XM-L /XM-L2 overdriving

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
piotrek966
Posty: 134
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 01:09
Lokalizacja: Gdynia

XM-L /XM-L2 overdriving

Post autor: piotrek966 »

Cześć

Szukam, ale nie mogę zlokalizować, wątku w którym widniały wykresy przyrostu lumenów w stosunku do prądu podanego na diodę.

Chodzi o to ze zastanawiam się na ile % opłacalne jest przekraczanie 3A, jak dla XM-L chyba niewiele, tak nie mam pojęcia jak jest w przypadku XM-L2.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów bawił się już XM-L2 w ten sposób?

Dzięki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Przekraczanie 3A nie ma sensu, bo przyrost w wypadku XML i 2 jest dla oka praktycznie żaden.
ILPT
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

http://budgetlightforum.com/node/2603
Tutaj masz wykresy jasności do prądu.
Nie wiem czy jest tam akurat XM-L2,
Ale dla każdej diody wykres wygląda podobnie, jest to parabola, wynika z tego że im większy prąd tym mniejszy przyrost jasności.
Na forum są projekty z XM-L zasilanym 3.4-3-5 A ale o więcej raczej nikt się nie kusi bo to sie nie opłaca, czas świecenia radykalnie maleje, a przyrost jasności jest mało zauważalny tak jak pisał skaktus tym bardziej że oko ludzkie odbiera ilość światła logarytmicznie.
No i do tego dochodzą problemy z chłodzieniem.
Lepiej zastosować np 2 czy 3 XM-L puszczone w 2 A, tylko że wtedy już nie można liczyć na dobre skupienie.
Awatar użytkownika
phantom
Posty: 690
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 14:46
Lokalizacja: biegun

Post autor: phantom »

Wzrost natężenia ponad 3A wymaga bardzo dobrego chłodzenia, inaczej jasność nie rośnie a ... maleje.
Awatar użytkownika
sebeq
Posty: 167
Rejestracja: piątek 30 maja 2008, 09:14
Lokalizacja: Bartoszyce

Post autor: sebeq »

Do tego dochodzi zmniejszona żywotność leda .
Awatar użytkownika
piotrek966
Posty: 134
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 01:09
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: piotrek966 »

Dzięki, no to moje wątpliwości rozwiane, pytałem w kwestii modyfikacji SkyRaya opisywanego przez Dariusza70.

Spokojnie zostawię póki co fabryczne T6, z prądem 3A. I zawsze w przypływie gotówki mogę bez "myślenia - mogłem dać więcej Ampsów" zmienić je na XM-L2.

Dzięki.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

4A to jest maks maksów. Potem to już spadek jasności.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Tryb 100% w Sky Ray King jest na tyle mocny, że może być traktowany jako tryb turbo.
Zasilanie 4 x 18650 jest wydajne.

Obrazek

Pomiędzy 3A i 3,8 krzywa wspina się mniej, ale wyraźnie.
Dlaczego rezygnować z większej ilości światła? Myślę, że 3,3A jest optymalne.

Pozostaje kwestia dopracowania chłodzenia diod. To podstawa.
Mam ulubioną latarkę. XM-L zasilane 3,7A. Sprawuje się dobrze.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Przy SR King w każdą diodę 3A to już jest naprawdę dużo ciepło do odprowadzenia, przy 3,3 czy to 3,8 tylko stracimy prąd a jasności wiele nie przybędzie.
ILPT
Awatar użytkownika
Jarekk
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2012, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów/Lublin

Post autor: Jarekk »

Witam, przypadkowo znalazłem taki wątek: http://budgetlightforum.com/node/19331 . Zdziwiło mnie to, jak ładnie "kręci się" XML-2:


Obrazek
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Testy chyba w warunkach laboratoryjnych przeprowadzane...
W realnych warunkach 3,5A to max potem tylko spada jasność, problemy z chłodzeniem.
XM-L2 przy 3A ma Vf 3,3V
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Haha jakby było tak pięknie, to bym w Kingu puścił 6A i miałbym 5400lm xD 4.2A to jest maks.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Testowałem swojego Kinga z XM-L2 ( opis TU ).
XM-L2 lepiej znoszą prąd ponad 3A. (pomiar luksomierzem).
Istotne także jest zastosowanie MCPCB z dielektrykiem ceramicznym z Mrelektronik.

Tryb 100% dla 3,5A a nawet 3A jest trybem turbo.
Przy prawidłowym odprowadzeniu ciepła po 2min. - 3min. obudowa robi się bardzo gorąca.
W terenie w ruchu problem przegrzewania się nie występuje.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Jarekk, tym wykresem mnie podpuściłeś :razz:
W przyszłym tygodniu lutuję XM-La do kawałka miedzi na spoiwie bezołowiowym i zobaczymy ile w tym prawdy. Luxomierz niestety mam tylko taki prymitywny w zmierzchówce ale jeśli Twój wykres nie kłamie z przyrostem to i mój czujnik to zauważy. Na razie widzę, że XM-L na podłożu 16mm przyklejony fujikiem do radiatora daje radę do ok 3,8A.
Awatar użytkownika
Jarekk
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2012, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów/Lublin

Post autor: Jarekk »

ElSor, jestem bardzo ciekaw wyników testów.
Z tego co zrozumiałem, dioda zamontowana jest bezpośrednio na miedzi... Oczywiście uważam, że do zwykłego użytkowania taki prąd w diodę nie ma sensu, żartów nie ma, to jest 6 amper i praktycznie około 20W do wytracenia z powierzchni chipa wielkości rzędu kilku mm kwadratowych. Taki prąd nie do kieszonkowych latareczek, ale już na przykład myśląc o "maczudze" z reflektorem przynajmniej 80mm średnicy i wadze +500g, zasilanej z powiedzmy 32650 lub 2x26650, lub nawet 4x18650, taki tryb boost lub po prostu wysoki z zabezpieczeniem termicznym mógłby mieć sens... Chociaż osobiście... Dariusz70 chyba już zrobił coś bardziej sensownego na MT-G2 :mrgreen:

Ciekaw też jestem różnicy odprowadzania ciepła między MCPCB 16mm a 21mm. Zakładając okrągły kształt obu to jest 70% in plus dla powierzchni podkładu o 21mm średnicy... chociaż faktycznie, "najwęższym gardłem" jest połączenie chip - pad termiczny - MCPBC :wink:
ODPOWIEDZ