Poziomica/niwelator laserowy

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Poziomica/niwelator laserowy

Post autor: BKK »

Ktoś posiada? Uznanego producenta, czy Chińczyka? Ktoś się orientuje w temacie? Potrzebuję kupić, ale nie mam wygórowanych wymagań, bo to do prac elektrycznych. Jakieś rady? Bo masę tego na rynku.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Poziomica/niwelator laserowy

Post autor: ElSor »

Bosch PLL360 + tyczka spisuje się bardzo dobrze w domu, szczególnie gdy robiłem podwieszany sufit. Jakiś tam delikatny uchył jest ale zwykła poziomica ma nie mniejszy a szybkość i łatwość wykonywania prac jest bez porównania.
Co do niedokładności to ustawiłem poziomicę na środku pokoju ok 4x5m i odrysowałem w kilku miejscach poziom, obróciłem ją o ~180 stopni i sprawdziłem ustawienie ponownie - coś w granicy szerokości wiązki lasera się nie zgadzało ale to pewnie może zależeć od tego jaką sztukę się trafi. Jedynie przy samej podłodze się to nie nada, bo wiązki 360 nie obniży się poniżej poziomu jej położenia w urządzeniu (trzeba kombinować z dystansami, dod metrem itp). Pełne słońce też może utrudniać ale w pomieszczeniu raczej z tym nie ma problemu.
Generalnie dużo z tym nie robiłem ale jestem wręcz przekonany, że już mi się zwróciła (patrząc na zyskany czas wykonywania pracy u siebie w domu). Gdybym stał ponownie przed wyborem to wziąłbym 360 stopni w pionie i poziomie.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poziomica/niwelator laserowy

Post autor: BKK »

Dzięki! Ja zastanawiam się nad zielonym chińczykiem, bo można mieć i taniej i lepiej wiązkę widać (sprawdzałem). Tylko tyle tego jest na rynku, a rzetelnego testu nie znajdziesz. Choć Rosjanie mają na ich temat sporo filmów. Tyle tylko, że nie zawsze brandy się pokrywają. Już miałem kupować, bo spodobał mi się jeden, ale po tych filmikach odpuściłem, bo okazało się, że to jeden z tańszych i słabiej wykonanych. Na zdjęciach w ofercie wyglądał oczywiście przecudownie. Na filmie było widać, jak niedokładnie jest zrobiony.
Nie wymagam od niego jakiejś wielkiej precyzji, bo służyć ma do wyznaczania, którędy będą szły przewody i do równego rozmieszczania puszek w ścianach. Do kompletu chcę mieć statyw i tyczkę, ale to dokupię bez większych problemów.
Jak ten bosch ma zrealizowane rzucanie linii pionowej? Świeci dookoła? Bo w sumie najważniejsze dla mnie jest rozmieszczanie przewodów i lamp na sufitach, bo to najbardziej pracochłonne w wymierzaniu.
Znalazłem nawet bardzo rzetelny test takich laserów. Po rosyjsku, ale warto obejrzeć. Rzeczowy, nawet z prezentacją wnętrzności.
https://www.youtube.com/watch?v=_TqICCj ... L&index=15
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Poziomica/niwelator laserowy

Post autor: ElSor »

PLL360 w pionie właśnie jest "słaby", bo nie ma rzutu dookoła. Jest blokada więc można go odchylić do tyłu i puścić linię na cały sufit ale wtedy poziome 360 będzie pod kątem.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Poziomica/niwelator laserowy

Post autor: kisi »

Ja mam tego: FIRECORE 360, cały zestaw oprócz niwelatora.
Zielny kolor, sprawuje się bardzo dobrze we wszelkich pracach remontowych, domowych. Długo trzyma bateria, dodatkowo możesz zasilać wprost z zasilacza. DObrze wykonany - złego słowa nie mogę powiedzieć. Wcześniej miałem podstawowego Bosha Cube Go czy jakoś tak - nadaje się w zasadzie tylko do wieszania obrazków :)
Jest dużo recenzji na youtube więc poszukaj i zobacz tak będzie najlepiej. Ciekawą i porządaną funkcja jest blokada lasera i możesz wytyczyć ukośne linie bod dowolnym kątem.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poziomica/niwelator laserowy

Post autor: BKK »

Z tego, co oglądałem, to bosche wypadają dość słabo w porównaniu z chińskimi tworami. Mowa o tych tańszych.
To, co potrzebuję, to rzut poziomy, rzut pionowy, więc te z 12 liniami w zupełności wystarczą. Nie muszę mieć tej dodatkowej na dole, bo nie przypominam sobie, bym coś tak nisko musiał wyznaczać. Możliwość pracy z zablokowanym poziomowaniem do pracy w skosach. Do tego statyw, tyczka, zawieszka. Odbiorniki nie są wymagane, bo nie pracuję na takich odległościach. Też myślałem nad jakimś Firecore'm, ale model F93T lub nowszy F94T. Zobaczymy, jak dobrze uda mi się sfinalizować dzisiejszą kalkulację ;-)
dziś doszły nowe zakupy. Bruzdownica. A jak bruzdownica, to odkurzacz. Nosz ...piiii..., nie ma końca :o :lol:
ODPOWIEDZ