Żarówka diodowa vs. Covoy

...czyli nasze światełka okiem obiektywu... Tu chwalimy się naszymi latareczkami i wszystkim innym , co rozświetla nasze życie ;-)
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Żarówka diodowa vs. Covoy

Post autor: Zbychur »

Kilka fotek porównawczych zamiennika halogenka z Biedronki, GU10 na diodzie COB do Convoy S2 i Convoy S3

Odległość źródła światła i aparatu od ściany i obiektów ok 3m
ISO 50, czas 1s, f 8, balans - światło dzienne

Żarówka led GU10 COB 4,3W 280-300lm (wg producenta), barwa 2700K, poprawiona termika, radiator ceramiczny robi się bardzo ciepły po około 2 minutach i tak się utrzymuje, temperatura dalej nie rośnie, można go dotknąć i chwilę potrzymać . Zdjęcia robione po ok. 3 minutach od włączenia.
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Convoy S2, XM-L2 S6 7D3 (~2900K) 90+ CRI @ 2,1A
Obrazek

Convoy S2, XM-L2 S6 7D3 (~2900K) 90+ CRI @ 0,65A
Obrazek

Convoy S4, XM-L2 T6 3B @ 2,1A
Obrazek

Convoy S4, XM-L2 T6 3B @ 1,05A
Obrazek

Czołówka z tego tematu
czyli XM-L T5 5C @ 1A kolimator 60°
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

Przez reflektor w latarkach ten test jest nie fair, ale i tak jest całkiem ciekawy, może zrobisz zdjęcie jak świeci dioda w Convoyu bez reflektora? albo jakakolwiek inna dioda bo bez reflektora to nie robi żadnej różnicy.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Będą zdjęcia z xm-l z kolimatorami i bez. Czasem dostaje PW, z pytaniami jak to świeci, więc postanowiłem porównać do czegoś popularnego.
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Większość forumowiczów preferuje kolory typu 4C, tymczasem barwa 3B jest świetna w XM-L'u. Tak wiem że to indywidualna kwestia.
Zbychur, możesz jeszcze napisać jaki jest kolor ściany.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Ściana jest w takim żółtawym odcieniu, nie mam białej ściany w domu.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Wiem, że pewnie nie będzie Ci się chciało ale test porównujący takiego światła widział bym po oświetleniu obiektów typu różne kolorowe owoce położone na jakimś talerzu na stole z białym obrusem :razz:
W tej konfrontacji jaką umieściłeś dioda 3B wypadła bardzo nienaturalnie, wręcz ohydnie, mimo, że w rzeczywistości jest bardzo przyjemną barwą.
Przykład (tylko białego brakuje):
Obrazek

A po co coś białego? Po to, żeby każdy zainteresowany właśnie na tym białym miejscu, w programie graficznym, ustawił sobie balans bieli w trybie auto i ew odczytał parametry światła (temperatura i odcień).
ODPOWIEDZ