Zmiana optyki w latarce convoy S2+ i pokrewnych

co i jak zrobiłem...
tralalala
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 04 gru 2016, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tralalala »

Witam wszystkich na forum.

Mam prośbę o pomoc.

Chciałbym zamienić kolimator na zwykły reflektor w S2+. Gdzie mogę to najtaniej i najszybciej kupić? Czy będzie pasował taki od S2: http://allegro.pl/reflektor-op-20mm-i6623742415.html ? Z tego co zrozumiałem z tego tematu, powinien mieć 13mm z obudową, ale może mogę przełożyć samą soczewkę? Moja latarka to: Convoy S2+ 7135*8 LED, dioda XML2 T6-4C.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Od S2 będzie trochę za długi do S2+. Jeśli dasz ogłoszenie w odpowiednim dziale, to jestem pewien, że dostaniesz kilka ofert.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Reflektor z linku jest do S2 (20mm wysokości).
Do S2+ ma być 13mm. Mam takich dużo , mogę odstąpić.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
tosterr
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 18 lip 2017, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Zmiana optyki w latarce convoy S2+ i pokrewnych

Post autor: tosterr »

Witam,

Zamontowałem właśnie kolimator 20x60 korzystając z tego poradnika. Dzięki za szczegółowe opisanie :) Mam jednak pytanie odnośnie tego stwierdzenia:
maciex93 pisze: Przy korzystaniu z kolimatora podkładka centrująca jest niepotrzebna.
Czy światło nie lepiej rozprasza się odbijając od tej wkładki niż bez? Bez problemu zamontowałem kolimator wkładając go do wkładki centrującej i wszystko wydaje się być w porządku. Jaki jest powód usuwania wkładki z reflektorem przy montowaniu kolimatora?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

A masz kolimator z 4 wypustkami przy podstawie? Jak byś miał to nie da rady założyć kolimator a bo całość będzie się rozpadać.
Ostatnio zmieniony środa 19 lip 2017, 15:27 przez maciex93, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
tosterr
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 18 lip 2017, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Post autor: tosterr »

maciex93 pisze:A masz kolimator z 4 wypustkami przy podstawie? Jak byś miał to nie da rady założyć kolimator a bo całość będzie się rozpadac.
Witam,

Mam identyczny kolimator jak na zdjęciach w pierwszym poście tego tematu, wysokość 13mm z wypustkami, bez żadnego oporu włożyłem go do reflektora w podkładce centrującej latarki S2+ i złożyłem całość. Nic nie lata i wszystko się stabilnie trzyma, głownia latarki również dokręca się do korpusu bez żadnego luzu. Kolimator zamawiałem dokładnie TEN Po kolei wygląda to tak: Oring, szkiełko, kolimator, reflektor, piguła z diodą.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Gdy dajesz kolimator nie dajesz reflektora.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
tosterr
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 18 lip 2017, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Post autor: tosterr »

maciex93 pisze:Gdy dajesz kolimator nie dajesz reflektora.
Ok, więc wracamy do mojego pytania, które zadałem wyżej: Jaki jest powód usuwania reflektora przy montowaniu kolimatora?

EDIT: Przepraszam, we wcześniejszym poście źle się wyraziłem, oczywiście cały czas chodzi mi o reflektor a nie plastikową podkładkę otaczającą diodę. Kolimator idealnie do niego pasuje i nie rozumiem, dlaczego się go wyjmuje.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
tosterr pisze:Kolimator idealnie do niego pasuje i nie rozumiem, dlaczego się go wyjmuje.
Primo - reflektor jest całkowicie zbędny, gdyż jego rolę przejmuje element TIR.
Secundo - zarówno jeden jak i drugi element, mogą ulec uszkodzeniu, przez wzajemne ocieranie się podczas eksploatacji.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

To proste - zgodnie z teorią w tego typu soczewkach po nałożeniu jej na czoło leda całe wyemitowane światło wskutek całkowitego wewnętrznego odbicia w strukturze soczewki jest emitowane w przód pod określonym katem emisji.
W tym przypadku reflektor jest po prostu zbędny - jak ktoś lubi to może go zostawić - nie przeszkadza a nie wspomaga wcale - co najwyżej rysuje brzegi zewnętrzne soczewki, z tym że jeśli raz założymy i zapomnimy to można zostawić.
tosterr
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 18 lip 2017, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Post autor: tosterr »

Ok Panowie, dzięki za wytłumaczenie, rozkręciłem ją i zrobiłem to po ludzku zdejmując reflektor. Pozdrawiam :)
gruby
Posty: 113
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 09:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: gruby »

Kupiłem convoya S3 i do tego soczewkę owalną od tego samego sprzedawcy. Po włożeniu soczewka lata. Co z tym zrobić? Czy można jakoś zmieniać położenie piguły? Odkręciłem nakrętkę od strony sterownika, sterownik można wyjąć ale czy pigułę można dalej odkręcić? jeśli tak to w którą stronę w sensie jaki gwint i od której strony (soczewki czy baterii)
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Załóż szkiełko na soczewkę i zakręć pierścień?
gruby
Posty: 113
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 09:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: gruby »

Tak zrobiłem. Soczewka lata w środku.
Obrazek
Soczewka jest niższa o wysokość podkładki reflektora.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

gruby, a dokręcasz maksymalnie pigułę w głowicy? Jeśli tak to gwint nacięty na niewystarczającej głębokości. Jedyna rada to albo gruba szybka lub uszczelka albo gwintownik maszynowy M22x1.25 i trochę siłowania, starając się nie pokaleczyć powłoki :mrgreen:

PS. A nie, przepraszam to S3, tak? Ta ze stałą głowicą i pierścieniem typu bezel? No to tylko gruba szybka albo uszczelka uratuje sprawę. ;)

PS2. Ewentualnie jeszcze jeśli gwintu od pierścienia jest wystarczająco to można spróbować dać do podtoczenia górną część głowicy, tak aby pierścień mógł wejść głębiej i przytrzymać nową, niższą soczewkę.
Sometimes darkness can show you the light
ODPOWIEDZ