Router z funkcją AP

....nie pasujące gdzie indziej...
light7
Posty: 122
Rejestracja: niedziela 14 gru 2014, 07:54
Lokalizacja: Kraków

Router z funkcją AP

Post autor: light7 »

Temat nie światełkowy ale może koledzy pomogą.
Potrzebuję kupić router wifi z funkcją Access Point.
Wymagania:
- 4 porty LAN, które obsłużą prędkość 300 Mbit (taką mam prędkość od operatora po światłowodzie)
- 2 zakresowe WiFi również z prędkością 300 Mbit
- router, który chcę kupić będzie podłączony skrętką z routerem głównym, który dostałem od operatora celem poprawienia jakości sygnału WiFi na piętrze (pierwszy router znajduje się na parterze).
- do nowego routera będę chciał również podłączyć skrętką 2 komputery po LAN.

No i najważniejsze żeby był w białym kolorze tak jak wszystkie sprzęty stojące w pokoju.

Nie chcę kupić czegoś a później się okaże że taka konfiguracja podłączenia jakiej potrzebuję jest niemożliwa.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Router z funkcją AP

Post autor: Sosenia »

Urządzenia Mikrotik hAp. Potrafią praktycznie wszystko, ale dużym kosztem przebrnięcia przez konfigurację - jeżeli jesteś uparty, bardzo polecam :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
light7
Posty: 122
Rejestracja: niedziela 14 gru 2014, 07:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Router z funkcją AP

Post autor: light7 »

Sprawdziłem i tylko jeden model RB962UIGS-5HACT2HNT spełnia moje wymagania. Niestety kosztuje 500 zł. To za duża kwota za model w białym kolorze. W kolorze czarnym wybór jest duży.
belushi
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2010, 15:45
Lokalizacja: Rzeszow

Re: Router z funkcją AP

Post autor: belushi »

Hejo

Archer 8 z TP-Linka spełnia wszystkie Twoje założenia. Do tego w miarę prosto konfigurowalny.
Mam założony w domu.
W mikrotika bym się nie pchał, jeśli ma to być w domu i nie wymagasz od sieci cudów na kiju.

B
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Router z funkcją AP

Post autor: ElSor »

Huawei AX3 PRO lub nieco mniej wydajny i znacznie tańszy AX3 Dual-Core. Oba niestety mają tylko 3 porty LAN ale zawsze można dokupić switcha, jak będzie taka potrzeba. Na plus to najnowszy standard WiFi (gen 6) i WPA3, które może zdążysz użyć przed kolejną zmianą urządzeń sieciowych na nowsze i szybsze.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Router z funkcją AP

Post autor: Sosenia »

belushi pisze: czwartek 24 gru 2020, 15:26 W mikrotika bym się nie pchał, jeśli ma to być w domu i nie wymagasz od sieci cudów na kiju.
A ja uważam, że to nie o cuda chodzi - sieć działa stabilnie, nigdy nie potrzebowałem go restartować, propagacja zmian w ustawieniach trwa sekundy a na wbudowanej antenie WiFi obejmuje cały dom i działkę, czego moje poprzednie routery z zewnętrznymi antenami nie były w stanie zapewnić przez co mogłem kilka z nich zlikwidować (na piętrze i na zewnątrz domu).

I tak, czarny jest dużo tańszy... do tego jest tak mały, że go schowałem za wzmacniaczem w małej szafce RTV.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
light7
Posty: 122
Rejestracja: niedziela 14 gru 2014, 07:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Router z funkcją AP

Post autor: light7 »

Dzięki za odpowiedzi. Widzę, że z białym kolorem będzie problem więc wycofuję się z tego. Może być czarny. Potrzebuję pokryć zasięgiem piętro domu 75m2. Router będzie stał w jednym pokoju i chcę żeby zasięgiem objął również pozostałe 2 pokoje. Chyba rzeczywiście kupię Mikrotika (konfiguracja mnie nie przeraża, jeśli tylko w sieci znajdę instrukcję do właściwych ustawień). Schowam go do szafki, żeby nie rzucał się w oczy. Sosenia napisz mi jeszcze, który model w kolorze czarnym spełniałby moje wymagania.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Router z funkcją AP

Post autor: Sosenia »

To zdaje się być pełną "nazwą" modelu, którego też używam i polecam: RBD52G-5HacD2HnD-TC

Router ma 5 gigabitowych (1000Mbit/s) portów Ethernet i 2 zakresowe WiFi, o ile standard na to pozwala, u mnie router dogaduje się z laptopem z prędkością 150Mbit, ThinkPad T540p, nie jestem pewien czy nie wymagałoby to nadmiarowej liczby anten w routerze/komputerze, ale to już inna bajka i inna grupa cenowa urządzeń moim zdaniem... Ciężki wzmacniacz audio po drodze do komputera pewnie też swoje robi, nie jestem w stanie dokładnie zmierzyć, czy uniesie zakładane 300Mbit/s przez WiFi, mimo to na całej parceli zasięg mam :)

Z podstawową konfiguracją powinieneś sobie poradzić przy pomocy kreatora, jak coś bardziej wymyślnego to w Internecie jest dużo o Mikrotikach. Mój obsługuje 2 niezależne "Internety", OVPN, kamery IP przez WiFi i długą listę do Firewall'a - jednak kilka dni na poznanie się z tym wszystkim straciłem.

Dodam, że jeżeli chcesz mieć stabilne 1Gbit, zaopatrz się w porządne skrętki i najlepiej z pełną żyłą miedzianą.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Router z funkcją AP

Post autor: ElSor »

light7 pisze: środa 30 gru 2020, 10:48 ...konfiguracja mnie nie przeraża, jeśli tylko w sieci znajdę instrukcję do właściwych ustawień...
Nie będziesz musiał, bo router ma "Quick settings" i ustawia wtedy nawet firewalla. Dodam, że dzięki temu tematowi odkryłem "tanie" urządzenia z SFP+ od MikroTika i zakupiłem już kilka sprzętów i w domu robię upgrade. Na liście zakupów znalazł się min wspomniany hapac^2, który posłuży jako źródło internetu z modemu LTE na USB. Jako firewall u mnie siedzi komputer z procesorem G5400T z zainstalowanym pfsense ale to już inna liga.
Podoba mi się też to, że switch MikroTika za ~350zł nie dosyć, że ma 2xSFP+ to oferuje LAG dynamiczny (również powiela prędkość transmisji), gdzie najtańszy TPLink z taką funkcjonalnością kosztuje >1000zł a chciałem to do połączenia serwera NAS z siecią, między switchami i komputerem, tyle, że w obecnej sytuacji wleci jeszcze NAS z SFP+, bo 10Gb światłowodem otwiera całkiem nowe możliwości na przyszłość.
light7
Posty: 122
Rejestracja: niedziela 14 gru 2014, 07:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Router z funkcją AP

Post autor: light7 »

No to chyba już wszystko wiem. Wychodzi na to, że RBD52G-5HacD2HnD-TC to po prostu model AC2. Z tego co mi napisaliście to całkiem fajny model. Nie wykluczone, że będę niedługo chciał podłączyć do niego kamery zewnętrzne. Skrętkę już kupiłem w kategorii 5e (30 zł za 50m). Na razie są podłączone 2 komputery odcinkami 10 metrowymi i każdy z nich bez problemu osiąga 300 Mbit/s.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Router z funkcją AP

Post autor: ElSor »

Jak kamery mogą być zasilane kablem sieciowym, najlepiej w standardzie PoE to warto poszukać jeszcze "zasilacza" dla nich w postaci switcha (ja mam jakiś 5 portowy niezarządzalny od TP-Linka i spokojnie daje rady zasilić 3 kamery z PTZ i 1 bez). Testowo też połączyłem 1 kamerę bardzo tanim 20m przewodem sieciowym, na którym w żaden sposób nie można osiągnąć 1G, i kamera działała normalnie więc mnie to tylko uświadczyło w dobrym wyborze, jeśli chodzi o sposób zasilania kamer (tylko nie przewidziałem tego, że będę miał potrzebę dołożenia 2 doświetlaczy IR).
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Router z funkcją AP

Post autor: Sosenia »

Tania skrętka może działać dobrze, ale pod warunkiem, że będzie krótka. Jeżeli już masz kupioną to tylko mieć nadzieję, że w każdym odcinku sieci będzie tak samo dobrze działać, jednak nigdy nie zaszkodzi położyć lepszej tam, gdzie nie będziesz mieć potem możliwości wymiany (np. w tynku) - o ile to Ciebie dotyczy. Za kilka lat może się przydać lepszy transfer na kablu, a te 300Mbit/s do wykonania kopii zapasowej dysku 2TB przez sieć to będzie tragedia :)

PS:
ElSor pisze: czwartek 31 gru 2020, 20:21(tylko nie przewidziałem tego, że będę miał potrzebę dołożenia 2 doświetlaczy IR).
Łączę się w bólu... U mnie ta sama śpiewka...
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Router z funkcją AP

Post autor: ElSor »

Sosenia pisze: piątek 01 sty 2021, 12:39 Tania skrętka może działać dobrze... - o ile to Ciebie dotyczy.
Spokojnie - główne punkty połączone są obecnie 2 równoległymi przewodami FTP kat 5e a do kamer i innych odbiorników idzie zwykły miedziany 5e. Niebawem (o ile uda się puścić przez ~40m peszel zakopany w ziemii) będzie światłowód we wszystkich głównych połączeniach a jeśli nie, to na 1 z przewodów będą wkładki na RJ45 obsługujące 10/5/2,5/1Gb ustawione na 5Gb (chyba, że jakimś cudem pójdą na 10G) a 2gi na 1Gb będzie awaryjny tudzież na jakieś miej wymagające zadania (VLAN).
Spawarka, zasilana przewodami idącymi równolegle do tych ekranowanych sieciowych, nie robi żadnego wrażenia na jakości czy szybkości połączenia więc mam nadzieję, że będzie zestawiać na nim połączenie 5Gb.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Router z funkcją AP

Post autor: Sosenia »

ElSor pisze: piątek 01 sty 2021, 15:49FTP kat 5e a do kamer i innych odbiorników idzie zwykły miedziany 5e
Ale to już nie jest "tania skrętka" w cenie 30gr/m, czyli aluminium pokryte miedzią dla niepoznaki (CCA) :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Router z funkcją AP

Post autor: ElSor »

Sosenia pisze: piątek 01 sty 2021, 17:00 Ale to już nie jest "tania skrętka" w cenie 30gr/m, czyli aluminium pokryte miedzią dla niepoznaki (CCA) :)
Pisząc o taniej skrętce miałem na myśli jakiś gotowy patchcord za kila zł z allegro, który kiedyś kupiłem nieświadom tego jak wygląda porządny przewód tego typu (ten jest cienki i elastyczny) i to, że pomimo swojej ułomności jest on w stanie zasilać stosunkowo prądożerne urządzenie dzięki temu, że PoE działa na wysokim napięciu i nie ma wtedy potrzeby puszczania drogiego i grubego przewodu równolegle, tylko z zasilaniem.
Niemniej ten badziewny kabel dobrze sobie radzi z połączeniami do 100Mb, bo nawet po ustawieniu na sztywno 1Gb, połączenie nie jest nawiązywane a w czasie jego zakupu moje routery miały łącza tylko 100Mb i problemu nie widziałem.
ODPOWIEDZ