezpieczenia portu PWM, wtedy został by nam jeden port na kontrolę napięcia. Sądzę, że nie warto wyłączać resetu, bo można utracić procek w razie błędu...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

A nie lepiej zamiast PWM zastosować włączanie oddzielnych systemów AMC?
Ze wstępnych przymiarek udało mi się upchać wszystko na jednej płytce. Kontrola napięcia obowiązkowo musi być. I bez kombinacji użyję większego procka np Attiny24. Wydaje mi się że prościej się nie da.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

pier, dwie sprawy:
- potrzebny byłby procesor z dużą ilością portów czyli ATtiny13/25 odpada, pytanie, czy większy się zwyczajne zmieści?
- i tak musi być PWM, bo co to za tryb "low" o prądzie 350mA?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
greg pisze: - i tak musi być PWM, bo co to za tryb "low" o prądzie 350mA?
Tak w sumie to nawet 1A, bo wychodzi 3 x 350mA
A ja w temacie włącznika na MOSfecie, kontemplacji poddaje się. Nikt pomyślał nie, o modzie wyłącznika do pory tej... ;)
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Co Wy tak tego Attiny13 się uczepiliście. :-| Zmieściłem na płytce Attiny24 a temu portów nie zabraknie. :mrgreen: W sumie to nie pomyślałem że 350mA to żaden low ale może niektórym pasuje.
Dzięki za sugestie. Muszę to jeszcze przemyśleć.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Nie koniecznie na ATtiny13, choć to tani i bardzo dobry procesor. Używam też ATtiny25 do aplikacji wymagających większej ilości pamięci.

Natomiast większe gabarytowo układy zwyczajnie nie wchodzą na standardowy driver 17mm :)
Tu masz więcej miejsca, fakt.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
pier pisze:Co Wy tak tego Attiny13 się uczepiliście. :-|
Niestety piszę tylko w Bascomie, a ten większości procków serii tiny, nie obsługuje wcale lub częściowo. Ostatnio miałem na tapecie ATtiny26 i nie mogłem uruchomić PWM.
Swoją drogą to na taką płytkę to by można nawet mega8 wsadzić...
Pozdrawiam

PS: I jak wspomniałem tryb low by wyszedł 1A
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Pier, nie mam kiedy.. Niestety. Muszę na to cały dzień sobie przeznaczyć, a zawsze jest coś.
W przerwie świątecznej na pewno zrobię :D
Panowie, to bardzo ciekawe co piszecie. Dla mnie obowiązkowo low kilkadziesiąt mA łacznie w 3 diody,
obowiązkowo kontrola napięcia, kontrola temp niekoniecznie, ale byłby to miły dodatek :)
Pozdrawiam
PS udało się komuś wymontować dupkę? Albo jest klejona, albo płytka z włącznikiem na wcisk od góry..
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Dupka jest odkręcalna, niestety trzeba będzie dorobić odpowiedni "klucz". Najprawdopodobniej jest też klejona...

Pozdrawiam

PS: Widzicie może coś "znajomego"
Galaktyczne symbole ze Star Wars
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Widzę dupkę Dartha :D
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

DNF pisze:Widzę dupkę Dartha :D
Pierwszy z lewej to jest symbol Republiki Galaktycznej :mrgreen: dlatego musiałem ją mieć :twisted:
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Flora
Posty: 221
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 13:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Flora »

Pyra pisze:Niestety piszę tylko w Bascomie...
Polecam AVR Studio Atmela (teraz Atmel Studio). Bascom jest może łatwy i prosty, ale z drugiej strony nie ma się żadnej kontroli nad tym co siedzi wewnątrz ogromnych funkcji 'upraszczających' obsługę różnych komponentów. Jeżeli miałeś styczność z językiem C to gorąco polecam ten pakiet. Dodatkowo w większości not aplikacyjnych są przykłady własnie w C.
Pyra pisze:Hallotrony mają wyjście typu OC więc mogą sterować bezpośrednio portami podciągniętymi wewnętrznie do plusa.
Nie znalazłem informacji o symbolach czujników hallotronowych, z obrazków widać, że nie chodzi o klasyczne hallotrony, ale układy z wbudowanym wzmacniaczem, kompensacją i innymi takimi. Często stosowane są układy z odpowiedzią liniową, które są znacznie tańsze niż czujniki typu przełącznik z histerezą. W takiej sytuacji konieczne może okazać się wykorzystanie przetwornika A/D.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Stawiam, że na 99,9% są to unipolarne czujniki Halla z wzmacniaczem różnicowym, przerzutnikiem Schmitta i tranzystorem z otwartym kolektorem na wyjściu. To są tanie układy, kilkadziesiąt centów w hurcie.

Aplikacja banalna. Wejścia procesora podciągnięte wewnętrznie do Vcc, czujniki zwierają je do masy.
Awatar użytkownika
jezjacek
Posty: 305
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:23
Lokalizacja: Białe Błota
Kontakt:

Post autor: jezjacek »

A może warto by ogniwa i diody ustawić w szereg?
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

W konfiguracji 3s na 3s? Słaby temat.

Dodatkowy pomysł.

Jeśli magnes jest wystarczająco mocny (jak nie, to wymienić na taki), można pokusić się o 8 poziomów jasności, zamiast 4. Po prostu należy w programie uwzględniać również położenie pierścienia załączające na raz 2 sąsiednie czujniki.

Po wywaleniu stroboskopu daje to w zasadzie prawie płynną zmianę jasności. W przeciwieństwie do czujnika liniowego (płynna zmiana) będzie przy tym pełna kontrola: położenie pierścienia / określony tryb.
ODPOWIEDZ