mod maglajta :) - początki

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
mick1
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 21:40
Lokalizacja: Luboń

mod maglajta :) - początki

Post autor: mick1 »

Mam starą maglite, kiedyś ją "zmodowałem" dając led zamiast żarówki - od Terraluxa.
Starczyło mi to na długo, ale po zabawach L2P od Grega, stwierdziłem, że smutno tak, jak Maglite daje mniej światła niż ta malutka latareczka.
Stwierdziłem, że trzeba przerobić, ALE tak, zeby zawsze można było wrócić do oryginalnej konfiguracji (w jednym miejscu dałem ciała, ale o tym później).

Rozkręciłem Maglite:
Obrazek

Zleciłem tokarzowi wykonanie kilku rzeczy. Po pierwsze oczywiście piguła (i tutaj dałem ciała, bo stwierdziłem, że trzeba odciąć plastik od zwierciadła. Później doszedłem do tego, że wystarczyło odrobinę głębiej wytoczyć i byłoby dobrze - człowiek uczy się całe życie)

Obrazek

oraz elementy dupki - tutaj jedyna przeróbka "inwazyjna" latarki - wywierciłem i zagwintowałem dziurkę, która służy do zakontrowania wytoczonej tulejki, oraz zdarłem oksydę tam, gdzie sprężynka dotyka obudowy.
Obrazek
Po zmontowaniu:
Obrazek

Uzyłem drivera od Grega:
Obrazek

Projekt chwilowo się zatrzymał,

Lustro, które jest w Maglite nie do końca ładnie skupia XM-L. Zamówiłem już nowe lusterka na fasttechu, więc obecnie czekam na paczkę.
Tubus jest przystosowany (przez plastikową zwężkę do obsłużenia 2x18650 (takie ogniwa używam do wszystkich moich światełek, więc i tutaj było to dla mnie najwygodniejsze)
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Cześć

Ja ostatnio zauważyłem, że ogniwa 16650 (od woytazo) da się umieścić dwa *obok* siebie w Maglite xD :) Zapomniałem wcześniej na forum o tym napisać :)

Mogę być leniem i zapytać, które lustra z FT zamówiłeś?

Pozdrawiam Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 663
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kazik »

Ogniwa 18650 można umieścić w body D, ale po wytoczeniu żłobień na przeciwległych bokach body - nie osłabia to zbytnio konstrukcji, ale nie każdy tokarz chce to zrobić. Zysk pojemności ogniw duży - max 3400mAh wobec ok 2000mAh.

mick1

Ciekawie podszedłeś do sposobu montażu LEDa - tylko jedną taką przeróbkę widziałem. Mam u siebie standardowe lustro z XM-L2 i nie skupia sie super, ale jest OK.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Kazik pisze:Ogniwa 18650 można umieścić w body D, ale po wytoczeniu żłobień na przeciwległych bokach body - nie osłabia to zbytnio konstrukcji, ale nie każdy tokarz chce to zrobić. Zysk pojemności ogniw duży - max 3400mAh wobec ok 2000mAh.
Przy okazji... Czy przy takim wytoczeniu zdziera się też powierzchnię do której dotyka uszczelka dupki? (po przymierzaniu, wychodzi mi, że tak.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 663
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kazik »

marmez pisze:
Kazik pisze:Ogniwa 18650 można umieścić w body D, ale po wytoczeniu żłobień na przeciwległych bokach body - nie osłabia to zbytnio konstrukcji, ale nie każdy tokarz chce to zrobić. Zysk pojemności ogniw duży - max 3400mAh wobec ok 2000mAh.
Przy okazji... Czy przy takim wytoczeniu zdziera się też powierzchnię do której dotyka uszczelka dupki? (po przymierzaniu, wychodzi mi, że tak.
Tak, żłobienia muszą iść przez całą długość tuby - także przez gwint i do krańca tubusa.
mick1
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 21:40
Lokalizacja: Luboń

Post autor: mick1 »

Moje założenie, to nie niszczyć maga :) Dlatego nie ma mowy o przetaczaniu.
Zamówiłem coś takiego:
1x http://www.fasttech.com/products/1617/1 ... -reflector
1x http://www.fasttech.com/products/1617/1 ... -reflector

Oczywiście dół do wycięcia.

Dzisiaj lekko kombinowałem z ustawieniem oryginalnego zwierciadła i chyba znalazłem optymalne ustawienie. Piguła pójdzie do przetoczenia i chyba zostanie to zwierciadło, które jest.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Polecam ten ref. Trzeba tylko gwintu u góry się pozbyć, ale sprytny tokarz sobie poradzi (dociskamy koniem ze stożkiem w otworze na diodę, do kawałka twardego gumowego walca w szczękach) i mamy spory zasięg ma XM-L, nie wiele ustępuje refowi Catapult.
mick1
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 21:40
Lokalizacja: Luboń

Post autor: mick1 »

Mój tokarz się tego nie podejmie, więc odpada. Jednakże, jeśli jakiś lokalesowy (czytaj światełkowy) tokarz byłby mi w stanie to zrobić, to bardzo proszę o informację.
mick1
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 21:40
Lokalizacja: Luboń

Post autor: mick1 »

Przyjechał ref chwalony przez Zbychura i nowe szkiełko. Spowodowało to, że musiałem zmienić pigułę, ale warto było. Skupienie zupełnie inne.

Nowa piguła wytoczona w ten sposób:
Obrazek
Obrazek

Niestety zapomniałem zrobić zdjęcie przed wkręceniem, ale widać ideę :)

Jako, że driver jest sterowany microswitchem, to do piguły został przylutowany microswitch (niestety uniemożliwia to wykręcanie piguły):
Obrazek

Samo zwierciadło jest przetoczone (niestety główka latarki też musiała być lekko przetoczona, aby zwierciadło weszło):
Obrazek
Na razie mam prowizoryczną tuleję w środku, która trzyma ogniwa na miejscu. Czekam na tuleję z prawdziwego zdarzenia (rura aluminiowa fi25 3mm ścianki)
I przycisk - na razie mam pomarańczowy, ale czekam na czarny :)

Spot - dla mnie OK. Przy najbliższej okazji zrobię jakieś zdjęcie na zewnątrz.
Obrazek
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Kolego, popraw te kabelki przy diodzie bo to aż razi :)
Poza tym bardzo fajnie Ci to wyszło :)
mick1
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 21:40
Lokalizacja: Luboń

Post autor: mick1 »

Na razie był rozruch, potem będę uładzał - Czekam na rurkę do akumulatorów, bo przy tej okazji przerobię prowadzenie przewodów :)
Dzięki!
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

mick1, udało Ci się dokończyć projekt? Nie chcesz zastosować oryginalnej gumki na włącznik? Pewno by trzeba było od spodu dorobić coś, na czym ta gumka by się podpierała, np wyciąć ten element z oryginalnego włącznika i dokleić do piguły.
Problem "niskiego" kliku można by zniwelować naklejając ("jakiś super glue") odpowiedni kawałek gumki (dętki, bo te silikonowe z włączników nie chcą się kleić dać) na mikrostyk...

Ja póki co tak planuję, jak wyjdzie mi realizacja to może za miesiąc się okaże, na razie czekam na tokarza, aż mi pigułę odda ;)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
mick1
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 21:40
Lokalizacja: Luboń

Post autor: mick1 »

marmez, chciałem, ale mam "klik" za wysoko. Oryginalna gumka jest za niska - musiałbym przerabiać pigułę, a nie chce mi się najnormalniej w świecie. :)
Znalazłem zieloną gumkę, która mi pasuje dokładnie w przycisk.
Chętnie bym zmierzył, co ta latarka potrafi, ale nie wiem, kto w Poznaniu może mi z tym pomóc :)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Chętnie bym zmierzył, co ta latarka potrafi, ale nie wiem, kto w Poznaniu może mi z tym pomóc :)
15km na wschód od Ciebie jest osoba "z pomarańczowym nickiem" o takich możliwościach ;)
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Wszystko rozumiem teraz. Wcześniej myślałem, ze oryginalna gumka wpada Ci do środka, a tu na odwrót. U mnie tez często rozwiązania najprostsze zostają na długo, albo do końca ;)

Rozumiem tez, ze latarka działa i jesteś zadowolony. Mi tam mierzenia parametrów nie potrzeba.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wtorek 11 lut 2014, 09:13 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ