Niedroga lutownica precyzyjna

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
zakooo
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 19 maja 2019, 19:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: zakooo »

Wygląda ok. Ale zobacz jeszcze na marke ksger. Znajomy kupił ją z Ali i sobie bardzo chwali. Pewnie w środku ma to samo co ta do której link podesłałeś ale ksger ma kity do samodzielnego montażu i można je czasem po niezlej cenie dorwać tylko uważaj bo te małe są bez zasilacza i trzeba osobno dokupić 😉 groty t12 są ogólnodostępne. Wpisz w google to ci wyskoczy pare sklepów
Panjarek
Posty: 170
Rejestracja: środa 05 kwie 2017, 20:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: Panjarek »

Za około stówkę można kupić coś takiego
https://a.aliexpress.com/_eO95q8
Z ogniw zrobić pakiet i wygodna, przenośna lutownica. Czy da radę do napraw w domu i poza nim?
Między nią a
https://a.aliexpress.com/_mqSVoeF
się zastanawiam czy warto dorzucić.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: endrju1 »

Jak komuś nie potrzebny wyświetlacz graficzny i komplet opcji (zapewne też nieoficjalne softy) a także nie straszna masa przelotek aby móc wykorzystać pełną moc (ale móc od biedy zasilać z powerbanka) to myślę że styknie ta tańsza.
Osobiście używam od dłuższego czasu oryginalną TS100 i złego słowa powiedzieć nie mogę. zrobiłem do niej kilka przelotek (między innymi taką z przetwornicą step up/down i zasilając ją z napięcia 6-48V mam na lutownicy sztywne 24 i pełną moc nawet z małego akumulatorka od wkrętarki 10,8V).
Panjarek
Posty: 170
Rejestracja: środa 05 kwie 2017, 20:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: Panjarek »

Zdecydowałem się na TS100. Głównie ze względu na gniazdo zasilające lutownic - w tym tańszym modelu micro USB może być za delikatne. Wysyłka niby z Polski to może przyjdzie ciut szybciej.
Jakiej przetwornicy użyłeś? Daje na sztywno 24V czy w zależności od napięcia ogniw?
Bo mam kilka ogniw 18650 i chciałbym z nich zrobić zasilanie.
Ostatnio zmieniony czwartek 15 paź 2020, 07:17 przez Panjarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: endrju1 »

Jakiś chińczyk z banggooda, ważne aby był step up/down (albo sam step up jeśli nie zamierzasz korzystać ze źródeł o wyższym napięciu niż 24V). Obecnie najczęściej jak mam gniazdko pod ręką to lutuje z zasilacza od laptopa (20V wystarcza w zupełności do pracy), a jak nie to z aku od wkrętarki parkside 18V (samą lutownicą jeszcze nigdy nie udało mi się go wyczerpać), a łatwiej go ładować niż gołe ogniwa.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: murgrabia1410 »

Mam lutownicę precyzyjną Parkside 48520. Ta zasilana z 4x AA. Lutownica kupiona w 2016r. Często użytkowana. Szybko się nagrzewa. Z eneloop dość długo działa. Teraz są te akumulatorowe. Ale to jest duży minus.
Mieczysław
Posty: 5
Rejestracja: piątek 23 paź 2020, 20:53

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: Mieczysław »

endrju1 pisze: niedziela 04 paź 2020, 20:46 między innymi taką z przetwornicą step up/down i zasilając ją z napięcia 6-48V mam na lutownicy sztywne 24
Możesz podlinkować taką przetwornicę? Bo jedyna jaka znalazłem step up/down to taka
https://a.aliexpress.com/_9fLKvz
ale 65W to ona nie ma.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: endrju1 »

W tej chwili nie mogę znaleźć, ale tak po prawdzie, to sam step up wystarczy jak zasilasz z aku od wkrętarki, a do zasilania z POE z 48V zastosować drugą (będzie malutka, bo ta moja up down to spora jest i przez to rzadko tragam ją ze sobą).
Najczęściej używam czegoś takiego zamkniętego w małej puszce plastikowej:
https://pl.aliexpress.com/item/4001136127521.html
Mieczysław
Posty: 5
Rejestracja: piątek 23 paź 2020, 20:53

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: Mieczysław »

Czy ktoś kto posiada lutownicę na groty T12 używał takich grotów?
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Nadają się one wylutowywania?
Mysle że wygodnie by było podgrzać jednocześnie trzy nóżki tranzystora i jednym ruchem go wyciagnac.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: Pyra »

Witam
Mieczysław pisze: poniedziałek 22 lut 2021, 21:41 Czy ktoś kto posiada lutownicę na groty T12 używał takich grotów?
Mam używam, bardzo dobra.
Tych grotów akurat nie używam, Służą do "wyrównywania" powierzchni pod BGA.
Z tranzystorami doskonale sobie radzą groty płaskie skośne.


Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: Mocarny »

Odkopię temat. Szukam lutownicy precyzyjnej do ok 200 zł, lub jeśli jest coś co naprawdę polecacie to do 300 zł.
Macie coś sprawdzonego poza egzemplarzami podlinkowanymi wcześniej? Może być z np. Aliexpress. Zależy mi, żeby miała regulację temperatury i możliwość używania różnych grotów
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: Bocian »

Jak znajdziesz to polecam PR-ZD-8936 Zakupiłem jakiś czas temu jako awaryjną stację w razie awarii głównej. Stacja jest na procesorze, dosyć szybko się nagrzewa, spory wybór precyzyjnych grotów. Za ~250zł moim zdaniem warto.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: marmez »

Zastanawiam się, czy jest duża różnica w pracy lutownicy na groty T12 w porównaniu do klasycznych jak np. ZD-8936. Czy warto inwestować więcej na samą stację i droższe groty? A używać będę raczej sporadycznie i do tego wolałbym kupić coś, co posłuży lata, a nie zepsuje się po dwóch.
Czy opcja usypiania i wybudzania jest dużo warta?

Zastanawiam się nad polecaną powyżej ZD-8936 za około 250zł (dalej po tyle da się kupić) - groty do niej po ~12zł, albo zestaw 5szt po 35zł.

a jakąś na T12 np. "BAKON BK969D+ 75W T12" (alle) jest teraz po 335zł (groty podstawowe za ~35zł+ za sztukę) czy też "OSS TEAM T12-X" (alle) za ok. 375zł.

Nie ukrywam, że myślałem, że wystarczy wydać około 250zł, a nie 400zł, temu się zastanawiam, czy warto dopłacać do tych grotów zintegrowanych z grzałką...
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: ElSor »

https://katemedia.pl/pl/strona-glowna/2 ... -130w.html lepszy od niego jest tylko oryginalny JBC a z oryginalnymi grotami masz praktycznie to samo i kupę kasy w portfelu. 1-2 klasy niżej jest Goot i T12 a jeszcze 10 klas niżej są te chińskie wymysły z grotami za kilka zł. Odkąd mam T210 (mniejszy brat T245) z Katemiedia, z ori grotami JBC, to nawet Goota jakoś niechętnie używam. Te maleństwa JBC przeczą prawom fizyki jeśli chodzi o przenoszenie ciepła i lutowanie nimi to przyjemność. Zamienniki grotów C210/C245 też działają dosyć ok (o ile są dobrej jakości a nie "jakieś") i bez dużej ilości lutowania ciężko je odróżnić od oryginałów. Trwałość JBC w serwisach to tak ok 2 lat ponoć więc dla normalnego "lutowacza" to wręcz dożywotni grot.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: marmez »

Dzięki ElSor, to chyba sobie jeszcze odłożę i faktycznie kupię, to co proponujesz. W sumie "trzynastka" już niedługo ;)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ