Mój pierwszy HID Na palniku H3

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Mój pierwszy HID Na palniku H3

Post autor: smokuxx1987 »

Chciał bym wam zaprezentować moją ostatnią konstrukcje.
A mianowicie latarkę na Hidzie 35 W H3
Prawie wszystkie elementy do budowy latarki zakupiłem na allegro, poza ogniwami, które zostały zakupione w sklepiku od woytazo do pakietu dostałem gratis folie termokurczliwą.
Za obudowę posłużyła ta oto latarka http://img04.allegroimg.pl/photos/orygi ... 2881970557
Niestety reflektor, jak i szybka były z plastiku.
Po dokładnym zmierzeniu starego reflektora i poszukiwaniach na allegro znalazłem gotowe lampy, z których odbłyśnik jest połączony na silikonie z gładkim szkłem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W środku siedzi taka oto przetwornica
Obrazek
Przetwornice zasila pakiet ogniw 3s3p.
Ogniwa w celu zmniejszenia miejsca zajmowanego przez nie zostały polutowane blaszkami miedzianymi o grubości 0.4 mm.
Z pakietu wychodzą 4 kable 2 do balansowania i 2 podpięte spinkami pośrednio przez włącznik do przetwornicy.
Włącznik został fabryczny, mam włączniki na 5A ale po rozebraniu tego stwierdziłem że spokojnie wytrzyma.
Nad bezpieczeństwem ogniw czuwa wskaźnik napięcia, jest to kit jabela J-75
Obrazek
Tak to wygląda wszystko upchane w środku.
Obrazek
A tutaj wskaźnik napięcia na stałe połączony z obudową. Najlepszym miejscem na jego ulokowanie wydawał się być tył obudowy, więc wywierciłem tam 3 dziury na środku o śr 5 mm i w celu zapewnienia szczelności diody zostały wciśnięte na kleju, a płytka z układem zalana glue-gunem z tył i z boku żeby nie doszło do jakiegoś zwarcia.
Obrazek
Jeszcze tylko zdjęcie palnika
Obrazek
A tak prezentuje się całość.
Obrazek
Obrazek

Wymiary latarki :
długość 21 cm
średnica głowicy 11.5 cm
szerokość korpusu 8 cm
Waga 1.05 kg.

Moje uwagi i wnioski:
Wskaźnik napięcia jest dla akumulatorów samochodowych, w związku z czym zielona dioda świeci się dopiero od napięcia 14 V co nie będzie miało nigdy miejsca przy pakiecie 3S3P,
przy max naładowanych ogniwach świeci się dioda żółta, razem ze spadkiem napięcia zaczyna świecić z czerwoną, a przy napięciu wynoszącym 10V czyli około 3.3 na ogniwie zaczyna świecić sama czerwona.

W planach mam jeszcze podpięcie wtyczki do balansera i zakup ładowarki do latarki.
W celu zapewnienia obecnej szczelności i estetyki dostęp do wtyczki balansera będzie możliwy po odkręceniu głowicy.

Proszę o wasze uwagi i wnioski co do konstrukcji, jej wad czy zalet.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony niedziela 27 sty 2013, 18:12 przez smokuxx1987, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Mój pierwszy HID Na palniku H3

Post autor: Pyra »

Witam
Masz może schemat tego wskaźnika?
Można by spróbować przeliczyć elementy i dostosować go do LiPol.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Aaaa... no to będzie można poprzestawiać tylko w zakresie dostępnych diod zenera.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Albo diody zamienie żółtą w miejsce zielonej.
Wtedy przy naładowanych ogniwach będzie świecić zielona, wsumie na osiągi to nie ma wpływu to moze zostać tak jak jest, niski stan aku jest prawidłowo sygnalizowany a to jest najważniejsze.
Dzięki za pomoc
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Witam! Jak wygląda skupienie światła ? Czy jest bardzo rozproszony ? Czy to raczej prosty słup światła o jaki mi chodzi ? Może jakieś zdjęcia ;) Pozdrawiam. :mrgreen:
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Piszesz że lutowałeś ogniwa. Wiesz że takie coś dla ogniw to kiepskie rozwiązanie które może je dosć powaznie uszkodzić ?
ILPT
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Skaktus lutowałem ogniwa ale były od woytaza na moją proźbe ze zostawionymi blaszkami, także nie lutowałem bezpośrednio ogniw tylko blaszki :P.

Nie jest to laser, skupienie jest średnie, spoot z 2 m ma średnice 48 cm z najjaśniejszym punktem w środku, co przy tej mocy daje zasięg ponad 350-400 metrów i dość szeroki oświetlony obszar, moim zdaniem bardzo użytkowe skupienie.
Zdjęc nie ma sensu narazie robić bo noce są jasne i nie mam puki co aparatu do dyspozycji tylko badziewny telefon.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

skaktus pisze:Piszesz że lutowałeś ogniwa. Wiesz że takie coś dla ogniw to kiepskie rozwiązanie które może je dosć powaznie uszkodzić ?
Lutownica transformatorowa min 100W + dobry topnik + szybkie lutowanie i problemów nie ma - mam polutowane ogniwa kilka lat temu pochodzących z uszkodzonej starej baterii laptopa i po ok 3 latach od lutowania pojemności z ok 2-2,2 Ah spadły do ok 1,7-1,8Ah ale wiek samych ogniw oceniam na 5-6 lat a po wyciągnięciu z laptopa nie raz musiały oddawać prądy powyżej 1C więc uważam, że lutowanie im nie zaszkodziło - chińskie trustfire w tym samym czasie większą stratę pojemności notują a nie były lutowane :wink:
ODPOWIEDZ