Ładowanie telefonu quick charge 3.0

....nie pasujące gdzie indziej...
pawello786
Posty: 118
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 20:02
Lokalizacja: Polska

Ładowanie telefonu quick charge 3.0

Post autor: pawello786 »

Czy ładowanie telefonu ładowarką quick charge 3.0 wpływa jakoś negatywnie na kondycję baterii? Oczywiście mowa o telefonie, który wspiera QC3. Ja swój telefon ładuję zwykłą ładowarką 5V/2A , ale nie wiem czy to ma jakiś sens.
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

pawello786, Jeżeli się grzeje przy tym to tak, skraca jej trwałość i pojemność.
pawello786
Posty: 118
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 20:02
Lokalizacja: Polska

Post autor: pawello786 »

Układ zasilania w telefonie potrafi obniżyć pobierane napięcie z ładowarki gdy bateria za bardzo się nagrzeje więc ten argument chyba nie jest trafny.
Próbowałem znaleźć jakieś rzeczowe artykuły w internecie, ale na nic nie trafiłem.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Wiadomo, że im większym prądem ładujemy ogniwo, tym szybciej się zużyje, zaś już przy QC2 w telefonie prąd na ogniwie jak mnie pamięć nie myli dochodzi do 5A więc w QC3 pewnie jeszcze więcej.
Z drugiej strony producent przewidział ładowanie takim prądem więc nie powinno się teoretycznie nic dziać.
Sam mam telefon z QC2 i o ile telefon się grzeje przy ładowaniu, to bateria jest cały czas zimna, więc mogę podejrzewać że nic jej nie będzie (inna sprawa, że kiedy korzystam aktywnie z telefonu podłączonego do zwykłej ładowarki, to telefon zużywa niekiedy więcej prądu niż ładowarka jest w stanie dostarczyć).
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

pawello786,

Nie testów długofalowych porównujących jak traktować akumulatory w telefonach, aby przedłużyć ich działąnie.
Mamy tylko suchą teorię która ma na celu zwiększenie trwałości.
- nie dopuszczać do przegrzewania baterii (ładowanie możliwie najmniejszym prądem)
- nie ładować/rozładowywać do skrajnych wartości
- nie przechowywać przez dłuższy okres w pełni naładowanej lub rozładowanej, tylko ~50%

Tyle w temacie...

EDIT:
Telefony aktualnie są zaprojektowane na 2-3lata i po tym masz kupić sobie nowego.
Wiec producenci telefonów nie interesuje czy po 4-5latach bateria będzie miała jeszcze troche sztrumu w sobie...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ja jeśli nie potrzebuję nie korzystam z mocnych ładowarek. QC to obecnie nowość i mimo że sprawdzona, ułatwiająca życie stosowana jest niemal tylko w telefonach / tabletach. Jak do tej pory nie widziałem czegoś takiego w laptopach, nie mówiąc już o ogniwach typu 18650.Być może to kolejny sposób na obniżenie czasu życia klejonych telefonów.
ILPT
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

skaktus,

Zasilacze laptopowe zawsze mają większy zapas mocy, niż ładowarki do smartfonów i tabletów.
Gdyż same do pracy wymagają sporo energii + ładowanie baterii.
A telefon zdarza się że pobiera więcej niż "zwykła" ładowarka USB 1A potrafi dostarczyć.
Ogniwa 18650 możesz ładować większym prądem niż zadeklarowane, ale musisz uważać na ich temp.
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

skaktus pisze:Jak do tej pory nie widziałem czegoś takiego w laptopach...
Może to nie do końca to samo, ale przykładowo Dell miał kiedyś w ofercie laptopy z opcjonalnymi bateriami z funkcją "ExpressCharge", które ładowały się szybciej niż standardowe (80% w godzinę dla baterii 97Wh). Takie baterie były dostępne na pewno dla modeli M4700 i M4800.

Ja po zakupie telefonu obsługującego szybkie ładowanie (aczkolwiek nie QC 3.0) od razu kupiłem szybką ładowarkę i używam jej wtedy gdy czas mnie goni. I tak prędzej zmienię telefon zanim zabiję baterię, a nawet jeśli tak nie będzie to rozbiorę telefon i wymienię baterię. W końcu to telefon jest dla mnie, a nie ja dla telefonu. :wink: Nie jestem przekonany czy jest sens analizowania kwestii żywotności baterii w telefonie, który i tak będzie użytkowany 2, góra 3 lata. Bateria nawet źle traktowana wytrzyma dłużej.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

W niektórych modelach faktycznie wymienisz - są rozbieralne. Jednak spora część już rozbieralna nie jest. Zawsze można oczywiście się do nich dostać, ale bez narzędzi często jest to bardzo trudne.

Ja ostatnimi czasy przy pomocy miernika z ali testuję ile da się wpompować mAh w akumulator w mojej Nokii 1020. Sprawa jest dość ciekawa. Przy oryginalnej ładowarce i oryginalnym kablu telefon pobiera do 1,3 A max. Czas ładowania to niemal zawsze 2:59 - 3:10. Ilość wpompowanych mAh to również powtarzalne 1800 mA (różnice dochodzą do max 30 mA). Przy możliwie najbardziej tandetnym kablu, max prąd ładowania to 310 mA. Czas ładowania 6:59 - 7:09. Ilość wpompowanej energii to zazwyczaj do 20 mA więcej niż w przypadku prądu maksymalnego co można uznać za błąd pomiaru. Niby nic, ale w wersji z max prądem telefon trzyma krócej o jakieś pół dnia. Wszystko wskazuje na efekt wzburzonej szklanki.

Telefon zawsze podłączałem do ładowarki w ten sam sposób tj. pozostaje mi np 6% akumulatora, wyładowuję akumulator aż telefon się wyłączy, podłączam do ładowarki i ładuję.
ILPT
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Ja sprawdzałem, telefon trzyma tyle samo ładując przez qc co nawet ładowarką 1A na wyłączonym telefonie.
QC działa mniej więcej do 90% a potem zmniejsza stopniowo napięcie, aż w okolicach 96% zaczyna ładować 5v 1,3A i spada.
Być może starsze telefony przy wyższym prądzie szybciej kończą ładować, bo szybciej rośnie napięcie na ogniwie.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

W LG G4 też zauważyłem, że po naładowaniu akusa przez QC2.0 bateria szybciej spada ze 100% niż w przypadku, gdy naładuję ją bezprzewodowo (standardowo przewodowo nie ładuję jej prawie wcale).
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

No to może i ja swoją zacznę ładować bez QC, ciekawe czy potrzyma dłużej bo jest lipa - o 7-8 rano odpalam internet i bluetooth i gra radio internetowe. Około 12-13 gdy odblokuję telefon to mam jeszcze ze 25-20% i telefon w tym momencie potrafi się wyłączyć. Bez powerbanka w ogóle nie ma sensu włączać tego radia. Swój telefon praktycznie cały czas ładuję przez QC, może to od tego po roku bateria mi podupadła...
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Ładowanie telefonu quick charge 3.0

Post autor: murgrabia1410 »

Aby nie zakładać nowego tematu. Może ktoś znający temat. Wytłumaczy zasadę ładowania QC? Bo moim skromnym zdaniem, takie ładowanie jedynie wymusza na akumulatorze większe prądy. Zwykłe USB daje max ok. 2A na akumulator. A taki QC2/3/4? Bo przecież nie idzie napięcie na li-ion czy li-pol rzędu 9-12V. Więc bąbienie akumulatora prądami np.4A raczej nie wpływa pozytywnie na jego późniejszą kondycję. A i stopień naładowania jest mniejszy, ze względu na końcową terminację prądu. Wpinanie miernika między ładowarką a urządzeniem ładującym nie ma sensu. Ktoś zmierzył wartości prądu bezpośrednio na akumulatorze podczas ładowania?
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Ładowanie telefonu quick charge 3.0

Post autor: Browar »

Bo tu nie chodzi o aku tylko o czas ładowania - jak zwiększysz napięcie to prąd możesz zostawić jaki jest (ograniczenia konstrukcyjne dla prądu) ale moc ładowania wzrośnie, to jest idea QC. A aku oczywiście znacznie szybciej ulegnie zużyciu
pozdrav
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Ładowanie telefonu quick charge 3.0

Post autor: murgrabia1410 »

To zapodaj bezpośrednio na 1x li-ion/,a w szczególności na li-pol napięcie rzędu 9-12V. Oczywiście na pełny czas ładowania. Na OIOM teraz ciężko się dostać. Raczej w urządzeniu jest przetwornica DC-DC. Lub akumulator zbudowany jest z kilku modułów.
ODPOWIEDZ